ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Alman Merkel ve Peri Bacaları

Rahmi Akbaş

25 Şubat 2013 Pazartesi 00:52
  • A
  • A

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, kerhen Türkiye ziyareti, başlamış oldu. Kerhen diyorum, hareket ve verdiği demeçlerden, çok sevinerek ya da özlemle gelmediği ortadadır.

Sayın Merkel, dağılma için bir ses bekleyen AB’nin en bariz koruyucusu olarak ve bu işlerden çok yorulmuş bir şekilde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Fransa’nın ‘’Mali’’ macerası ile üzerindeki yük daha da artan başbakan, Peribacalarını ziyaret ederek biraz rahatlamayı düşünmektedir. Fakat gelmeden verdiği demeçler, burada da rahat olmayacağını göstermektedir.

Sayın Merkel'in Türkiye'ye ziyareti öncesi Bild Am Sonntag gazetesi tarafından yaptırılan araştırmada, Almanların yüzde 60'a yakın bölümünün Türkiye'nin AB üyeliğine karşı oldukları ortaya çıkmıştır. Son yıllarda giderek soğuyan ilişkinin geldiği nokta budur. Türk halkının genel kanısı ise Almanya, çeşitli vakıfları ile Türkiye’nin içini karıştırmaya devam ederken, Almanya’da, birçok terör yandaşını koruduğu için soğuk bakılmaktadır.

Açıkçası iki tarafta birbirini çok sevmemesine rağmen, akrabalık ilişkilerimiz yani, Almanya’daki Türk nüfusu ve Alanya’daki Almanlar nedeni ile birbirine katlanmaktadır. Bilinen bir hikaye vardır. Bir adam bir yılanla dost olur, o bahçesindeki yılana dokunmaz, yılanda adama günde bir altın verir. Bu dostluk sürerken adam hastalanır ve oğluna der ki: ‘’Git bahçedeki kuyuda bir yılan var, ona seslen babam hastalandı, altını ben almaya geldim.’’ Genç gider yılana seslenir, yılanda ağzında bir altınla gelir. Gencin içine bir kuşku düşmüştür. Bu yılanı öldürür kuyuya girer tüm altını alırım, ne diye günlük bekleyim ki! Altını veren yılan, kuyuya dönerken, genç yerden aldığı büyük bir taşı yılana vurur; kuyruğu kopan yılan, döner, genci sokarak öldürür. Aradan zaman geçer, adam iyileşir, bahçedeki kuyuya seslenir, yılan bir görüşelim. Ortaya çıkan yılana, tamam benim oğlum öldü, senin ise kuyruğun koptu. Olsun yine dost olalım. Yılan der ki, ‘’Ey Âdem, sende evlat acısı, bende bu kuyruk acısı varken dost olamayız.’’

Bunu nerden mi çıkartıyorum. Bu araştırmada bir diğer soru ise Araştırmaya katılanların yüzde 57'si Türkiye'nin ekonomi ve askeri alanlardaki gelişmesini bir kaygı kaynağı olarak görmektedir. AB’ye alınan ülkeler ile bizi karşılaştırdığınızda, çifte standardı yani kuyruk acısını çok iyi göreceksiniz.

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Dal Tasak:04 Mart 2013, Pazartesi 17:24

    Ocam saol beyaaa!

  • - Nzlı Srt:25 Şubat 2013, Pazartesi 18:37

    Her zamanki gibi yine süper bir yazı. Ellerinize, kaleminize sağlık hocam...