ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Bir gemide 168 şehit- Refah faciası

Rahmi Akbaş

27 Haziran 2013 Perşembe 11:53
  • A
  • A

23 Haziran günü, bu toplumun birçoğunun bilmediği bir yaranın hala hafif hafif kanadığı gündür. 23 Haziran 1943’te eski bir şilep ile yola çıkan, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve gemicilerden oluşan 200 kişinin haince bir saldırı sonucu 168’inin şehit edildiği gündür.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile hızlanan silahlanma, yeni bir ordu ve dünyanın en modern ordularına erişme mücadelesi sistematik olarak başlamış ve çeşitli gelişmiş ülkelere çeşitli silah, gemi ve teçhizat siparişleri verilmiştir.
Bu siparişlerden biri de 1939 yılında İngiltere’ye sipariş edilen, 4 adet Reis sınıfı denizaltı ve 4 adet muhrip gemisidir. 1941 yılında tamamlanan denizaltılar, İkinci Dünya Savaşı neden gösterilerek, verilmek istenmemiş, Türkiye‘nin Almanya yakınlaşması ile tereddüde düşen İngiliz makamları bu teslimata olur vermek zorunda kalmışlardır.

Haziran 1941’de İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir HUGGESSON, Türk Hükümeti’ne yazılı bir mesaj ileterek, ‘’Reis‘’ sınıfı denizaltılardan, Burak Reis, Murat Reis, Oruç Reis ve Uluç Ali Reis denizaltılarının teslimine hazır olduklarını, teslim alınması için bir ekibin gönderilmesini istediler.

Bu durum üzerine Milli Müdafaa Vekâleti’nin isteği üzerine Münakalat Vekâleti, eski bir gemi olan Refah Şilebini, bu ekibin gönderilmesi için uygun olacağını düşünmüş ve Mersin’den 200 kişiyi bu şilebe bindirerek, 23 Haziran günü saat 17.20’de hareket ettirmiştir.

Mersin’den 40 mil açığa ulaşıldığında, gece saat 23,01’de, nereden geldiği belli olmayan bir torpido ile şilep ikiye bölünmüş, dört saat su yüzünde mücadele ettikten sonra, sabah saat dörde doğru sulara gömülmüştür.

Refah şilebi ile gönderilen 200 kişinin 168’i bu kazadan kurtulamayarak vefat etmiştir. Bunlardan 15’i denizci subay, 1 eski deniz subayı (Refah Şilebi Süvarisi), 16 Havacı Askeri öğrenci (Asteğmen), 48 deniz gediklisi (Astsubay), 4 denizci erbaş, 59 denizci er, 24 Şilep personeli ve 1 İngiliz Subayı bu kazadan kurtulamamıştır. Kurtulan 32 kişi ise çeşitli kurtarma aracı ve tahta parçaları ile sahile çıkmayı başarmışlardır.

Facia sonrası, tahkikat ve mahkeme süreci başladıysa da 1945 yılına kadar süren bu dönemde, mahkeme sadece gemi süvarisi ve kafile başkanını suçlu görülmüş, diğer ilgililer ise berat etmişlerdir. Bu kişilerinde, kazada ölmesi nedeniyle bir sonuca ulaşılamamıştır.

Bugün hala net olarak kimin, niçin bu eylemi gerçekleştirdiği resmiyet kazanmamıştır. Dün olduğu gibi bugünde bu olayın üstüne gidilmemekte, mezarı bile olmayan bu kişiler, öldükleri ile kalmışlardır. Bir kısım kazazedelerin cesedi Mersin sahiline vurmuş ve Mersin Asri Mezarlığı’na gömüldüyse de, onların mezarı da bugün kaybolmuştur.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.