ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

732. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri

Rahmi Akbaş

07 Eylül 2013 Cumartesi 22:16
  • A
  • A

 

Bu sene 732. düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri, bu Cuma kutlanmaya başlanmıştır. Saat 10.30’da Tören Alanı Türk Büyükleri Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenler, Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret edilmesi ile devam edilmiştir. Saat 12.00’da Çelebi Sultan Mehmet Cami’inde Ertuğrul Gazi ve Türk Büyükleri Adına Mevlit okunması ile devam edilmiştir.

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri, Türk Tarihi’nin en uzun soluklu TOY’u olarak tarihimize geçmiştir. Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey’in babası olan Ertuğrul Gazi Han, göstermiş olduğu yararlılıklar sebebiyle, Anadolu Selçuklu Sultanı tarafından Söğüt’ü kışlak, Domaniç’i ise yazlak olarak Kayı Boyu’na, dolayısıyla Ertuğrul Gazi’ye vermiştir.

Ertuğrul Gazi, Babası Gündüz Alp’in Söğüt yakınlarındaki Kızılsaray Köyü yakınlarında şehit olması üzerine, Kayı Boyu Beylik Bayrağı’nı devralmış ve Söğüt’ü, zayıf Rum birlikleri ile yaptığı mücadele sonucu ele geçirmiştir.

Ertuğrul Bey’in, ilk işi, Rum mahallesine bir mescit ve tatlı suç içilmesi için kuyu açmak olmuştur. Kısa sürede Türk ve Rumlar arasında birliği sağlamış ve islam adabı ve hümanist yapısını Rumlara da kabul ettirmiştir.

Yazları Domaniçte kalan Ertuğrul Gazi, sonbaharda Söğüt’e dönerek kış hazırlıklarına başlardı. Bu arada, bu dönüşte yaylalarda hazırladıkları erzakın şükrü için ve Türk beylerinin istişare toplantısı olarak, bir Toy’da düzenlerdi. Bu toyda, hem ikramlar yapılır, hem de beyler arasındaki istişare ve bağlılık teyit edilirdi.

Fakirlerin doyurulduğu, birliğin en üst seviyeye ulaştığı bu şenliklerde, gençler güreşerek, atlılar, okçular, hünerlerini sergileyerek bu toyu en güzel hale getirilerdi.

Bu şenlikle bazen devlet desteğiyle çoğu zamanda Söğüt halkının kendi gayretleri ile günümüze kadar gelmiştir. Özellikle Abdülhamid Han tarafından saray desteği de gören şenlikler, maalesef Balkan Savaşları ile kesilmiş, 1946 yılına kadar, sadece halkın kendi imkânları ile yapılabilmiştir.

1946 yılında tekrar devlet desteği gören şenlikler, özellikle Merhum Özal döneminde en üst seviyeye çıkmıştır. Söğüt’te ilkokulu okuyan Turgut ve Korkut kardeşler, Söğüt’ü hiçbir zaman unutmamışlar ve desteklerini sürdürmüşlerdi.

Bu sene çok renkli geçen şenliklere, Sayın Devlet BAHÇELİ, Sayın Bülent ARINÇ,  Sayın Prof. Dr. İlber OLTAYLI, Sanatçılar Cüneyt ARKIN ve Serdar GÖKHAN Beylerde renk katmışlardır.

Bu şenliklerde birçok insan hizmet etmekte ve gelen misafirlerini ağırlamak için mücadele etmektedir. Sayın Bilecik Valisi Halil İbrahim AKPINAR, Sayın Söğüt Kaymakamı Mitat GÖZEN ve Sayın Söğüt Belediye Başkanı Osman GÜNEŞ Beyler ciddi emek harcayanlardandır. Fakat iki kişi var ki, bunları da özellikle anmak gerekir. Bunlar, Bilecik’teki her türlü etkinlikte, komisyonların yanında yer alan ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Bilecik Belediye Başkanı Sayın Selim YAĞCI ile Bilecik Şeyh Edebalı Üniversitesi Rektörü Sayın Azmi ÖZCAN Beylerdir. 

Şenlikler, 732 yıl önce olduğu gibi şifalı etli pilav ve Küre Kasabasının meşhur üzümünün dağıtımı ile Pazar gününe kadar devam edecektir.

Bütün Söğüt, atayı anma TOY’u olan Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’ne herkesi beklemektedir.

 

  

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.