ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

ABD emekli mi oluyor?

Rahmi Akbaş

11 Mart 2013 Pazartesi 17:55
  • A
  • A

İnsanlarda olduğu gibi ülkelerde, zamanı geldiğinde dinlenmeye hatta İngiltere’de olduğu gibi emekli olmaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü insanlarda, ülkelerde yaşayan varlıklardır. Doğarlar, büyürler, gelişirler ve ölürler.

Bazı insanlara baktığınızda, ya da yaşını sorduğunuzda inanamazsınız. İnanamıyorum, gerçekten bu yaşta mısınız? Ya da içinizden, Allah Allah, ne kadarda çökmüş dersiniz. Bu tamamıyla o insanın yaşamının hızına bağlıdır. Çok küçük yaşta çalışma hayatına başlayan insanların, hızlı yaşlandığı ve yaşının çok üstünde gösterdiği görülür.

İşte ülkelerde böyledir. Bazı ülkeler vardır ki, etkin canlılığını çok uzun süre götürürken, bazıları 300 yılda pes ederler.

ABD’den gelen haberlerde sanki bu pes edişin sinyallerini vermektedir. Ekonomisi açısından sıkıntılar olduğu bilinmektedir. Ancak, son dönemde, 1945 yılında aldığı bayrağın ağırlığını taşıyamadığı da görülmektedir. Özellikle yaramaz çocuk rolündeki İsrail’in yaptıkları yüzünden kapsına gelen komşularına dert anlatması, anlamayanlara sert çıkması ve çifte standart uygulaması, yorgunluğunun en baş nedenidir.

Bir diğer ağırlık ve altında ezildiği nokta ise Afganistan meselesidir. Afganistan operasyonunun nedenini artık sokaktaki çocuğun bile bildiği bu süreçte, Afganistan lideri Hamid Karzai, müttefiki ABD’ne sert eleştiriler göndermektedir. Karzai, ülkesindeki yabancı güçler için, “Afganistan’ın kaynaklarını yağmalayan işgalciler”, ‘’ABD, Taliban’la bizim bilgimiz dışında görüşmeler yapıyor’’ gibi, ABD’nin oraya gelme nedenini yalanlayıcı ifadeler kullanmaktadır. Özellikle son çıkışı, ABD’yi ciddi rahatsız eder niteliktedir. Karzai, Taliban’ın Afgan halkını yabancı askerlerin ülkedeki mevcudiyetinin vazgeçilmez olduğuna inandırmak üzere ABD ile ortak hareket ettiğini iddia etmiştir.

Kimselere söyleyemese de, Irak’taki hezimeti ile büyük prestij kaybeden ABD, arkasına taktığı NATO askerleri ile Afganistan’da yiyeceği bir darbe ile tamamen dibe vuracaktır. Hamid Karzai’nin, ülkeyi terk etmemeleri durumunda Taliban’a katılma tehdidinde bulunması, kanayan yaraya tuz serpmektedir.

İçerideki durum, dışarıdan da ağır gibi görülmektedir. Her ne kadar ekonomik sorunlar ötelense de devam ederken, bugünlerde birde demokrasi ve kapitalizm tartışmaları baş gösterecek gibi görülmektedir. Ali H. ASLAN’ın Washington’da bildirdiğine göre Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, ABD’deki uygulamaları itibarıyla demokrasi ve kapitalizmin köklü reforma ihtiyacı olduğunu söylemektedir. Daha da ileri giderek, dünyanın geleceğini olumlu yönde şekillendirme ve sürücü koltuğuna tekrar oturma şansını kaybedeceklerini belirtmiştir.

Bu zorunlu dinlenme, emekliliğe dönüşebilir mi? Aslında ABD halkı çoktandır, bu şoför koltuğunda kalınmasına sıcak bakmamaktadır. Çünkü kendilerinden kesilen vergiler ile birilerini koruma görevi, kendilerine olumlu bir şey sağlamadığı gibi, bir de sürekli yeni vergiler alınması, olumsuz bir havanın doğmasına neden olmaktadır. Peki, sorunun cevabı nedir?

El cevap: Eğer ABD’de yaşayan belli güçler yeni bir dünya bulurlarsa, ABD emekli olabilir. Bunun en bariz örneği İngiltere’dir. Bu konuda Türkiye ile bir Mart geçmişi de vardır. Yoksa ABD halkı, dua etmeye devam etmek zorundadır. 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.