ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Rıdvan Yenişen

Mehdi Çetinbaş

26 Eylül 2010 Pazar 07:09
  • A
  • A
İstanbul eski valisi Rıdvan Yenişen hayata veda etti.
O bizim köyümüzün medar-ı iftiharıydı.Yolu, suyu, elektriği olmayan köyümüzden çıkıp, Türkiye’nin en büyük şehri, 2010 Avrupa başkenti İstanbul’u yönetme makamına kadar çıkmış saygın bir bürokrattı.

Rıdvan Abi doğduğunda (1942)İzmit Uzuntarla Köyü, bir mahrumiyet beldesiydi. Bugün Türkiye’nin en modern beldelerinden biri haline gelen Uzuntarla, o zamanlar,gerçekten de bir mahrumiyet bölgesiydi. Bir yere seyahat edecek olanlar, yedi sekiz kilometre yayan yol yürürler, Maşukiye ya da Büyük Derbent tren istasyonuna ulaşırlardı. Ya da Sapanca üzerinden geçen kara yolunda, ne zaman geçeceği belli olmayan, o eski model burunlu otobüsleri beklerlerdi.

Rıdvan Abi böyle bir köyden çıktı. O zamanlar köylü çocuklarının okuyabildikleri nadir yerlerden biri yatılı öğretmen okulları idi. Sakarya Arifiye Öğretmen Okulu’nu kazandı. Burada yatılı okudu. Okul köyümüze yakın sayılırdı. Yazın köyde harmanda çalışır, ailesine yardım ederdi.

Öğretmen okulunu bitirdikten sonra, yurdun değişik yerlerinde ilkokul öğretmenliği yaptı. Rıdvan Abi üniversitede okuyabilmek için, lise fark derslerini vererek üniversite sınavlarına girdi. Ankara Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Burayı da başarı ile bitirdi. Ardından kaymakamlık sınavına girdi. 51. dönem kaymakamlık kursunu birincilikle bitirdi.

Çalıştığı her yerde halkın en rahat ulaştığı bürokrat unvanını aldı

Değişik tarihlerde Borçka, Cihanbeyli, Şırnak, Silopi, Kulp, Aybastı kaymakamlıklarında bulundu. Bir ara SEKA Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. TRT Genel Sekreter Yardımcılığı, Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

1989 yılında Türkiye’nin yeni illerinden Aksaray’a vali olarak atanan Rıdvan Yenişen, sırasıyla Kayseri ,Bursa ve İstanbul valiliği görevlerinde bulunduktan sonra 1997 yılında merkez valiliğine atandı.

Rıdvan Abi görev yaptığı her yerde kalıcı dostluklar kurdu. Mütevazi kişiliği ile valilik makamını bütün halk kesimlerinin rahatlıkla girip çıktığı bir kurum haline getirmeyi başardı. Çalıştığı her yerde, halkın en rahat ulaştığı bürokrat unvanını kazandı.

Emekli olduğunda en büyük hayali köyde bir ev yapmaktı. Ancak hayat sizin istediğiniz rotada yürümüyor. Emeklilikle birlikte sağlık problemleri yaşamaya başladı. Yapılan tetkikler sonucu beyin tümörü teşhisi kondu. Bursa Tıp Fakültesi hastanesi’nde ameliyat oldu. Tümör kötü huylu idi. Sürekli olarak çoğalıyordu. Son sekiz yılını sağlık problemleri ile geçirdi. Son iki yılında ise tamamen yatağa bağlı idi.

Ben Rıdvan Abi’yi o haliyle görmek istemedim. Benim Rıdvan Abim, sürekli gülen yüzüyle, Çerkez aksanını kaybetmeyen Türkçesiyle aklımda kalan Rıdvan Abi olsun istedim. 1979 yılında öğretmen tayinlerinin İstanbul’a kapalı olduğu bir zamanda, elimden tutarak benimle birlikte, bütün bürokratik kademeleri zorlayarak tayinimi İstanbul’a yaptırmasını nasıl unuturum.

Rıdvan Abi İstanbul ‘a vali olarak geldiğinde ben İstanbul’da öğretmen ve idareci olarak görev yapıyordum. Nezaket ziyareti için yanına gittiğimdeki davranışını ömrüm boyunca unutmayacağım. Yanında otururken özel kalem müdürünü odaya çağırdı. Beni ona tanıttı. ”Bu benim yeğenim olur, adını yazın. Beni ne zaman ararsa mutlaka telefonunu bağlayın“ diyerek talimat vermişti.

Benim ev telefonumu kaydetmek istediklerinde ise, nezaket ziyaretinin yanı sıra, bir nevi oraya gidiş sebebimiz de vesilesi oluşmuş oldu. O sıralar Yakacık’ta kendi kooperatif evimize taşınmıştık. Yıl 1996, Yakacık’ta telefon almak, ya da nakil yaptırmak büyük bir hadise. Ziyaretim sırasında fırsat bulursam bu konuyu da dile getirecektim. Konu kendiliğinden gündeme geldi.

Rıdvan Abi hiç vakit kaybetmeden İstanbul PTT Anadolu Bölge Müdürü’nü aradı. Müdüre direkt talimat verdi. ”Bizim yeğenin telefon işini çöz” dedikten sonra; özel kalem müdürünü de bu konuyu takip etmek üzere görevlendirdi. Benim okul telefonumu alarak, benimle irtibata geçeceklerini söylediler. Gerçekten de dedikleri gibi oldu. Bir hafta içinde Yakacık santralından bizim siteye elli hatlık bir telefon çekilmişti. Tabii bu olay benim sitedeki itibarımı nasıl arttırmıştı varın siz düşünün.

Uzuntarla’nın en büyük caddesi olan İzmit Caddesi’nin adı, Rıdvan Yenişen olarak değiştirilmelidir

Rıdvan Abi idareciliğinin yanı sıra aynı zamanda bir cemiyet insanı idi. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da görev alırdı. İçinde yetiştiği topluma hizmet maksadıyla, merkezi Ankara’da bulunan Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu’nun kurucuları arasında yer almıştı. Federasyonun bir dönem başkan yardımcılığı görevini de üstlenmişti.

19 Eylül 2010 tarihi Uzuntarla beldesi için önemli bir gün oldu. Uzuntarla kuruluşundan bu yana bu kadar yönetici ve bürokratı bir arada görmedi. Cenazeyi duyan yurdun dört bir yanından gelen Rıdvan Abi’nin dostları Uzuntarla Merkez Camiinin avlusuna sığmadılar.

Eski bakanlardan Mehmet Gazioğlu, Akın Gönen, Sadettin Tantan, Meral Akşener, Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra bir çok vali, kaymakam, üst düzey bürokrat cenazeye katılmak için yurdun dört bir yanından Uzuntarla’ya gelmişler, iki yıl onun başında bekleyen, ihtimamla bakımını yapan çilekeş eşi Nesrin yengeye taziyelerini sunmuşlardı.

Adı İstanbul Avcılar’da bir ilk öğretim okulunda ebedileşen Rıdvan Yenişen abimiz için, Uzuntarlalılar’ın da yapmaları gereken bir çalışma var. Adı İzmit Caddesi olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kayıtlarında olan, Rıdvan Abi’nin eski evinin önünden geçen caddenin adının törenle Rıdvan Yenişen Caddesi olarak değiştirilmesi. Bu konuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli kolaylığı göstereceğini umuyorum.

Rıdvan Abi şu anda, Kafkasya’da anavatanlarından sürgün edilerek Kocaeli’ne gelip yerleşen, 1879 yılında Uzuntarla’yı kuran ataları ile birlikte ebedi uykusuna dalmış uyuyor. Biz nasıl sağlığında onunla gurur duyup yaşadıysak, eminim onun naaşını aralarına alan Merkez Mahallesi kabristanı sakinleri de aynı gururu yaşıyorlar.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.