ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Toplumun sağduyusuna güvenmek

Mehdi Çetinbaş

01 Nisan 2013 Pazartesi 12:55
 • A
 • A

     Türkiye son günlerde çözüm sürecine odaklanmış olarak bekliyor. İnsanlar o kadar aceleci ki, her şey bir an önce olsun bitsin istiyor. Herkesin farklı beklentileri var.

     Klasik olarak her zaman söylemiş olduğumuz, analar gözyaşı dökmesin (neden babalar değil ) gerekçesi tabi ki en başta geliyor. Otuz yıldır akan kanın durmasından daha önemli bir sonuç olabilir mi?

     Her kes terörün sona ermesini dört gözle bekliyor diyorum. Ufak çaplı turizm işiyle ilgilenen, tur organizasyonları yapan bir dostum heyecan içinde konuşuyor. “Şimdiden Güneydoğu Anadolu bölgesi için tur güzergahları belirliyoruz” diyor.

     Eskiden çok dar kapsamlı olarak bölgeye yapılan tur organizasyonlarında patlama yaşanacağını, bölge halkının bundan büyük bir ekonomik çıkar sağlayacağını söyleyen dostum; “siz görün o zaman kaynaşmanın nasıl sağlandığını “ diyerek sözlerini tamamlıyor.

     Bir arkadaşım da bana hatırlatmada bulunuyor: “Bundan on beş yirmi sene önce Hakkari Şemdinli’den ne kadar güzel bal gelirdi. Terör yüzünden kesilmişti. Olaylar sona erince balımız yeniden gelmeye başlar inşallah” diyor.

     Gerçekten de  Şemdinlili bir öğretmen arkadaşımızın amcası, ürettiği balları tenekelere doldurarak otobüs bagajında gönderir, beş altı yüz kiloyu geçen balları bizler ve yakın çevremiz hemen paylaşırdık. O balları üretenler terör yüzünden yerlerini terk edince, biz de balın tadını unutmuş olduk.

     Verdiğim bu örnekler elbette uç örnekler. Terörün bitimiyle olabilecek olan en basit şeyleri  söylüyoruz. Bunların ötesinde kim bilir neler neler olacak.

     Başta terör belasından kaçıp yerini yurdunu ,kurulu düzenini terk ederek büyük şehirlere gelip sıkıntı içinde yaşayan on binlerce insan köylerine geri dönecek. Kendi çapında üretime katılacak, ister tarım, ister hayvancılık olsun, ne yaparsa yapsın ülke ekonomisine katkıda bulunacak.

     Son zamanlarda dünyaya açılan, yeni pazarlar arayan iş adamlarımız , terör yüzünden gündemlerine almadıkları Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yatırımları yeniden gündemlerine alacaklar ve ülkede barış ve huzurun kalıcı olmasına katkıda bulunacaklardır.

     Ülkede böylesine önemli bir umut ve heyecan yaratan barış sürecine kuşkuyla yanaşan ,hatta negatif elektrik saçan insanları görünce açıkçası diyecek bir şey bulamıyorum.

     Her ağızlarını açtıklarında, "peki dökülen bunca kanın hesabı sorulmayacak mı" sorusunu gündeme getirenler, bu soru sorma şeklinin nasıl olacağını da göstermek durumundadırlar.

     Şayet teröre karşı silahlı bir mücadeleyi savunuyorlarsa, bu durumun otuz senede geldiği noktayı görmeleri gerekir. Siyasal desteği olan terör hareketleri bütün dünyada barış ve anlaşma yoluyla bitirilmiştir.

     Başbakanın tabiriyle, baldıran zehri içme pahasına bitirilme sürecine getirilen terörün bitmesinden rahatsızlık duyanları tarih affetmeyecektir. Sırf kendi ikballeri için bu ülkeye yıllarca kan kusturanlar, umarım akıttıkları kanın içinde boğulurlar.

     Ülkeyi kendi babalarının çiftliği ve daha da önemlisi üzerinde yaşayan insanları da kendi tebaları gibi gören Cumhuriyetin elitistleri, ya da diğer tabirle “Beyaz Türkler", gücü ellerinden kaçırmanın telaşıyla daha da saldırgan olmaya başlamışlardır.

     Cumhuriyeti biz kurduk, biz kurucu iradeyiz gibi sözleri bozuk plak gibi tekrarlayan CHP ve seçkinci kadrosu,  son durumlar karşısında tam anlamıyla dağılmış vaziyettedir. Hiçbir politika üretemeyen, okyanustaki pusulasız ve dümensiz bir gemi gibi sağa sola yalpalayan CHP, kanaatimce kan kaybetmeye devam edecektir.

     MHP son süreçte, bize göre istikrarlı bir politika takip etmektedir. Fikirleri ve tüzüğü ile toplumun tamamına hitap etmeyi hedefleri arasında görmeyen MHP, adı gibi milliyetçi yani Türkçü bir partidir. Fikirleri bize göre yanlış olabilir, ancak MHP kendi içinde tutarlıdır.  MHP’nin sürece katkı noktasındaki tavrını eleştirsek bile bir noktada anlayışla karşılayabiliriz.

     Elbette bunun da bir istisnası var. Bahçelinin Bursa mitinginde “Vur de vuralım, öl de ölelim”  sloganı atan gençlere söylediği “bunun da zamanı gelecek” sözü şayet maksadını aşan bir durumu içermiyorsa, son derece tehlikeli sözlerdir.

     Bahçeli bu sözleriyle, belki de farkında olmadan, bölücü örgüt olarak nitelendirdiğimiz PKK’dan bile daha tehlikeli olabilir.

     Şu anda gerçekten de adeta sırat köprüsünden geçer gibiyiz. Her yan derin uçurumlarla dolu. Yürünen yollar dikenlerle kaplı. Her adım atışta bir mayına çarpma tehlikesi ile karşı karşıyayız.

     Daha önce de söyledik ve söylemeye devam ediyoruz. Şer güçlerin elinde kalan silahların en önemlisi, etnik kavga çıkarmaya yönelik teşebbüsler olacaktır. Bunun yanı sıra mezhep kavgalarını kaşıyan odakların da harekete geçme ihtimalleri de oldukça yüksektir.

       Bu kadar tehlikeli ve provokasyonlara açık yolda ilerleyebilmenin tek yolu, toplumun sağduyusuna güvenmektir.

     Ben her şeye rağmen umutluyum ve bu toplumun sağduyusuna güveniyorum.

YORUM YAZ
TOPLAM 66 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - vatandas:09 Nisan 2013, Salı 15:38

  o sizin devletli bahceniz 18 mart ta canakkale ye hic gitmemsi belli orda yatan sehitlerin arasinda KüRT ler de var Bu vatan beraber kuruldu geri zekalilar Kus gözlü bahceli

 • - BOBOLIT:02 Nisan 2013, Salı 00:02

  BIR BU EKSIK IDI ??.. PKK KAHRAMAN !! MHP SILIVRIYE !! .. ERGENEKON TEROR ORGUTU DIYE.. AKP IYI BASTIRIYOR HA !!!...

 • - asad asdafas:01 Nisan 2013, Pazartesi 23:44

  senin umuduna ........

 • - Murat:01 Nisan 2013, Pazartesi 23:28

  Mehdi Bey Bu Toplum BU Toplum Nedir Bu Toplumun Adı Bir Söylermisiniz.Fikri Zİkri Sana Tersse Neden Ortalıga Yazı Yazıp Mansetten Yayınlatıyorusunuz.

 • - HESAP SORULMALI:01 Nisan 2013, Pazartesi 23:28

 • - misafir:01 Nisan 2013, Pazartesi 23:05

  yahu yazarda 30 kusur yıllık sorunu bi bala indirgemiş

 • - sonuna kadar MHP:01 Nisan 2013, Pazartesi 22:51

  Devlet Bahçeli :
  İktidar iktidar dediğin nedir ki gülüm, ben senin için muhalefeti göze almışım

 • - pinarbasi38:01 Nisan 2013, Pazartesi 22:48

  LUTFEN MHPlileri koruyun, ustune basmayin ve vakit buldukca sulayin

 • - sonuna kadar MHP:01 Nisan 2013, Pazartesi 22:45

  Devlet Bahçelinin bugunku yaptigi basin açiklamasi :
  lanet olsun icimdeki bu koltuk sevgisine

 • - Misafir01 Nisan 2013, Pazartesi 22:17