ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Hocalı katliamında insan suretinde bir yaratık

Mehdi Çetinbaş

27 Şubat 2013 Çarşamba 22:41
  • A
  • A

Geçen yazımda 23 Şubat Çeçen sürgünü ve soykırımının yıl dönümü vesilesiyle, Çeçen halkının dramını anlatmıştım.

26 Şubat Hocalı katliamının 21. yıl dönümü idi. Aslında bu konuda da bir yazı yazmayı planlamıştım. Ancak yoğunluktan dolayı konuya el alamamış, güncelliği geçti bir dahaki sefere etraflıca ele alırım derken, Tuğra Polat kardeşim Facebook hesabımdan bana bir video gönderdi. “Abi bu konuyu işleyebilirsen çok iyi olur" deyince hemen yazmaya karar verdim.

Videoyu göz yaşları içinde izledim. Katliam ve soykırımından bahsetmek için, güncellik kavramına kendimi mahkum ettiğim için açıkçası kendimden utandım.

26 Şubat 1992 tarihinde, Azeri-Ermeni savaşı sırasında Hocalı kasabasında yaşanan vahşeti, elimizden geldiğince mutlaka duyurmak ve Ermeni canilerin yaptıklarını dünyaya anlatmak noktasında ne kadar zayıf olduğumuzu görerek içim yandı.

Bizzat kendim, 1864 yılında tarihin en büyük soy kırımlarından biri olan, Çerkes Sürgününü yaşamış bir toplumun ferdiyim. Bu sebeple dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, soy kırımlara karşı çıkmak benim en başta gelen vazifelerim arasındadır.

Soy kırım olup olmadığı tarihçiler arasında ihtilaf konusu olan, 1915 ermeni tehcirini ısıtıp ısıtıp önümüze koyanlar, neden Hocalı’yı görmezden gelirler.

Dikkat ederseniz, Ermeni soykırımı olmuştur ya da olmamıştır diyerek, kesin bir kanaat ortaya koymuyorum. Türk hükümeti meydan okuyor. Buyurun gelin! Arşivlerimizi açıp araştırma yapalım diyor! Ancak gelen yok.

Bunun yerine ne yapılıyor; çeşitli dünya parlamentoları toplanıp, Türkiye’yi soy kırım yapmakla suçlayan kararlar alıyorlar.Bunu yaparken, hangi uluslararası vesikalara dayanıyorlar soran ve araştıran yok.Sadece sözüm ona, bazı Ermeni tarihçilerin yazdığı eserleri baz alarak Türkiye’yi suçlu ilan ediyorlar.

26 Şubat 1992 yılında yapılan katliamın o kadar çok tanığı var ki. Hadisenin tarih açısından tabiri caizse hala dumanı tütüyor. Olay uluslar arası insan hakları örgütlerinin raporlarına yansımış. Kızılhaç’ın konuyla ilgili sayısız raporları var. Bütün bunlara rağmen, dünya kalkıp da bu katliamın sorumlularının yakasına yapışamıyor.

Hocalı Katliamı sırasında, Dağlık Karabağ’da katliam yapan Ermeni askerlerin komutanlarından biri de, bu günkü Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’dır. Var mı Sarkisyan’ın yakasına yapışan?

İzlediğim videoda, insan suretinde yaratılmış ancak, en vahşi hayvandan da daha aşağılık bir doktordan bahsediliyor.Adı Zori Balayan.

Bu insan müsveddesi , Hocalı’da katliam yapan askerler arasında kasabaya giriyor.Amacı ise deney yapmak. Yaralı olarak ele geçirdiği 13 yaşındaki bir kız çocuğunun derisini diri diri yüzüyor. Sonra rapor tutuyor. Bunu iki zavallı Azeri çocuğun derisinin yüzülmesi takip ediyor.

Zori Balayan, Yaptığı deneylerin sonucunu da, kaleme almış olduğu bir raporla bilim dünyasına(!) duyuruyor. “Derisi diri diri yüzülen bir insan, ortalama olarak yedi dakika yaşıyor “ Utanmadan bunu ve yaptığı bir çok vahşeti, yazmış olduğu bir kitabında da yayınlıyor.

Bu sapık insan hakkında, bu güne kadar yapılmış hiçbir işlem yok. Azerbaycan’lı doktor Mübariz Allahverdiyev, bu cani hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Miloşoviç ve Radovan Karadziç’i insan hakları mahkemesine sevk edenler, nedense bu doktor karşısında sus pus oluyorlar.

Azerbaycan, bu gün geldiği nokta itibariyle Ermenistan’dan Karabağ’ı savaş yoluyla rahatlıkla alabilecek bir seviyeye gelmiştir. Buna rağmen, uluslararası camiada bir çözüm bulunması için sabrını sonuna kadar zorlamaya devam ediyor.

Azeriler, Ermeni canileri, yaptıkları soy kırım utancıyla baş başa bırakmak için, halen de sabır imtihanı veriyorlar. Sabrımızın sonuna kadar silahsız çözüm yollarını denemeliyiz ve desteklemeliyiz. Başka çözüm yolu kalmadığında da, başta Ermeniler olmak üzere herkes akla karayı yakından görecektir.

NOT: Ermeni vahşetini daha yakından görmek için aşağıdaki linkte verilen videoları izleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/photo.php?v=293122450813165

YORUM YAZ
TOPLAM 3 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Bektan Urumqili:11 Mart 2013, Pazartesi 11:03

    ELingize saglik hocam.

  • - Mustafa Gündoğdu:28 Şubat 2013, Perşembe 04:33

  • - Tuğra POLAT:27 Şubat 2013, Çarşamba 23:29