ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Kılıçtaroğlu Tuzağa mı Düştü?

Mehdi Çetinbaş

29 Haziran 2011 Çarşamba 18:50
  • A
  • A
12 haziran seçimleri son yıllarda yapılan, sonucu itirazlara uğramayan en tabi seçimler arasında yerini aldı. Halkın geniş katılımı ile yapılan bu seçimlerin, mecliste en geniş temsil oranına ulaşması da çok olumlu bir görüntü arz ediyordu.

Ne olduysa seçim sonuçlarının ilanının ardından oldu. Önce Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesi, ardından da tutuklu olarak seçime katılan sekiz vekilin tahliye edilmemeleri, ortalığı bir anda toz duman etmeye yetti.

Önce kendi kanaatimizi ifade edelim. Her ne şekilde olursa olsun, seçilerek mazbatasını alan vekilin tutuklu kalmasına gönlümüz razı değildir. Bu durum yasalarımızda bir eksikliktir. Hükmü verilmemiş, sadece sanık pozisyonundaki bir milletvekilinin, içeride tutulmasının mantığını izah etmek çok zordur.

Sanık vekillerin, hüküm giydikleri takdirde zaten vekillikleri de düşmektedir. Böyle bir durumumun bilinmesine rağmen, mahkemelerin takdirlerini olumsuz yönde kullanmaları akla başka şeyler getirmektedir.

Hukukçu olmadığımız için, bizim görüşlerimiz sadece mantık kuralları ve temenniden öte bir anlam ifade etmemektedir. Meclisin bu gün içine düştüğü durum, bir anda oluşmamıştır. ”Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir” sözünü doğrulayan gelişmeler,vekillerin adaylık sürecinde ve seçimler sırasında da yaşanmıştır.

Bu vekillerin seçilseler bile tahliye olamayacaklarını ifade eden hukukçular olmuştur. Bunların başında 367 kuralının mimarı Sabih Kanadoğlu en dikkati çeken isim olmuştır. CHP’ye yakın görüşleri ile bilinen Kanadoğlu’nun görüşleri, seçim sürecinde Kılıçtaroğlu’na hatırlatıldığında, yargının kararlarına saygılı olacaklarını ifade etmişlerdi.

Haberal ve Balbay milletin teveccühüyle seçilmişlerdir palavrasını bir kenara bırakalım.

Yargı kararlarının Kanadoğlu’nun söylediği gibi çıkması aslında sürpriz de değildir. CHP,Balbay ve Haberal’ı aday gösterirken bu sonucun da ihtimaller arasında olduğunu pek ala biliyordu. Haberal ve Balbay’ın aday yapılarak kaos çıkarılmaya çalışılacağı öngörüsü, iktidar tarafından seçim çalışmaları sırasında da dile getirilmişti.

Liste başlarına konularak,garantili yerlerden seçime sokulan Haberal, Balbay ve Alan’ın, milletin teveccühüne mazhar oldukları söylemi son derece abestir. Siyasi partilerin listelerine oy veren seçmenler için, o sıralamada Haberal’ın yerine başka bir ismin bulunmasında da sonuç pek fazla değişmeyecekti.

BDP’destekli adayların durumunu kategori dışı tutarsak, CHP’nin bu adayları listeye koyarken bu sonucu düşünmüş olmaması mümkün müdür? Şayet bu sonuç hesaplanmamış ve B palanı olmadan yola çıkılmışsa, bu durum CHP açısından son derece sıkıntı verici bir durumdur.

CHP’ye Ergenekoncuların el attığı ve yönlendirdiği söylemi de bize pek abartılı görünmüyor. Ergenekon’un beyni olduğu kulaktan kulağa yayılan Haberal ile ilgili gelişmeler, gerçekten de çok ilginçtir. Tutukluluk süresinin neredeyse iki yılını hastanede geçiren, hukukun uzun süre diş geçiremediği bu gizemli insan için, CHP gurubunun seferber olması sizce çok normal bir durum mudur?

Geçmişinde CHP ile hiçbir bağlantısının olmadığı bilinen, hep sağ tandanslı iktidarların adamı olmakla tanınan Haberal için, CHP’nin göz yaşartıcı mücadelesi ne kadar normal görülebilir? Onlar yemin etmeden meclis çalışmalarına katılmayacağız diyen Kılıçtaroğlu’nu, bu noktaya getiren saikler nelerdir?

CHP gibi, Cumhuriyetin kurucusu olmakla öğünen bir partinin, bu gün meclisi boykot etmesi hazin bir durumdur. Kendisine güvenerek on bir milyon oy veren halka, bu tutumun izahının yapılması gerekir.

BDP, vekillerinin tutuklanarak meclisten yaka paça dışarı atıldığı günleri unutmuş görünüyor.

BDP ve Hatip Dicle konusunu dışarıda tuttuğumu ifade etmiştim. BDP ve desteklediği bağımsızlar bu seçimin kesin galipleridir. BDP’nin TBMM çalışmalarına katkı ve istikrar gibi bir gündemi zaten yoktur. BDP, birkaç vilayette şövenist duygularla politize ettiği seçmen kitlesini elinde tutmak ve yeni seçmenler kazanmanın derdindedir.

BDP’nin, Güney Doğu insanının yaşadığı ekonomik sıkıntılardan kurtulması, bölgeye refahın gelmesi gibi bir derdi hiçbir zaman olmamıştır. Geçmişte Kürt halkının yaşadığı acıları ısıtıp ıstıp gündeme getirerek bundan nemalanmak baş politikasıdır.

Geçmişte yaka paça tutuklanarak dışarı atıldıkları Meclis, AK Parti iktidarı sayesinde itibar kazanmıştır. Yine geçmişte dillendiremedikleri söylemin kat be kat fazlasını bu gün dile getirirken, bu ortamın AK Parti iktidarı ile birlikte sağlandığını unutmuş görünüyorlar.

Son yılların en sivil iktidarını ,el birliği ile alaşağı etmeye çalışan şer ittifakının son olarak sahneye koyduğu oyunu seyrediyoruz. Kendilerinin bilerek, kasıtlı olarak çıkardıkları krizi, AK Parti iktidarına ciro etmeye çalışanlar, bu oyunun tutmayacağını çok iyi bilmelidirler.

2007 yılında meclisi boykot edenlerin, siyaset mezarlığında yattığını bilmem hatırlatmaya gerek var mı? Merve Kavakçı’nın vekilliğini alavere, dalavere ile gasp edenlerin bu gün nerede olduklarını bilen var mı?

Geçmiş parlamentolarda kalabalık guruplarla görev yapan, DYP, ANAP ve DSP gibi partilerin silinmesini iyi okumak gerekir. Meclisi boykot eden CHP, bize göre tarihi bir hata yapmıştır. Bu boykot CHP tarihine kara bir leke olarak yazılacaktır.

Yarın halkın arasına katıldıklarında halkın sorduğu sorulara da cevap vereceklerdir. Halk eleştiri konusunda çok acımasızdır. Parlamento çalışmalarına katılmadıkları halde, parlamenter maaşını alıp almadıkları sorusu kendilerine yöneltildiğinde, bu soruya da umarım dürüstçe cevap verirler.

MHP’nin boykota katılmayışı, hazırlanan tuzağı boşa çıkarmıştır.

CHP ve BDP yaptıkları bu boykot sayesinde istediklerini elde edeceklerini sanıyorlarsa büyük bir yanılgı içindedirler. En azından tavırları yanlıştır. Ortaya çıkan mevcut durumun sorumlusu olarak hükümeti adres göstererek hedef saptırmaya çalışmaktadırlar. Sürekli yargının bağımsızlığından dem vuranlar, Başbakanı yargıya müdahil olmaya çağırıyorlar.

Görünen kadarıyla Başbakan, hazırlanan bu tuzağa düşmemiştir. Mevcut durumda ipler Başbakan’ın elindedir. Meclisin çalışmasını tıkayarak bundan kazanç sağlamaya çalışanlar, göreceksiniz önümüzdeki günlerde paşa paşa meclisin yolunu tutacaklardır. Halktan yüzde elli oy alan bir iktidara şantaj yoluyla iş yaptırmak kolay değildir. Hem AK Parti çiğ yememiştir ki karnı ağrısın.

Hukuki problemi olan adayları meclise taşıyanlar, bu problemi çözmenin yolları ile ilgili önerileri de sunmak durumundadırlar. Durduk yerde kriz çıkararak, bombanın pimini hükümetin kucağına veren şark kurnazları umduklarını bulamayacaklardır.

Bu son sınavda MHP başarılı bir tutum sergilemiştir. CHP ve BDP’nin tuzağına düşmeyerek akıllı bir politika izlemiştir. MHP’nin boykota katılmayışı bütün planları alt üst etmiştir. Kılıçtaroğlu’nun MHP’lileri adam satmakla itham etmesi, kurulan tuzağın en belirgin ifadesidir.

Yaratılmaya çalışılan son krizde AK Parti’nin soğukkanlı tutumu çok önemlidir. Başbakan’ın bu konu hakkında görüş beyan etmeden karşı tarafın hamlesini beklemesi akıllı bir davranıştır. Ülkeyi krize sokmak isteyenler bize göre yanlış adım atmışlardır.

Türkiye’nin demokrasisini kıskananlar, tekere çomak sokmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Çok karmaşık gibi görülen bu problemden de Türkiye yüzünün akıyla çıkacaktır. Meclisi çalıştırmamak isteyenler, meclis başkanlığı seçiminin yapılıp tatile çıkılmasının ardından, çözümsüzlükleriyle baş başa kalacaklardır.

AK Parti ve MHP, meclisi açık tutarak haltan aldıkları oyun karşılığını vermişlerdir. CHP ise bu oyunun kaybedeni olmuştur.

CHP bu oyunda tuzağa düştüğünü çok geçmeden fark edecektir. Kılıçtaroğlu’nun acemiliğini fırsat bilenler CHP’ye hayatının oyununu oynamışlardır.

CHP için bundan sonra, bu bataktan onurlu bir şekilde kurtulmanın yollarını arama çabalarına hız vermekten başka çare yoktur.

Aksi takdirde Kılıçtaroğlu dönemi başlamadan kapanacak gibi görünüyor.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.