ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli

YAZARLAR

Ateş/Kes

Rahmi Akbaş

22 Kasım 2012 Perşembe 18:32
  • A
  • A

Dün itibariyle Mısır’ın teklif ettiği ateşkes çağrısı, İsrail-Filistin gerginliğini yine rafa kaldırılmış, ölen ölür, kalan sağlar bizimdir taktiği ile Filistin bugünü (22 Kasım 2012) bayram ilan etmiştir. Bugünü tatil ve bayram ilan eden Filistin’i de kutlamak gerekir. Tahmin ediyorum, ellerinde silahlarla gençler sevinç çığlıkları ile havaya ateş açacaklar, bu sayede bayram kutlanacaktır.

Basit Ortadoğu mantığı ile ilan edilen bu bayram ve sevinç ile ne söylenmek isteniyor? Neyi başardınız? Belki ölümleri kısa süre için durdurmuş olabilirsiniz ancak, Binyamin Netanyahu, ateşkesin başarılı olmaması durumunda daha güçlü ve kapsamlı operasyonların gerekebileceği imasında bulunmuştur; bu çelişki bayramı ne kadar gölgeleyecektir.

Şimdi bu olayda daha derin bir analiz yapmak gerekir. Buna göre, neden Amerika ve Avrupa, katliama uğrayan Filistin halkına karşı durmaktadır, bunun irdelenmesi gerekir. Buradan baktığımızda, İsrail, bağımsız Filistin topraklarında bir operasyon yaparak, o ülkenin bir değerini öldürmüş, buna karşılık Filistin füze (bazı kişiler buna maytap da demektedir) fırlatmış, bunun karşılığında da İsrail çoluk çocuk demeden Gazze’yi bombalamıştır.

Diğer taraftan yani Amerika ve Avrupa tarafından bu olaya baktığımızda, İsrail, terör örgütü mensuplarına çok haklı olarak operasyon yapmış ve dünyayı bu teröristlerden temizlemiş, teröristi destekleyen Filistin ise İsrail’i kadın çocuk demeden füze ile vurmaya çalışmıştır. Bunun üzerine İsrail’de meşru savunma hakkını kullanarak Filistin’e bir iki füzecik fırlatmıştır.

Bu düşüncenin en gün yüzüne çıkan tarafı, Amerikan Dışişleri sözcüsüne soru soran gazetecide görmek mümkündür. Gazeteci ısrarla ‘’Türk başbakanın sözleri’’ diyerek sözcüyü sıkıştırmakta, İsrail’e laf söyledi, Filistin’i tuttu, bunun cevabını vermeyecek misiniz? Diye yırtınmaktadır.

Aslında bizim Sayın Başbakan’da çok oldu, o da bunların alıştığı Türk başbakanlar gibi yandan, yöreden, suya sabuna dokunmadan konuşsaydı ya, direk ne diye konuşuyorsun. Birileri Davos bitti derken, şunu eklemek isterim ki, İsrail’in o Davos şamarı dünya durdukça bitmeyecektir.

Bu direk çıkış, tabi ki Amerika’yı da memnun etmemiş, müttefik-müstemleke olarak gördükleri Türk Devleti’ne Mısır’dan cevabını vermişlerdir. Amerika Dışişleri Bakanı, Mısır Cumhurbaşkanı’na, bu ateşkes için teşekkür ederken, Türkiye hiç gündeme gelmemiştir. Sağ olsun Sayın Mısır cumhurbaşkanı, bu çabada Türkiye’nin de payı olduğunu dillendirerek, hakkı haklıya vermiştir.

Sonuç olarak görüyoruz ki, bu olayda Amerika ve Avrupa ATEŞ/KES tavrını sergilemiştir. Yani Ateş İsrail’e, Kes Filistin’e 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.