ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

Bizim Cuma namazının hali

Rahmi Akbaş

05 Kasım 2013 Salı 16:22
  • A
  • A

 

Bugünlerde art arda açıklanan demokratikleşme paketleri, pozitif ayrımcılık, haklar gibi unsurlar birçok kesimi sevindirmekte, yıllarca verdikleri mücadelenin meyvesini toplamaktadırlar.

Bu hafta bizim mescitte, bir taraftan Cuma namazı saatini bekliyor, bir taraftan da müftü Beyin vaazını dinliyordum. Bir anda kapı açıldı ve bizim beş-altı memur içeri girdi. Mescit en üst katta olduğundan, malum ya, ya en üst katta ya da bodrumdadır;  nefes nefese kalmışlardı. Yanıma oturan Salih’e sordum ‘’hayırdır’’, ‘’mesai yeni bitti; zor şer abdest alabildik hocam‘’ dedi. Bu arada müftünün sesi duyuldu ‘’gelenlerin birçoğuna bakıyorum, imam kürsüde iken, gözünün içine bakıyor, çoğunuz bitse de gitsek tarzındasınız.’’ Allah, Allah, aslında müftü haklı, cemaatte haklı, e kim haksız?

Ben ilkokulu Çorum’da okudum. Benim zamanımda, Pazar günleri tatil edilmiş, Cumartesi ise yarım gün okula gidiyorduk. Malum bu ülkenin \%1’lik kesimi için biz Pazar günlerini tatil etmiştik. Sonra ben ilkokulda iken \%0.01’lik kesimi içinde Cumartesi günlerini tatil ettiler. Sonra da \% 97’lik kesim için ise kıllarının bile kıpırdatmadılar.

Benim oğlanlar Cuma Namazına gitmeye alışıklar. Ben hayatta Cuma’ya gidin falan demem. Baktılar ki ben abdest alıp bir yerlere gidiyorum, onlarda peşime takıldılar ve böylece bizim evde Cuma Namazları oluştu. Saatler geri alınmadan önce bir Cuma günü baktım moraller bozuk, ‘’hayırdır’’ dedim. ‘’Hoca 15 dk. izin vermedi; biz de Cumaya gidemiyoruz’’ dediler. Konu anlaşılmıştı.

Sayın Müftü diyor ya, gözümüzün içine bakıyorsunuz, çabuk bitir der gibi. Sayın Müftü, bu toplumun \% 97’sini oluşturan kesimin büyük çoğunluğu, Cuma namazına gitmektedir. Emeklileri ya da esnek çalışanları çıkartırsak geriye kalan kesim, yemeğinden, dinlenmesinden feda ederek Cuma namazına gelmektedir. Yani, öğle 12’de çıkan memur, acele abdest almakta ve Cuma namazına yetişmektedir. Hocanın insafına göre ya yemek yiyebilmekte ya da, aç yine mesaiye başlamaktadır.

Bu ülkenin \%97’sini oluşturan üvey evlatlar adına sayın başbakana buradan sesleniyorum. Birileri için Pazar gününü birileri için ise Cumartesi’yi tatil yapmış olabilirler, Sayın Başbakanım, sizde bizim için Cuma gününde, hiç olmazsa öğle iznine bir saat ekleyin. Ekleyin ki bizim memurlarda, hem Cuma Namazına hem de yemek yeme şansına sahip olabilsinler. 

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - veysel soyvural:17 Kasım 2013, Pazar 23:12

    çok haklısınız hocam cuma günüm ilk defa bir sene boş geçecekte cumaya öyle gidebilecem

  • - vedat güdan:06 Kasım 2013, Çarşamba 16:19