ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Merdiven boya(ma!)

Mehdi Çetinbaş

06 Eylül 2013 Cuma 08:29
  • A
  • A

 

     Taksim, Gezi, Direniş, Duran Adam vs.. derken; son günlerde yeni bir moda akımı başladı. Merdiven boyama akımı…

     Eline fırçayı alan kendisine en yakın olan merdivenleri boyamaya koşuyor. Herkes sanatkar kesilmiş!

     Bir taraftan ticari piyasa hareketleniyor. Boya ve fırça satan nalburların yüzü gülüyor.

     Boya firmaları, piyasada olmayan yeni ara renkler üreterek yeni talepler oluşturmaya çalışıyor.

    Şaka bir yana, çok tuhaf bir ülkeyiz. Demokrasiyi algılama bakımından çok enteresan tavırlar sergiliyoruz.

     Bir taraftan demokrasi sadece sandık değildir derken, diğer taraftan da, kendi zevkimizi ve beğenimizi herkese dayatıyor ve beğenmeye zorluyoruz.

     Dünyanın neresinde olursanız olun; kamusal bir alanda vatandaş olarak yapacağınız bir değişiklik, devletin kurallarıyla çatışacaktır.

     Dünyanın hiçbir yerinde sokağı, kaldırımı, ya da kamuya ait bir mekanı, aklınıza estiği şekilde boyayamazsınız. Boyamaya kalkarsanız, başınıza ne geleceğini deneyerek görebilirsiniz.

     Görüntüde göze hoş gibi gelen bu davranış biçimi, aslında otoriteye bir nevi baş kaldırma tarzıdır.

     Dilimizde bir deyim vardır. “Zevkler ve renkler tartışılmaz” der. Bu sözün ardından hemen  “ ne güzel işte “ rengarenk boyanan merdivenleri o zaman neden tartışıyoruz diye sorabilirsiniz.

     Kazın ayağı öyle değildir.  Burada kullanılan tartışılmaz kelimesi; insanların zevk ve renk konusunda ortak bir noktada buluşamayacağını anlatmak içindir.

     Söz gelişi bahçeli ve ortak alanları olan bir sitede oturuyorsunuz. Şahit olduğum için yazıyorum. Bir sitede yapılan üstü kapalı oturma yerinin üzerindeki tentenin rengi sarı lacivert olduğu için çıkan tartışmayı çok iyi hatırlıyorum.

     İnsanlar bu yüzden birbiriyle küsmüş, neredeyse mahkeme aşamasına giderken, araya girenler tarafından tente değiştirilmiş, kimsenin itiraz etmeyeceği hafif kiremit rengine çevrilmişti.

     İktidarı sandıkta alt edemeyen CHP, insanların geliştirdiği her tuhaf eyleme sahip çıkarak, aklı sıra oy devşireceğini sanıyor.

     Sayın Kılıçtaroğlu, merdiven boyama eylemi ile ilgili konuşurken, aklı sıra politika yapıyor. Gök kuşağından ve renklerden neden korkuyorsunuz diye iktidara sesleniyor.

     Ben şahsen çok merak ediyorum, olacağı yok ama, tut ki CHP iktidar oldu. Kendi iktidarında her isteyenin sokakları ve kamu alanlarını istediği şekilde boyamasına izin mi verecektir.

     Bırakın kamu alanlarını, belediyelerin vatandaşın göz zevkini bozan özel mülklerin boya renklerine karışma hakkının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu durum bütün dünya için geçerlidir.

     İktidardan hoşnut olmayan insanlara naçizane bir tavsiyem var!

     Madem bu iktidardan sıkıldınız, onu alaşağı etmek istiyorsunuz!

     O zaman bırakın bu boş işleri!

     Kendinizi içine hapsettiğiniz o kaplumbağa kabuğu misali dünyanızın biraz dışına çıkın.

     Merdiven boyamada harcayacağınız vakti, birkaç komşunuzu aydınlatmak için kullanın.

     Ak Partinin yanlışlarını anlatın. Duble yolların kaza oranını arttırdığını söyleyin. Yeni köprü yapılınca, insanların daha fazla araba alarak yine İstanbul trafiğini felç edeceklerini anlatarak köprüye karşı çıkın.

     Eskiden hastanelerde sabah erkenden sıra alarak doktor randevusu almanın faydalarını anlatın. İstanbul’a Düzce’den ve Istranca’lardan dünyanın masrafı yapılarak su getirmek yerine, uçakla bulutları aşılayarak yağmur yağdırmanın daha ucuz olduğunu anlatın.

     Şu anda 2002 yılından çok daha berbat durumda olduğumuza insanlarımızı inandırın. Makarna ya da kömür yerine, siz daha ilgi çekici şeyler bularak dağıtın.

     Benden size söylemesi; yolunuz yol değil. Devrimiz tüketim devri. Her şey çok çabuk tüketiliyor. Duran adamda olduğu gibi, merdiven boyama da tüketilecek.

     Yarın seçimler yapılacak. Seçim sonrası yine bu cahil halkı(!) suçlamak istemiyorsanız, işte meydan; buyurun aydınlatın.

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Filiz Denktaş:06 Eylül 2013, Cuma 16:29

  • - misafirim:06 Eylül 2013, Cuma 10:22

    çok güzel bir yazı olmuş , chpliler özellikle yazınızı okuyup aydınlanmalı