ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

İskender Pala’nın Kızının Göz Yaşları

Mehdi Çetinbaş

13 Ağustos 2010 Cuma 14:02
  • A
  • A
28 Şubat dönemi YAŞ mağdurlarından İskender Pala, Zaman Gazetesine verdiği demeçte, 13 Eylül sabahını sabırsızlıkla beklediğini ifade etmiş. Bu dönemde 8 yaşındaki kızının döktüğü göz yaşı ile 10 yaşındaki oğlundan vebalı gibi kaçan okul arkadaşlarını da unutmadığını ifade ediyor.
28 Şubat 1997, Türk siyasi tarihinde demokrasi açısından bir utanç günüdür. Halkın oylarıyla seçilen bir iktidarın, başıbozuk, disiplinsiz bir gurup asker tarafından alaşağı edilmesine göz yumulduğu tarih olan bu gün, içinde bulunduğumuz sürece gelişin en büyük sebepleri arasında yer alır.
Dünya üzerinde emir ve komuta zinciri ve disiplini ile nam salan bir ordunun, nasıl bir kaosa sürüklendiğinin bir ifadesidir 28 Şubat. Devletin güvenliğini sağlamak için kendisine emanet edilen tankları, millete karşı Sincan sokaklarında yürüten, adeta yeniçeri ocağına dönüşen bir ordu görüntüsünün bir işaretidir 28 Şubat.
Sürekli olarak halkın oylarıyla iktidara gelenlere dipçik gösteren, siyasilerin ülkeyi yönetemez hale gelmelerine sebep olan vesayet rejimi, 12 Eylülde oylanacak olan anayasanın kabulü ile ortadan kalkacaktır.
Eşi başörtülü olduğu için, ya da namaz kıldığı için ordudan atılan, başka hiçbir suçu olmayan binlerce TSK mensubu için, 12 Eylül 2010 bir iade-i itibar günü olacaktır.Yine 12 Eylül 2010, hiçbir suçu olmadan TSK’dan atılan, 1500’den fazla subay ve emekli olmak zorunda kalan 5000’i aşkın TSK mensubu için bir hesaplaşma günüdür.
Oktay Vural’ın MHP’ye ne kadar zarar verdiğini gören yok mu?
12 Eylül referandumu dolayısıyla hayır kampanyası yürüten, CHP hariç diğer muhalefet partilerini anlamakta zorlanıyorum. CHP için halka sunulan bir önerinin önemi yoktur. Kimin sunduğu önemlidir. CHP için tek şart vardır. İktidarın söylediğinin aksini savunmak. BDP’yi de bir parça anlayabiliriz. Çünkü bu partinin bağımsız iradesi yoktur. Karar dışarıda alınıp partiye empoze edilir . Ne denir?
CHP’den daha şedit hayır propagandası yapan, darbecilerin karargahı olarak ünlenen Atatürkçü Düşünce Derneklerinde konuşmalar yapan Oktay Vural sayesinde, MHP son barutunu da karavanaya kullanmış oluyor. Kendi partisinden bile büyük bir antipati toplayan, sevimsiz tavırlarıyla her gün televizyonlarda arz-ı endam eden bu adam sayesinde, MHP oy kazandığını zannediyorsa büyük bir yanılgı içindedir.
AKP iktidarı düşmanlığı ile, millet yararına olan bir anayasa değişikliğini birbirinden ayıramayacak kadar gözü dönen MHP, bu işten en çok zararlı çıkan olacaktır. Referandumdan sonra, büyük bir ihtimal ile sekiz ya da dokuz ay sonra yapılacak olan seçimleri bile beklemeden hayır kampanyası yürüten MHP, bu davranışının hesabını kolay kolay veremeyecektir.
Tayyip Erdoğan’ın uygulamalarını ve politikalarını beğenmeyebilirsiniz, bunun hesabının sorulacağı yer elbette seçim sandığıdır. Seçimler sırasında yapacağınız kampanya ile açılım başta olmak üzere her konuyu halka arz ederek iktidardan hesap sorabilirsiniz.
Devlet Bahçeli’nin her mitingde dilinden düşürmediği açılım karşıtlığı ile, bu anayasa değişikliği arasında nasıl bir bağ vardır çok merak ediyorum. Siyasi görüşleri arasında büyük bir fark olmadığını bildiğim, İskender Pala ile Devlet Bahçeli’yi bu noktaya getiren olay nedir. Devlet Bahçeli, 28 Şubatta Pala’nın kızının akan göz yaşlarını görmezden mi gelecektir.
Referandumda çıkacak evet ya da hayırda, MHP’ye yarayacak bir durum yoktur
Devlet Bahçeli, Seyfi Oktay tarafından binlerce militanla doldurulan,bir kast sistemi gibi ele geçirilen HSYK’nın yapısından memnun mudur? Yine Devlet Bahçeli, kendisinin de oylarıyla destek verdiği, türban konusunda 411 oyla alınan kararı iptal eden, siyasallaşmış Anayasa Mahkemesinin yapısının değişimine karşı mıdır? Eğer karşı değilse; bu değişikliği sırf AKP yapıyor diyerek buna karşı çıkmak politika mıdır?
Ben ısrarla sormaya devam ediyorum. Bu pakette gerçekten MHP’in politikasına ters ne gibi hükümler vardır. Bunun halka doğru dürüst izah edilmesi gerekir.
Yazımızı okuyan bazı MHP’li dostların, Devlet Bahçeli’ye neden bu kadar yüklendiğimizi sorgulayan, sitem dolu bazı sözlerini duyar gibi oluyorum. Diğer taraftan da, bazılarının söylemek isteyip de söyleyemediği şeyleri dile getirdiğimizin de farkındayım. MHP bizim yabancı olduğumuz bir ocak değil, onun zayıf ve güçsüz olması, en son isteyeceğimiz bir durumdur.
Bize göre MHP, diğer muhalefet partilerinin peşine takılarak yanlış bir yola girmiştir. CHP seçmeni için partisi, adeta bir din gibidir. Her halükarda, her şartta gider partisine oy verir. Referandumda hayır oyu çıkması, CHP politikasını ve seçmenini sadece lider seviyesinde ilgilendirir. Liderin sorgulanmasına sebep olur.
MHP’de ise durum böyle değildir. Başarısızlık durumunda MHP seçmeninin alternatifleri devreye girebilir. Bir seçimde uyguladığı hatalı politika yüzünden baraj altına giden MHP yönetimi, bilhassa Bahçeli, bu günleri çok çabuk unutmuşa benziyor.
Referandumda bu kadar şiddetli hayır kampanyası yürütüp de başarılı olamayan bir MHP yönetimi, büyük bir sorgulama ile karşı karşıya kalacaktır. Referandumda çıkacak olan evet oyları karşısında alınan mağlubiyette, hayır oylarının tamamına CHP sahip çıkmaya kalkacaktır.
Bütün bu sonuçlara rağmen istifa etmeden, büyük bir pişkinlikle, partisinin başında genel seçime gitmeye çalışacak olan Bahçeli, seçmenler nezdinde ne kadar inandırıcı olabilir.
Referandum günü ve saati yaklaştıkça, hem 12 Eylül mağduru ülkücüler,hem İskender Pala ve binlerce arkadaşının vebalinin ağırlığı, MHP ve Bahçeli üzerine çökecektir.
MHP bu oylamada büyük bir kumar oynamıştır Biliyorsunuz kumar bizim inancımızda büyük günahlar arasındadır. Eğer CHP ile birlikte hayır oylarını çoğunluk olarak çıkarmaya muvaffak olurlarsa, kaybeden yine MHP olacaktır.
Kısacası bu referandumdan, her iki sonuçta da MHP’ye yarayan bir sonuç yoktur. Hep birlikte göreceğiz.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.