ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Amerika’daki olay katliam mı? Oyun mu?

Rahmi Akbaş

17 Aralık 2012 Pazartesi 15:26
 • A
 • A

ABD'nin Connecticut eyaletinde, Sandy Hook ilkokuluna yapılan silahlı saldırıda hayatını kaybeden 20'si çocuk 27 kişi tüm dünyayı üzüntüye sevk etmiş ve dünyanın çeşitli yerlerinden Amerika’ya başsağlığı mesajları gelmiştir. Hatta kınayanlar bile olmuştur.

Gerçekten 6 ila 9 yaşlarındaki 20 kadar çocuk ve o çocukları korumaya çalışan ve merminin önüne atılan öğretmenler ile tam bir dram olmuştur. O aileler kadar acılarını aynı oranda paylaşmak ve başsağlığı dilemek isterim.

Ortada kınayacak bir kişi ve kurum olmadığından ve eylemcinin kendini vurması ile bizim odaklanacağımız nokta farklı boyutlara taşınmıştır.

Geçenlerde otomobil ile Eskişehir’e giderken oğlum ‘’ben oyunda, bu arabaların hepsine çarpıyorum’’ dedi. Gözüne şöyle bir bakarak, ‘’neden dedim’’, ‘’oyun bu dedi’’ irkildim! Oyuna bak, araba yarışı oyununda bütün arabalara çarparak giden ve bunu oyun olarak programlayan bir oyun sistemi. Oyun!
Aslına bakarsanız, bu eylemci çocuğun resmini ki o da doğru yanlış tartışılıyor, gördüğümde mümkün değil, bu çocuk bu işi yapamaz. Hatta birkaç defa bu küçücük çocukların üzerine sıkamaz. O çocuk oyun oynuyordu.

1970’li yıllarda Çorum’da bir Saray Sineması vardı. Bu sinema günün şartları gereği karate filmleri gösterir, sinema hınca hınç dolardı. Filim bitip de insanlar dışarı çıktığında yan yan yürürler ve gardlarını alarak birbirlerine bakarlardı. Yani hadi diye bağırsanız izlenen filim, Çorum’da sergilenir olurdu.
Bizim zamanımızda Tommiks, Teksas vardı, bunlar iyi adamlardı ve ateş ettikleri zaman insanların eline ateş ederler onları öldürmeye ateş etmezlerdi. Kötü adam elinde vurulur ve elini tutarak kodesin yolunu tutardı.

Cumartesi bir kanal da, ünlü bir Amerikan şirketinin Türkiye genel müdürünü dinliyorum. Konu bu bilgisayarda oynanan oyunlara gelince, Sayın Genel Müdür, benim çocuklarda bu oyunları oynuyor, biri aslanı, biri de kaplanı alıyor, oynuyorlar dedi. Yahu bu oyunlarda kavga hariç hiç mi başka oyun yok. Varsa da kimse itibar etmiyor demek ki.

Bu oyunları bir şekilde benim çocuklarda oynuyor, şöyle bir bakıyorum, kafası kopan, bağırsakları dışarı çıkan, ya da snaypır olup, bekleyip adamın beynine ateş etmeler. Dünyada bu oyunlar arttıkça, bu oyun katliamları da artarak devam edecektir. Sayın Obama üzüldüğünü söylemekte ve gözyaşlarını tutamamaktadır. Sayın Obama’ya şunu söylemek isterim sizin çocuklarla bizim çocuklar arasındaki fark, bizim çocuklar bu katliam oyununu oynamak için materyal bulamamaktadırlar.

Bugün Amerika’da 10 aileden 4’ünde ateşli silah, her Amerikan vatandaşının \% 80’inde silah bulunmaktadır. Televizyonda konuşan bir Amerikalı silah satıcısı, sadece silah mı suçlu demiştir; haklıdır tek silah değil ama büyük oranda evinde silah bulunduran ailede potansiyel bu oyunun tarafıdır.
Amerika silah lobisinin gücü nedeniyle bu olayda göreceksiniz ki üstü kapatılacak. Ölen öldüğü ile kalırken yeni katliam oyuncuları yetişmeye devam edecektir.

Amerika’da sadece silahlanma konusunda kurulan bir derneğin üye sayısı 4.500.000 kişidir. Bu siyasi bir güç olarak iktidardakilerin elini kolunu bağlamaktadır.

Bu işi sadece Amerika olarak da görmemek gerekir. Bu derece silahlı her ülkede bu katliam oyunu yaşanacaktır. Bunun tedavisi ise şu oyunların çöpe atılarak biraz daha bu çocuklarla ilgilenmekten geçmektedir. 

YORUM YAZ
TOPLAM 5 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - merhamet merhamet:17 Nisan 2013, Çarşamba 22:03

  FENA BİR ŞEY

 • - Misafir26 Aralık 2012, Çarşamba 21:43

  ölen çocuklardan birtanesinin babasi çok tuaf davraniyor bence komplo!

 • - Misafir26 Aralık 2012, Çarşamba 21:42

  ne biçim site be bir yorum yazmak istedik ikide bir yeniliyor sayfayi!

 • - Misafir20 Aralık 2012, Perşembe 14:50

  HeLaL olsun hocam dogru bakiş acısı

 • - Misafir18 Aralık 2012, Salı 10:42

  sayın Rahmi AKBAŞ haklısınız yorumunuz olaya bakış şekliliniz doğru tebrik ederim