ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

İngiltere'nin AB çıkması

Rahmi Akbaş

26 Ocak 2013 Cumartesi 01:10
  • A
  • A

Zenginlik herkes tarafından elde edilebilecek bir olgu iken, zenginlik kültürü, uzun zamanı ve idrak etmeyi gerektiren bir yapıdır. Zenginlik kültürüne sahip İngiltere, bugünlerde, kulislerde söylediği sözleri açıktan açığa dillendirmeye başladı.

Bizim her zaman söylediğimiz gibi, bir zenginler kulübü olarak, ABD’nin karşısına ve yıkılan SSCB’nin yerine bir alternatif olarak kurulan Avrupa Birliği (AB), İngiliz Başbakanı Cameron’un açıklamaları ile tamamen yeni bir sürece doğru girmiştir.

SSCB’nin dağılması ile tek süper güçlü olarak kalan ABD’nin karşısında yer almak için oluşturulan AB, bir süre bu sistemi kurmaya çalışsa da nefesi yetmemiş; yeni pazarlar arayışına da girişmiş, bu çare olmamıştır. Ayrıca, bu durum elitler kulübünün iç dinamiğini ve kültürünü de bozmuştur. Özellikle dinsel bir birlik haline dönüşen AB Kulübü, sarsılarak yoluna devam etmeye çalışsa da, İngiltere’den gelen açıklama artık yolun sonunu göstermiştir.

İngiltere, AB’nin ne tam içinde ne de dışında kalamayan, sıkıntılı bir süreçtedir. Muhalefetin olduğu kadar İngiliz Başbakanı Cameron’un liderliğindeki Muhafazakâr Parti’den de AB için muhalif seslerin yükselmesi, Cameron’a bir açıklama yapmaya yöneltti.

Cameron tarafından bu hafta yapılan açıklamada, 2015’deki seçimlerin kazanılması halinde, ülkenin AB üyeliğini halk oylamasına sunacağını belirtti. Buna göre İngilizler 2017’ye kadar ya devam ya da tamam diyerek kararlarını vereceklerdir.

İngiliz zengin kültürü ile diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasında tam bir entegrasyon hiçbir zaman sağlanamamıştır. İngilizlerin, Amerika’ya her zaman daha yakın durmaları, güçlü para unsurları ve hala dünyanın birçok yerindeki yarı sömürge yapıları tam bir birliği olumsuz kılmıştır.

Bu söylemle birlikte kopuşlar başlar mı, büyük ihtimalle başlayacaktır. Bu elit kulüpte aradığını bulamayan, bunun yanında puro içenlerin arasında çarığıyla dolaşan tipler gibi görünen fakir, AB üyeleri de bundan rahatsızdır. Son günlerde bu ülkelerin meydanlarında toplanan kalabalıkların homurtusuna bakıldığında bunun yakın olduğu görülmektedir. Bir diğer kopuş ise Yunanistan, İspanya, İtalya ve Portekiz hattındadır. Krizle birlikte çıkış yolu arayan fakat blok bir yapı nedeniyle dipsiz kuyu durumuna dönüşen bu ülkeler de, kurtuluşun AVRO’dan çıkış ve milli paralarına dönmeleri ya da tamamen kopmalarında aramaktadırlar.

Sonuç olarak, elitler kulübünde hava biraz puslu birazda dumanlı görünmektedir. Kim önce kendini dışarı atacak, bunu herkes görmek istemektedir.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.