ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Filistin nereye gidiyor?

Rahmi Akbaş

29 Kasım 2012 Perşembe 11:52
  • A
  • A

 

29 Kasım 2012, Filistin Devleti için yeniden doğuşun bir miladı olabilecektir. Bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, 193 ülkenin oylamaya katılması ile Filistin Devleti ‘’gözlemci kuruluş’’ statüsünden ‘‘üye olmayan gözlemci devlet’’ konumuna yükselebilecektir. Bu ise 136 ülkenin kabul ettiği Filistin Devleti statüsü perçinlenmiş ve resmiyet kazanılmış olacaktır.

Türkiye’nin büyük desteğini alan, buna karşılık Amerika Devletinin büyük baskılarına rağmen, Filistin Devleti bu tasarıyı geri çekmemiş ve BM Genel Kuruluna kadar ulaştırabilmiştir.

BM’de bu tasarının kabul görmesinin en önemli özelliği, üye olmayan gözlemci devletler, egemen varlıklar olarak tanınmalarıdır. Her ne kadar dünyanın birçok ülkesi Filistin’i devlet olarak kabul etse de bu durumun resmiyet kazanması bu toplantıda çıkan sonuca göre olacaktır.

İkincisi bir devlet, gözlemci statüsü kazandıktan sonra, ne zaman isterse tam üyelik için başvurabilecektir.. Örneğin 1948 yılında gözlemci statüsü kazanan İsviçre, talepte bulunması üzerine 10 Eylül 2002 tarihinde tam üyelik kazanmıştır. Şu anda bu statüye sâhip olan tek devlet konumunda Vatikan bulunmaktadır.

BM’de üye olmayan ve gözlemci olarak bulunan devlet, Genel Kurul'un oturumlarına ve çalışmalarına katılmaya hak kazanır. Ayrıca, BM Genel Merkezi’nde kalıcı gözlemci temsilciliği de kurabilir.

BM’ler aslında çeşitli tarihlerde kabul ettiği birçok örgüte gözlemci statüsü vermiştir. Örneğin, Şanghay İşbirliği Örgütü, Güney Afrika Kalkınma Topluluğu gibi yüzlerce örgüt bunlardan birkaçıdır. Bu bağlamda 22 Kasım 1974’de Filistin Kurtuluş Örgütü, 09 Aralık 1988’de ise Filistin adıyla gözlemci niteliği verilmiştir. Ancak, bugünü önemli kılan, bu oylamanın sonucunda Filistin’in bir devlet olduğunun da teyididir.

Bu oylamanın Filistin’in lehine çıkması durumunda artık Filistin bir devlettir ve İsrail artık eskisi kadar kolay hareket edemeyecektir. Aslında İsrail için çok bir şey de değişmeyecektir; çünkü Sudan bir devlettir ancak, gidip vurabilmekte ise Filistin içinde pek fark etmeyecektir. Ancak, buradaki en önemli durum, başka devletlerin çalışmalarında artık karşılarında resmiyet kazanmış bir devlet ve devlet toprakları olacaktır. Buralara yapılan tecavüzler de daha kanuni bir nitelik kazanacaktır.

Bekleyip görelim, inşallah mazlum kazanır diyelim. Fakat bazı kişilerin hala belli kesimlerin uydurmalarına inanarak Filistin, topraklarını Yahudi halkına sattı da bu hale geldi gibi safsatalara inanmaktadırlar. Bu konuda 1930 yılların gazetelerini açarlarsa (ki kütüphanelerde mevcuttur) orada nasıl bir savaş yaşandığını görürler.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.