ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Örnek bir futbol kulübü; FK 1864

Mehdi Çetinbaş

10 Şubat 2013 Pazar 18:55
  • A
  • A

Cumartesi akşamı (09.02.2013) çok güzel bir etkinlikteydim. Gripten halsiz düşmüş bir vaziyette, davete gitsem mi gitmesem mi diye tereddüt geçirirken, birden ayağa kalktım ve kendimi Ataşehir Nart Cafe’de buldum.

FK 1864 (Futbol Kulübü 1864) tarafından tertip edilen tanışma ve kaynaşma yemeğinde, bir çok dostla beraber olma imkanı bulduk.

"Nedir bu FK 1864, nerden çıktı şimdi" dediğinizi duyar gibi oluyorum. Kafkas kökenlilerin kurduğu bir futbol kulübü. Adı da 1864 yılında Kafkaslıların yaşadığı dramdan, büyük Çerkes sürgününden geliyor.

Pendik’te bir araya gelen Kuzey Kafkasyalı idealist bir gurup, gençleri sokaktan ve buralarda yaşanabilecek tehlikelerden kurtarmak amacıyla bir futbol kulübü kurmaya karar vermişler. 2008 yılında kurulan ve gittikçe artan bir tevecühle bu gün 205 lisanslı gence sahip olan kulüp Anadolu yakasının bir gururu.

U 12’den başlayıp, U 17’e kadar altı gurupta futbol takımları ile Anadolu yakasında gençler liginde top koşturuyorlar. Ayrıca 19 yaş B gençler liginde de takımları var. Çalışmaların tamamı amatör bir ruhla yapılıyor.

On dakikalık kısa bir sinevizyon tanıtımını izledik. Gerçekten de göğsüm kabardı. Dar imkanlarla 205 gence spor imkanı sunmanın zorluğunu çok iyi biliyorum. Ben kendim de dört yıl amatör kümede mücadele eden bir takımda yöneticilik yapmış biri olarak, karşılaştıkları sorunları çok iyi anladım ve onları tekrar tekrar takdir ettim.

Kendini spora adamış başkan Süleyman Yavuz, bu büyük başarının mimarı olmakla birlikte çok mütevazi, çektiği sıkıntılara rağmen dimdik ayakta ve yeni projelerden bahsediyor. Antrenör Recep Ersoy, haftanın yedi gününü gençlere ayırmış onlarla yatıp kalkıyor.

Kulüp yöneticileri tesis sıkıntısından bahsediyorlar . Antreman yapacak saha bulamamaktan yakınıyorlar.

Beşiktaş kuruluşunda bir Çerkes kulübüdür.

FK 1864, Kuzey Kafkasyalı Çerkes’lerin kendi kimlikleri ile Türkiye’de kurdukları ikinci futbol kulübü, hatta ilktir de diyebiliriz. Aslında BEŞİKTAŞ kulübü de ilk kuruluşunda bir Çerkes kulübüdür. Orjinal adı BEREKETIKO JİMNASTİK KULUBÜ’dür. Çerkes Bereketzade Hüseyin Paşanın çocukları tarafından kurulduğu için bu adı almıştır. Zamanla halka mal olmuş ve Beşiktaş semtinde kurulduğu için adı Beşiktaş’a çevrilmiştir. BJK ismi tevafuk olarak değişmemiştir.

FK 1864 bu bakımdan önemli bir görev üstlenmiştir. Kafkaslılar tarafından kurulmasına rağmen, çoğu tarafından bilinmeyen BEŞİKTAŞ’tan sonra, adını bizzat Kafkasya tarihinden alan FK 1864 ile Türk futbol tarihine umarım yeni bir sayfa açılacaktır.

FK 1864, Türkiye’de kurulan binlerce futbol kulübünden daha anlamlıdır. Türkiye kültür mozaiğinden farklı bir rengi temsil etmektedir. Kafkasya’da yapılan turnuvalara katılarak, Türkiye’yi bir anlamda gönüllü olarak temsil eden FK 1864, aslında çok büyük görevler ifa etmektedir.

Kulübün Kafkasya’daki yansımaları, Türkiye’den çok daha büyüktür. 1864 FK, Türkiye ile Kafkasya arasında bir dostluk köprüsü oluşturmaya adaydır.

Anadolu yakası gençler liginin her kategorisinde mücadele eden FK 1864, centilmenliğiyle herkesin takdirini kazanmıştır. Pendik’te kurulmasına rağmen, çok daha uzak semtlerden gelen sporcular 1864 kadrosunda olabilmek için ter dökmektedirler. Kulüp Kafkas kökenlilerin dışındaki gençlere de kucak açarak güzel bir çalışma yürütmektedir.

Alkol, uyuşturucu ve her türlü melanetin kol gezdiği İstanbul’da, FK 1864 18 yaş altı 205 gence kol kanat germiştir. Bu sayı şu andaki durumdur. Kulübün sporcu sayısı her hafta artmaktadır.

Kulüp yöneticilerinin çabalarını görünce, bu çabaya ben de köşemde bunları duyurarak katkıda bulunmak istedim.

Başta Kafkasyalılar olarak, herkesi FK 1864’e yardımcı olmaya çağırıyorum. Yardımlarınız www.fk 1864.com sitesine reklam vermek şeklinde olabileceği gibi, Başkan Süleyman Yavuz’a da ulaşarak yardımcı olabilirsiniz.

Yardımlarınızı çok farklı şekillerde yapabilirsiniz. Tekstilci iseniz,sarı yeşil formalarını onlara ücretsiz olarak dikebilir, ayakkabı, top, eşofman, çanta vb. spor malzemeleri hediye edebilirsiniz.

Bu güzel spor kulübünü yöneten engin gönüllü insanları kutluyorum. Spor yetkililerini de bu tür spor kulüplerini koruma ve kollama noktasında daha hassas ve dikkatli olmaya davet ediyorum.

NOT: Ulaşmak isteyenler için Başkan Süleyman Yavuz: 0532 5079146, Antrenör Recep Ersoy: 0532 4656889

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.