ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Haydi Başka Kapıya

Mehdi Çetinbaş

24 Mart 2014 Pazartesi 17:30
  • A
  • A

20 Mart gecesi saat 11.30 ‘da Facebookta twiter kapatıldı paranoyaları altında yazı yazanlar, sağa sola sövenlerin bombardımanı altında çeşitli yazılar okuduk.

Hesabım olmasına rağmen; kullanmayı pek beceremediğim , doğrusu pek fazla bir işe yaradığına da inanmadığım twiterin kapatılmasına tepki gösterenlerin samimiyetine de inanmıyorum.

Yazılanlardan anladığım kadarıyla bu habere, bırakın üzülmeyi; tam tersine oldukça sevindikleri de anlaşılıyordu.

Bu hazretlerin kanaatine göre, Tayyip Erdoğan, twiteri kapatarak kendi ayağına kurşun sıkmış, büyük bir oy kaybı yaşayarak seçimleri kaybedecekmiş, velhasıl bir sürü miş… mişler içinde müzmin muhaliflerin etekleri zil çalıyordu.

Bir siyasi partinin oy kaybetmesi için her şeyden medet umanlar, maalesef bu toplumu enayi yerine koyuyorlar. Türkiye’de 12 ya da 13 milyon üyesi olan,(bir kısmı da benim gibi seyirci) bir sanal platformun bizi adam yerine koyup, burada bir ofis ya da temsilci bulundurma zahmetine katlanmadığını nedense unutuyorlar.

Twiterde işlenen aleni suçların mahkeme kararıyla engellenmesi ve sadece o linkin kaldırılması kararına kulak asmayan twiter yönetimi, acaba aynı şeyi ABD’de yapabilir mi? ABD mahkemesinin aldığı bir kararı twiter uygulamıyorum diyebilir mi? Hele bir uygulamasın bakalım neler oluyor.

Böyle bir sonucu görebilmemiz için örnek bile yok. Twiter yönetimi bırakın uygulamayı, böyle durumlar için ABD yönetimine yetki bile vermiştir. Benim hakkımda mesnetsiz iftiralar ve çirkin görüntüler yayınlanacak, Twiter hazretleri bunu kale almayacak , peki ben o zaman hukuk içinde hakkımı nasıl arayacağım?

Bu durumda twiter bize ya hakkında mahkeme kararı olan linkleri kaldırma yetkisi verecek, ya da bizzat kendisi hemen kaldıracaktır.

Gerçek hayatta küfür ya da hakarete maruz kaldığımız bir durumda, mahkemelerde hakkımızı rahatça arayabilirken, ne idiğü belirsiz sanal klavye psikopatlarının hakaretlerine tahammül etmemizi mi istiyorlar?

Neymiş efendim. Özgür internet,özgür medya vs.vs..daha bir çok terane…Merkezi ABD’de olan bir firma benim ülkemde milyonlarca insanı platformuna üye yapacak,onlardan milyonlarca dolar kazanç sağlayacak, ama beni ve ülkemin yasalarını hiçe sayacak.

Aynı Twiter hazretleri çok değil, bundan birkaç ay önce, bırakın devlet şikayetini, Fransa’daki bir Yahudi cemaatinin şikayeti üzerine üç yüz civarındaki Yahudi aleyhtarı linki hemen silme durumunda kalıyor.

Peki bizde ne oluyor? Yazar İsmet Özel resmi de kullanılmak suretiyle adına açılan ve görüşleriyle taban tabana zıt görüşler yayınlanan Twiter hesabını mahkeme kararıyla kapatmak istiyor, kimse kulak asmıyor.

Dünyanın neresinde böyle bir özgürlük var, Twiterde hesabı olmayan bir insan adına hesap açıp bununla insanları ifsad edeceksiniz, bunun adı da özgürlük olacak. Bu olay bile tek başına Twiterin kapatılması için bir gerekçedir.

Ortada öyle bir hava oluşturuluyor ki, sanki durduk yerde hiçbir gerekçesi yokken erişim engellenmiş. Yedi senedir Türkiye’de faaliyet göstermesine rağmen bir görevli avukatı bile bulunmayan Twiter’in hemen avukat görevlendirmesi oldukça manidardır.

Kullanıcı olarak dünyanın önemli müşterileri arasında bulunan Türkiye’nin Twiterin peşini bırakmamasından yanayım. Gerekirse bütün DNS ayarlarını kapatarak bu kurumun burnu sürtülmelidir.

Twiter şikayetlere konu olan linkleri iptal etse dahi açılmamalıdır. Mutlaka Türkiye’de resmi statüde bir ofis açmaya zorlanmalı, vergi mükellefi yapılmalıdır.

Bu millet son model teknolojiyi kullanmaya meraklıdır ama, aynı zamanda onuruna da düşkündür. Twiteri kapatarak dünyaya rezil olduk söylemlerine de pek kulak asmıyorum. Kimin rezil olduğunu bu millet çok iyi bilir.

Böylesi bir seçim ortamında Türk mahkemelerini ve hukukunu tanımayan Twitere karşı dik duran Erdoğan yönetimi, sanılanın aksine bu olay vesilesiyle hiç bir oy kaybına uğramayacaktır.

Dosan beş senedir Mondros sendromunu üzerinden atamayan, doksan senedir de Lozan zafer midir hezimet midir tartışması yapan toplumun korkuları artık tarihe karışmaya başlamıştır.

Geçmişte Türkiye’yi azarlayarak kulağını çeken güçler, bu gün karşılarında bambaşka bir Türkiye görüyorlar.

Ben Twiter olayını böyle okuyorum. Bunu yasaklayarak dünyadan izole olmayacağımızı,twitere bir şekilde girilebileceğini elbette biliyoruz. Önemli olan dik duruş ve tavırdır.

Hayatımda hiç olmadığım kadar Kararlıyım !

Oyumu AKP’ye değil, Tayyip Erdoğan’a vereceğim !

Eğer hesap sormak gerekirse bunu sizin manipülasyonlarınızla değil, ben bizzat kendi iradenle yapacağım.

Türkiye’de toplum mühendisliği devri sona erdi.

Haydi başka kapıya !

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - mehmet ali:28 Mart 2014, Cuma 03:46

    gercekten muthissiniz yazinizi hayranlikla okudum sonuna kadar RECEP TAYYIP ERDOGAN