ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Kuzey Kore neden bağımsız?

Rahmi Akbaş

10 Nisan 2013 Çarşamba 08:15
  • A
  • A

Bu hafta bir ziyaret ülkemiz basının da pek yer almasa da, genel açıdan bizi de ilgilendiren bir ziyaretti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya’yı ziyaret etti. İki ülke çoktandır, üstü kapalı bir sorun yaşıyorlardı. Dünya liderliğine talip bu iki ülke, çıkarları farklı olduğunda bir araya gelemiyorlardı.

Rusya çoktandır, ülkesindeki Alman Vakıflarının faaliyetlerinden rahatsız olurken, Almanya ise bu ülkeye olan ticari ilişkilerde ortaya çıkan sorunlardan rahatsızdı. İşte böyle bir ortamda iki lider Almanya’nın Hannover kentinde buluştular.   

Sayın Merkel ile Sayın Putin’in görüşmesi sonunda yapılan basın toplantısında, iki ülke ile olan görüşme yerine, basın toplantısına Kuzey Kore damgasını vurdu. Putin, ‘’Kore yarımadasındaki tansiyonun yükselmesinden endişeliyiz. Çünkü biz komşuyuz. Bir şeyler olursa Çernobil çocuk masalı gibi kalır.’’ diyerek, dünyaya gözdağı verdi. Peki, ne oluyor bu Kore’de, neden bu hale gelmişti.

Kore, uzun yıllar çeşitli ülkelerin hâkimiyetinde kalmış bir ülkedir. 1905 yılına kadar Rus Çarlığı’nda, bu tarihten itibaren ise Japon egemenliğinde kalmış bir ülkedir.  1945 yılına kadar Japon egemenliğinde kalan ülke, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’nı kaybetmesinden dolayı, ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki anlaşmazlığın su yüzüne çıktığı ilk yerlerden birisi olmuştur. Bu iki süper güç Japonya'dan aldıkları Kore toprakları üzerinde yerli ama kendilerine bağımlı hükümetler kurma çalışmalarına başlamışlardır. 1948-1949 yıllarında askerlerini çeken bu iki güç, bu sayede Sovyet yanlısı Kuzey Kore ile Amerikan yanlısı Güney Kore kuruldu ve 38. enlem aralarında sınır oldu.

1950’li yıllara gelindiğinde, Rusya Kuzey Kore’yi askeri, ABD ise Güney Kore’yi ekonomik olarak güçlendirdi.  Ancak, yıllarca çeşitli güçleri savaş meydanı haline gelen Kore, bu kez de ABD ve Müttefikleri ile Sovyet-Çin ittifakının savaş alanı oluyordu.

1950-1953 arasında devam eden savaş, tam küçük bir Üçüncü Dünya Savaşı olmuştu. Ezilen ise fakir Kore halkıydı. Güç savaşı için kılıçlarını çeken emperyalist güçler, bu ülkenin kaynaklarını kurutana kadar savaştılar. Kazanan kim tam belli olmasa da, kaybeden Kore olmuştu.

Günümüzde, nükleer bir güç olarak dünyayı titreten Kuzey Kore ile ekonomik olarak dünya ticaretine kafa tutan Güney Kore’yi yine zor günler beklemektedir.

ABD, kendine itaat etmeyen, emir ve buyruklarına uymayan bir ülkeyi, önce terörist ilan eder, sonrada bir vesile ile orayı işgal eder. Ama dünya da bu anlamda bağımsız kalmış birkaç ülkeden biri olan Kuzey Kore, artık yeter demiştir. Zaten Sayın Putin’de bunu ifade etmektedir. Yıllardır, ambargolar altında ezilen, nefes almakta bile zorlanan Kuzey Kore, yeni lideri ile önünde iki yol vardı. Birincisi, ABD’nin emperyalist sistemine razı olacak ve onların izin verdiği ölçüde nefes alacaklar ya da bunlara karşı koyarak bağımsızlıklarını sürdüreceklerdi.

Kuzey Kore’nin 70 yaşındaki lideri Kim Jong-il 17 Aralık 2011 tarihinde öldüğünde, yönetime oğlu ve liderin varisi Kim Jong-un geçti. Avrupa’da okumuş bu liderden çok şey bekleyen Batı, kısa sürede yanıldığını anladılar. Çünkü genç lider bağımsızlığı seçmişti.

Batı’nın izin vermediği halde, nükleer silaha sahip bu ülke, Batı’nın yenilgisini gösteren en belirgin doneydi. ABD, bunu kolay hazmedecek durumda değildir. Ancak, bilmektedir ki en küçük bir hareket Çernobil’i masal haline getirirdi.

Peki, şimdi ne olacak? Ele geçirilememiş bir Kuzey Kore karşıda durmakta ve Batı’yı tehdit etmektedir. Öbür yandan, siyasi, ekonomik ve dinsel olarak nakış gibi işledikleri Güney Kore ise en birinci tehdit edilen pozisyonundadır.

Hadi bakalım büyük ABD, gönder süper kahramanlarını ve çöz bu sorunu.

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - misafir:10 Nisan 2013, Çarşamba 20:46

    Yaznınız gerçekten güzel dogruları yazmısnız.Aynen dediginiz gibi.