ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Amerikan savaş gemilerinde mazot bitti mi?

Rahmi Akbaş

11 Şubat 2013 Pazartesi 16:23
  • A
  • A

Amerika’yı bu hafta meşgul eden en önemli iki konu, iki Amerikan savaş gemisinin Basra Körfezi görevinin iptal edilmesi ve İrlanda da batan bir bankanın ne olacağı konusuydu. Avrupa ise bir süredir çözemediği ortak bütçenin derdindeydi.

Avrupa, 3-4 yıldır yoğunlaşan ve bir süredir AB ortak bütçesini de vuran krizle uğraşmaktaydı. Bunun son örneği ise İrlanda’da bulunan bir bankanın batması, krizin etkisinin devam ettiğini ortaya koyuyordu. Ancak, daha da önemlisi AB ortak bütçesinin istenen şekilde olmasa da, kabul edilmesiydi.

AB, 7 yıllık ortak bütçe yapmakta ve bu bütçeye dayanarak belli fonlar oluşturmaktadır. Bu yıl ise 2014-2020 dönemini kapsayan bütçe onaylanacaktı. Ancak, 1.033 milyar Euro olarak öngörülen bu bütçe, Kasım ayında yapılan toplantıda bir sonuca ulaşılamaması, daha doğrusu İngiltere’nin tavrı yüzünden çökmesiydi.

Malum olduğu üzere, bütçe 1.033 milyar Euro olarak belirlenmesine rağmen, aslında bunun gelir kısmını oluşturan ülkeler, özellikle de İngiltere’nin tavrı, bütçenin kabulünü önlemişti. Kasım’dan bu yana, çalışmalarını sürdüren komisyonlar, bu hafta Avrupa liderlerine bütçeyi tekrar sundular.

15 saat devam eden bir toplantı ile 960 milyar Euro şeklinde karara bağlanan bütçe, bu şekilde 73 milyar Euro kısıntıya uğramış; 62 yıllık tarihinde ilk defa, bir kısıntı ile liderler tarafından kabul edilmiş oldu. Bu durum, İngiltere, Danimarka ve Hollanda’nın başarısı olarak görülürken, kemer sıkma politikasına karşı çıkan Fransa ve Polonya gibi ülkelerin başarısızlığı, şeklinde yorumlanmıştır.

AB liderlerinin uzlaşması, tabi ki yetmemekte ve Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylanması gerekmektedir. Aslında orada da bir sıkıntı olmasına rağmen, geçeceği yönünde sinyaller alınmaktadır. Kısacası AB, finansal krizi yaralı da olsa çözmüş oldu.

Küresel bir yapıya dönüşen dünyada, bu tip finansal krizler tüm dünyayı etkilemektedir. Özellikle bir birine göbekten bağlı ABD ve AB, bir tarafta oluşacak kriz, diğer tarafta da aynen yansımaktadır.

ABD’nin durumu da aynı sıkıntılar içindedir. Aralık 2012’nin son dakikalarında karar vararak, bir küresel krizden dönen ABD, şimdide masrafları kısma yönüne gitmiştir. Özellikle büyük askeri harcamalar ile dünya çevresinde onu bunu koruyan ABD, buralara yaptığı masrafları, yeni vergi ve elit kesimden vergi artışı ile sağlayamayınca, kısıtlamaya gitmiştir. Geçen hafta konuşulan konu ise Basra Körfezine gidecek iki geminin, bu kısıtlama nedeniyle gönderilmemesi ve ABD karasuları civarında görev yapma kararı alınmasıydı.

Aslında ben çoktandır, bu Amerikan halkı neden isyan etmez, sesini çıkartmaz diye düşünmekteyim. Çünkü sizin vergilerinizle birilerinin korunması, onlara masraf yapılması, pek akıl alır bir durum değildir. Önceden bir koyup on alınırken, şimdi bir koyup, 400 milyar Dolar cari açıkla dönülen bir düzene girilmiştir. Bunu yine Amerikan halkı çözecektir. 

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Nazlı sarıtş:23 Şubat 2013, Cumartesi 17:13