ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Ermeni soykırımları resmiyet kazanmaya başladı

Rahmi Akbaş

28 Mart 2013 Perşembe 11:27
  • A
  • A

Ermeniler yıllardır, Osmanlı Devleti üzerinden Türkiye’yi, soykırım yapıldığı ve milyonlara varan Ermeni’nin katledildiğini yazmakta, söylemekte ve kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadırlar. Türk tarafı ise bunun tam tersi olduğunu, sadece Erzurum’da binlerce Türk ve Müslüman’ın, bu Ermeni çeteleri tarafından soykırıma tabi tutulduğunu belirtmişlerdir.

Bu iki tez, Ermenilerin ağabeyleri ve çıkar grupları tarafından daha yüksek sesle dile getirilmiş, Avrupa’nın birçok yerinde sözde soykırım tanınmış, bu da çok etkili olmadığı görülünce de ‘’Soykırım yoktur’’ demek bile ceza gerektirir hale getirilmiştir. İnsan haklarına saygılı, özgür fikirleri savunan Avrupa! Bir fikirde farklı düşünüyorum demeyi bile suç saymıştır.

Ne hikmettir bilinmez bu Avrupa, çift standart konusunu hiç üzerine almamaktadır. Doğruyu göz göre göre görmez, yanlı bir durumu ise karşı tarafın gözüne sokmayı pek sever. Ancak, gerçekler, ne kadar su altına gömerseniz gömün yine de gün yüzüne çıkmaktadır.

Bunlardan en başta geleni, sözde Ermeni soykırım ile ilgilidir. Söğütlü Gazi Merhum Ali Balaban, benim kitap haline dönüştürdüğüm anılarında, o günleri şöyle anlatmaktadır:

Ali Balaban, ‘’Bilecik’e gittiğimde hancı Basar Artin’in hanına inerdim. Bu Ermeni biz Türklere karşı çok yakınlık gösterirdi. Bizde Bilecik köylerinden, Muratça, Asarcık ve Malkara’daki Ermenilerle iyi geçinirdik. İşte bizlere dost görünen bu Ermeniler 1915 senesinde Türklerin zayıf anından istifade ederek, daha evvel ölü gömüyoruz diyerek mezarlara sakladıkları silah ve cephaneyi çıkartarak devrim yapmaya hazırlanırken haber alınarak önlendi.

Bize yakın görünen hancı Basar Artin’in hanında yapılan araştırmada Ermeni dosyaları çıktı. Artin, Bursa’ya soruşturulmak için götürülürken, Setbaşı Köprüsü’nden kendini atarak intihar etmiştir. Köylerdeki Ermenilere ise o dönemde Türkiye’nin idaresi altında bulunan Musul, Halep ve Şam’a gönderilecekleri bildirildi.

Ermeniler kendilerine ait mallarını istedikleri fiyata ve istedikleri kişilere sattılar. Söğüt’ten arabalar ile Eskişehir’e gittiler. Ben de yaylı arabam ile Ermenileri üç defa Eskişehir’e götürdüm. Ermeniler, Musul, Halep, Şam ve Nusaybin’e gönderildiler. Asker olup da Arabistan’a giderken Söğütlü bazı Ermenileri Nusaybin ve Musul’da görüp konuştum. İşlerinin iyi olduğunu öğrendim.

…1915 senesinde Bilecik ve Söğüt’teki Ermenilerin, Halep ve Musul taraflarına gönderildiklerini biliyordum. Musul’da bulunduğum zamanlarda tayin almaya gidişlerimde, Söğüt Ermenilerinden Muratçalı Urgancı Ürpen, Bilecik at arabacılardan Artin ve Tenekeci Oniki’nin kızına tesadüf ettim. Söğüt’te arabacılık yaparken onları arabayla taşıdığım için iyi tanıyordum. Nasılsınız diye sorduğumda, durumlarının iyi olduğunu söylediler. Geçimlerini sağlıyorlardı. Urgancı Ürpen, Dicle kenarında bir dolap kiralayarak, sebze yetiştiriyordu. Sohbetimiz, eski günlerden olmuştu, bana Söğüt’tekileri sorarak, kalanların kulaklarını çınlattık. Burada rahatlarının iyi olduğunu birkaç kez tekrarladı.’’ Demiştir.
Ermenilerin bu bölgelere gönderilişlerinde mutlaka ölenler de olmuştur. Ancak, birçoğu yeni yerlerinde, yaşama alıştıkları da görülmektedir. Asıl sorun bunların Türk Soykırımıdır.

Bir süredir, Meksika ve Amerika’da, Avrupa’nın tersine Azeri Türkleri üzerinden, Ermenilere vurulduğu ve Ermeni soykırımının tescil edilmeye başlandığı görülmektedir. Önce Meksika Kongresi 2011 yılında, Ermenilerin Hocalı Katliamını tanıması ile Ermeniler açısından büyük bir darbe vurulmuştur. Bu konuda bütün Ermeni itirazlarına rağmen, birde soykırım anıtı açılması ile ikinci bir darbe daha yenmiştir.

Bu konuda ABD’de boş durmamış, 31 Mart'ın Azerilere yönelik soykırım nedeniyle anma günü kabul edilmesi kararı ilk olarak 2012'de New York Eyalet Meclisi'nde alınmıştı. ABD genelinde aynı kararı alan ikinci eyalet ise New Jersey olmuştur.

ABD'nin New York eyaletinin ardından, ülkede Türk nüfusunun yoğun olduğu New Jersey Eyalet Meclisi de, 1918'de silahlı Ermeni grupların, Azeri halkına karşı "soykırım işlediği" yönünde karar aldı. Ancak, bu karar 1915-1918 çakışması bakımından önemlidir. Çünkü biz, Ermenilerin, bu dönemde çeteler vasıtasıyla Türk soykırımı yapıldığı tezimize de uygun bir durum haline gelmiştir.

Mecliste alınan bu karar ve belgesi, Eyalet Meclisi Üyesi ve Demokrat Parti Çoğunluk Lideri Yardımcısı Thomas P. Giblin tarafından Amerika Azerbaycan Cemiyeti (ASA) Başkanı Tomris Azeri'ye takdim edildi. Meclisin onayladığı belgede, Mart 1918'de "20 bin masum Azerbaycanlının hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan öldürme hadiselerinin, insanlık tarihinin en çok kınanması gereken vahşetlerinden biri olduğu" vurgusu yapılıyordu.

Buradaki bir diğer unsur ise söz konusu iki eyaletin California'dan sonra Ermenilerin en yoğun yaşadığı eyaletler olması dikkat çekiyor. Bu kararlarda Ermenilerin Rusya’ya yaklaşması etkili oldu mu, şu an için bilinmemektedir. Ancak, bilinen bir doğru vardır ki o da gerçekler bir gün mutlaka su yüzüne çıkacaktır. Deve kuşu gibi bazı olaylarda kafasını kuma gömenler ise layığını bulacaktır.

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Iyi adam:29 Mart 2013, Cuma 14:28

    Emil, inan bana, bu sokaga çikip hepimiz ermeniyiz diyenler hersey olabilir ama asla Turk olamazlar, çunku gerçektende Turk degillerdir. Onlar ya ermenidir yada kürt...

  • - Emil Rusiya:28 Mart 2013, Perşembe 15:41

    "hepimiz ermeniyiz" diye sokaklara cikmis turk vatandaslari once tarih okumalilar.Bu ihanetkasr ermenileri yakindan tanimak icin