ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

Müslümanlar neden eziyet çekiyor?

Rahmi Akbaş

02 Mayıs 2013 Perşembe 08:17
  • A
  • A

Son yıllarda ardı ardına Müslümanlar üzerine gelen zulümler, özellikle Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşayan Müslüman azınlık Rohingyalılara, yapılanlarla en üst seviyeye ulaşmıştır.

Bugün itibariyle dünya ya baktığımızda, birçok Müslüman bölgesi ateşler içinde olduğu, insanların evlerinden yurtlarından edildiği, soyulduğu hatta soykırıma varan derecede asimilasyona uğradıkları görülmektedir.

Bu konuda en zorda ve acil durum gerektiren Müslüman kesim ise Myanmar’ın Arakan Müslümanlarıdır. Evleri ve işyerleri yakılan, çoluk çocuk öldürülen ve tecavüze uğrayan bu gruba acil yardım yapılması gerekmektedir. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Geçen hafta yayınladığı bir raporla, Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapıldığını ortaya koymuştur. Örgütün Asya sorumlusu Phil Robertson’un görüşleriyle şekillenen raporda yapılanların bir insanlık suçu olduğu da dile getirilmiştir. Sonra, sonrası bu kadar!

Başka, Somali, açlıktan ölürken kimsenin umurunda değil. Ekip biçecek arazisini dev Avrupa şirketlerine kaptıran Somali halkı, balık olsun tutalım dediğinde karşısına, dış güç destekli bir sözüm ona İslami örgüt çıkarak balık yemeyi haram kılmaktadır.

Mali, yine Fransız boyunduruğunda, cevherini söküp alma derdinden başka derdi olmayan, Fransa’nın işgali ile biraz duruldu görünse de, \% 98’i Müslüman olan bu ülkede hala zulümler ve işkenceler devam etmektedir. 

Afganistan, asıl büyük kavga 2014’te başlayacak, ya Suriye, güçlerin savaş alanı, günde her iki gruptan da yüzlerce Müslüman ölmektedir. Lübnan, yine karışacak gibi duruyor, Irak, geleceğin en büyük sorunu, Filistin’e ise zaten alıştık.

Batıya bağlı ya da güçlerin egemenliğinde olan Müslüman ülkeleri bir kenara koyarsak, diğer ülkelerde gizli ya da açık kan akmaktadır. Peki, neden Myanmar’da bu kadar kan akarken kimse dönüp de bakmamaktadır? Ya da Suriye bu haldeyken bir müdahale ya da arabuluculuk girişimi neden yapılmamaktadır? Sahipsizlik, daha doğrusu bir ağabeyinizin olmaması buna en büyük etkendir.

Mahallenin ağabeyi, grubun ağabeyi ve devletin ağabeyliği, olmazsa olmaz kuraldır. Şimdi şunu düşünelim, Amerika gibi ben yaptım oldu; veto ederim, bunlar terörist ben buraya müdahale ederim ya da oradan petrol almayacak, şuradan alacaksınız gibi dayatmalar yapabilen bir ağabeyiniz olsa, ne oluyor orada dediğin de, ne Myanmar kalır ne de Budist; buna ağabeylik denir.

Bugün bu Müslümanlar için en büyük umut Türkiye’dir. Dedelerinin anlattığı Osmanlı ruhunu Türkiye Cumhuriyeti’nde görmek isteyen bu milletler, hala Albayrak’ın dalgalandığı gemileri ve insanları görmek istemektedirler.

Biz 1920’li yıllardan beri batılı olmaya çalışan, bunun için halkına eziyet etmiş bir toplumuz. 1950’lerde başlayan kurumsal Avrupalaşma ise bir fiyaskoya dönüşmüş, onlar gibi olmak istediğimiz insanlar arasında yapılan anketlerde bunun mümkün olmadığı da görülmüştür.

Alman Bertelsmann Vakfı, İslam’ın Alman toplumundaki algılanışına dair bir anket yaptırdı. Buna göre, Batı Almanya’da yaşayanların yüzde 51, Doğu Almanya’da yaşayanların ise yüzde 57’si İslam’ı bir tehdit olarak algılamaktadır. Yüzde 64’lük bir kesim ise toplumdaki birçok çatışmaya neden olan unsuru, din farklılığı olduğunu düşünmektedir.

İşte Sayın Başbakanın, Avrupa’da dile getirdiği Şanghay İşbirliği Örgütü ile ilişkilerin geliştirilmesi konusu, önce şaka gibi algılansa da, planlı, ölçülüp tartılmış bir dile getirilişti. Bunun kısa süre önce gerçekleştirildiğini görmek, benim gibi Amerika ve onun güçlerinden bağımsız bir ülke isteyenler için umut olmuştur. Çünkü bu zulüm gören ve görecek Müslümanların tek kurtuluş yolu, Türkiye’nin ağabeyliğinden geçmektedir.

1919 yılında Sivas’ta atılan pranga yani müttefiklik, Şanghay İşbirliği Örgütü ile yapılacak anlaşma ile kırılabilecek midir? İnşallah hayırlı ve uğurlu olur. 

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Selim:03 Mayıs 2013, Cuma 17:24

    Bu bölüme yorum yazılamıyor