ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli

YAZARLAR

Amerikan seçim sonuçları kime yaradı?

Rahmi Akbaş

08 Kasım 2012 Perşembe 14:40
  • A
  • A

 

Dünya son 3 aydır, Amerikan seçimlerine kilitlenmiş durumdaydı. Dünyanın üzerine bir ölü toprağı serpilmiş, hükümetlerin gözü kulağı Amerika’da idi.   

Bu seçimlerde gördük ki, Amerika olmadan dünyada işler yürümemekte, sistem çalışmamaktadır. Örneğin Suriye meselesinde iki mermi atan gözünü uzaklara ta Amerika’ya dikmektedir. Avrupa, krizi 3 ay ertelemiş, sessiz bir ortamda beklemişlerdir.

Son ayın gelişmelerine baktığımızda, Yunanistan bildik batık tavrını sürdürmekte, İngiltere ve Fransızlar son kalan iki kalelerinden bir olan silah ticareti için Arapların kapısını çalmakta ve kıyasıya bir birlerini yemekte, İspanya ise içten içe çökmektedir.

Çin, Rusya tatilde, Japonya enerji açığını kapatma derdinde, anlayacağınız tek bir İsrail Hükümeti tedirgin bir halde bu seçimin sonucunu beklemektedir.

İsrail’in tedirginliği, son dönemde OBAMA’nın İsrail’e soğuk tavrı ve gelecekteki İsrail Devleti’ne bakışı ne olacak sorusunun arayışıdır. Şımarık çocuk tavrı sergileyen İsrail için dünyayı karşısına alan Amerika, bu tavrını daha ne kadar sürdüreceğidir. Ayrıca büyük sermaye guruplarının dünya krizinden kaynaklanan zararlarını Amerika Devleti tarafından kapatılması ve bunun sonucu devlet bütçesinde onarılması zor büyük açıklar verilmesidir. Bu büyük sermaye gruplarının kim olduğu da herkesçe malumdur.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikan Başkanlığı'na ikinci kez seçilen Barack Obama'yı tebrik ederek "İki ülke arasındaki stratejik ittifak her zamankinden güçlü" dedi. Bu konu doğrudur; ancak bu ittifakta hep kaybeden Amerikan halkı olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Bu seçim sonucundan ortaya çıkan en önemli sonuç, Amerikan halkı savaş istemediğidir. Bu net, peki İsrail’in aymaz tutumu ve bunun sonucunda Amerika savaş girmek zorunda kalabilir mi? Bunu Amerikan halkı çok net bir mesajla verdi ve ‘’artık yeter’’ demiştir.

Netanyahu, "Başkan Obama ile İsrail vatandaşlarının güveliği için hayati olan çıkarların sağlama alınması için çalışmaya devam edeceğim." dedi. Bu durumun yakın tarihte değişeceğini tabi ki kimse düşünmemekte, ancak sürekli birilerine ve ülkelere bulaşarak da nereye kadar gidilecektir. Ağabeyliğinde bir sınırı yok mudur? İşte Amerikan halkı bu sınırı ortaya koymuştur. Bir daha seçilme şansı olamayan Obama bu sese ne oranda kulak verecek bu da ileride görülecektir.

Netanyahu her ne kadar, İsrail-ABD ittifakının her zamankinden daha da güçlü olduğunu iddia etse de, bazı çevreler bu seçimi dünya kazandı, İsrail kaybetti demektedirler.

Bu seçimler artık bitmiş ve dünya tekrar hareketlenmeye başlayacaktır. Obama Amerikan halkının sesini dinler ve bu dünyayı barış içinde kalması için mücadele mi eder, yoksa birilerine ağabeylik yapacağım diyerek, dünyayı çıkılmaz bir sürece mi götürür onu göreceğiz. Bence İsrail, Amerika’dan eskisi kadar sıcak bir samimiyet görmeyeceği ve artık Amerika, birazda dünyanın bağırışına kulak vereceği düşüncesindeyim. 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.