ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı

YAZARLAR

Füze ihalesini Çin'in kazanması ne anlama geliyor

Rahmi Akbaş

30 Eylül 2013 Pazartesi 09:28
 • A
 • A

Bu hafta, Türkiye’nin savunma sanayi üzerine yaptığı ihale sonuçlarını açıklaması, gözleri Ankara’ya çevirdi. Dünya üzerinde satılan silahların büyük bölümünü gerçekleştiren ABD, bulabildiği alanlarda oynayan Rusya ve ABD’den kalan alanlardaki parsayı toplayan Fransa, bu ihalelerde büyük bir darbe yemiştir.

1923 sonrası, tek adam konumuna gelen Mustafa Kemal (Atatürk) Paşa ve Siyaseti başkalarına bırakarak, hayatını Türk Ordusu’nun gelişmesine ve güçlenmesine adamış, askeriyenin başındaki Mareşal Fevzi (Çakmak) Paşa, ordunun güçlenmesi için çalışmışlardır.  Özellikle Ankara, Kayseri ve Eskişehir bölgelerinde Milli Silah Sanayi’ni büyütme çabaları içindeyken, dış dünyada ise her ülke ile silah alım ilişkisi içindeydiler.

Uzun yıllar silah alımları, çeşitli ülkeler ile olmuş, örneğin denizaltı alımları, İtalya, Hollanda, Almanya, ABD hatta İspanya ile yapılmış, bir yere bağlı kalınmamıştır. Bu durum, bütün silah satan ülkelerin, alıcı olan Türkiye’nin kapısında yatmaya ve en yeni ürünlerini satmak için çabalarına neden olmuştur.

İstanbul’da özel sektör olarak Nuri Demirağ uçak yapımı, Haliç kıyısında Şakir Zümre, silah ve füze mühimmatı üretirken, Kayseri ve Eskişehir’de devlet uçak üretiyordu.

Sonra, sonra önce 1938’de Mustafa Kemal Paşa vefat ederken, 1944 yılının Ocak ayında ise Mareşal Fevzi Paşa, Genelkurmay Başkanlığından bir kâğıt parçası ile emekliye sevk edildiği yazıyordu.

Tek şef İsmet İNÖNÜ, bu şekilde rahatlamış ve hızla Türkiye’yi önce İngiltere’nin sonra da ABD’nin kucağına itmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan ve ABD’ye götürülmesi büyük bir maliyet içeren silah ve mühimmatlar, yapılan anlaşma ile Türkiye’ye bırakılıyordu.

Artık bir sihirli değnek, bu ülkenin ta kalbine saplanmıştı. Önce Nuri Demirağ iflas ettirildi; arkasından Kayseri uçak fabrikası kapandı. Şakir Zümre ise ne olduğu anlaşılamadan, Eskişehir’e taşınarak soba yapmaya başladı. Kısacası silah sanayimiz, her geçen gün öldü.

Milli Silah Sanayi’miz hızla öldürülürken, ABD’nin hurdaları bu ülkeye giriyordu. Bedelsiz verilen bu hurdalar, çalışmadığı için, parça isteniyor, karşılığında ise, hazinede bulunan üç kuruş döviz de, bu parçalara gidiyordu.

1950-1960 arasında da bu durum böyle devam etti. Özellikle, NATO’ya girmemiz ile tamamen silah alımlarımız ABD’nin tekeline girdi. Tek silah sağlayıcımız duruma gelen ABD, istediğimiz birçok silahı, Kongre, bazı baskı grupları ya da kamuoyu neden gösterilerek parasıyla dahi vermediği, bazende kulislerde, ‘’bak biz bunu kongreden geçiremiyoruz, sen en iyisi bunu İsrail’den al’’ diyerek, malın fiyatını iki katına çıkartmakta ve İsrail’de bu işte nemalandırmaktaydı.

Hem Türk Hükümetleri, hemde Türk kamuoyu, bu ikiyüzlü tutumdan nefret etmişti. Zaten verilen silahların kodları nedeniyle bir işe yaramayacağı da bir gerçekti. ‘’Çok naz aşık usandırır’’ der atalarımız. Bizde bu işten usanmıştık.

Türkiye’nin, 4 milyar dolar değerinde, uzun menzilli bölge hava ve füze savunma ihalesini, Çinli CPMIEC firmasının kazanması ile bir anda ortamda soğuk bir rüzgar esti. İhaleyi, hem ucuz fiyat veren, hem de Türkiye’de ortak üretim taahhüdünde bulunan bu şirket, aslında 1938 sonrası oluşan tekeli de bir şekilde kırıyordu.

Sayın Başbakan bu ihaleyi Çin firmasının aldığını ilan ederken, aslında, bir tekelin daha kırdığını da ilan ediyordu. Ancak, filmin devamı böyle biter mi, bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Bazı gazetelerde NATO’nun yani ABD demek istiyorlar, füze ve radarlarının yanına, Çin sistemini istemez, demektedirler.

Televizyonda oynayan bir dizideki karakter, gelişen her olayda ‘’işin sonuna bak!’’ diyor. Bizde işin sonuna bakacağız. Bu ihalenin sonucu bu kadar kolay kabul edilecek gibi görünmüyor. Bu ihale, bu şekilde devam eder ve gelişirse, Türkiye, bağımsızlığa bir adım daha yaklamış ve ‘’küresel bir ülke’’ sözünün gerçekleşmesinde bir adım daha atılmış olacaktır.

Tekele alışmış ABD şirketleri ise şaşkınlığını sürdürmektedirler. ABD’li PATRİOT füzelerinin üreticisi Raytheon Co RTN.N. şirketi ‘’Türkiyeden bilgi beklediklerini’’ açıklamışlardır.    

 

YORUM YAZ
TOPLAM 6 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - FREEMAN:01 Kasım 2013, Cuma 15:29

 • - selcukhh:01 Ekim 2013, Salı 18:26

 • - inönü:01 Ekim 2013, Salı 08:07

  bu ismet inönü tekrar dirilsede boynuna yağlı ilmeği geçirsek.

 • - misafir:30 Eylül 2013, Pazartesi 19:47

  Cok faydali bilgiler teseekkurler.

 • - ajanlar.org:30 Eylül 2013, Pazartesi 18:17

  helal sana tayyip ilk defa emperyalizme karşı bişey yaptın hep böle devam et oyum sana olur

 • - necati seven:30 Eylül 2013, Pazartesi 17:27

  hocam harika bilgilendirici yazmissiniz tebrik ederim