ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Halkın arasına karışmadan muhalefet yapılır mı?

Mehdi Çetinbaş

29 Ağustos 2013 Perşembe 09:28
  • A
  • A

    Sözcü gazetesinde Uğur Dündar’ın köşesinde yayınladığı anket sonuçlarını okuyorum. Bir sürü saçma sapan sorular ve bunlara verilen cevaplar. Buna dayanarak yapılan hükümet karşıtı yorumlar.

     Neymiş efendim İlker Başbuğ’a verilen cezayı onaylıyor musunuz? Halkın yüzde yetmişi onaylamıyorum demiş. Bununla Ak Parti karşıtlığı arasında nasıl bir bağ kuruluyor anlayamıyorum. Oysa başbakan bizzat kendisi bu cezayı onaylamadığını ifade ediyor. Bu durumda Başbakan da Ak Parti karşıtı oluyor.

    Benzer birçok soru sıralanıyor. Nasıl ve hangi yöntemle yapıldığı anlaşılamayan anketle, sözüm ona Ak Parti hakkında bir güvensizlik havası oluşturulmaya çalışılıyor.

     Bütün kötüleme ve Ak Partiyi gerilemiş gösterme çabalarına rağmen,  anketi düzenleyenler,” bugün genel seçim olsa oyunu kime verirsin” sorusunu da sormayı ihmal etmemişler.

     Çıkan sonuç ilginç; Ak Parti \% 41, CHP \% 26, MHP \% 20. Bunları yazarken Dündar’ın adeta etekleri zil çalıyor. Sayın Dündar zevkten dört köşe olmuş vaziyette. Neymiş efendim; Ak Partinin oyu  \% 51 değilmiş.

     Allah aşkına bakar mısınız manzaraya; en ince zerresine kadar Tayyip Erdoğan düşmanlığı ile donatılmış bir yayın organı bile, Ak Parti’yi ancak yüzde kırk bire kadar düşürebiliyor. CHP ile 15 MHP ile 21 puan fark var.

     Anket bu haliyle bile, Ak Parti’yi CHP ve MHP’nin rüyalarında bile göremeyeceği bir oranda göstermek zorunda kalmış. Daha fazla düşürmeye de cesaret edememiş. Zira bunun yarını olduğunu çok iyi biliyor.

     Ben hayatımda böyle saçma ve uydurma bir anket görmedim. Ak Partinin bazı uygulamaları ile ilgili halkın görüşlerine başvuruluyor. Halkın neredeyse yüzde yetmişi hükümetin görüşlerinin aksine görüş beyan ediyormuş.

     Halkın  \% 75’i Suriye politikasına karşı, \% 69 alkol düzenlemesine karşı, \% 80 Öcalan’la yürütülen diyaloga karşı , \% 60 çözüm sürecine karşı ve buna benzer daha birçok karşıtlık.

     Peki o zaman adama sormazlar mı? Bu kadar karşı çıkan insan unsuruna karşılık, Ak Partinin anketlerde görülen yüzde 41 oyu nereden geliyor?

     Burada yine değerli dostum yazar ve düşünür İsmail Kazdal ağabeyimin müsaadeleriyle patenti ona ait bir deyim kullanacağım.

     Uğur Dündar ve onun gibi düşünenlerin yaptığı şeye “bo.a yatıp vezir rüyası görmek “ denir.

     Gerek Ak Parti tarafından yaptırılan anketler, gerekse muhalefet ya da başka kurumlar tarafından yaptırılan anketlerde görülen ortak bir nokta var. Ne yapılırsa yapılsın, Ak Partinin oyları yüzde kırkın altına çekilemiyor.

     O zaman kopan fırtınanın sebebi ne ola ki?

     Cevap çok basit: Ak Parti yüksek oy oranıyla seçim kazanmaya bu milleti öylesine alıştırdı ki; rakipleri Ak Partiyi ulaşmayı rüyalarında bile göremeyecekleri bir orana inmiş görünce neredeyse çılgına dönüyorlar.

     Bizim gözlemimiz, Ak Parti oylarının çok daha yüksek bir oranda olduğu yönündedir.

     İnsan, tabiatı gereği elbet tüketen ve zamanı geldiğinde de bıkan bir varlıktır. Bir insana en sevdiği şeyleri sürekli olarak sunarsanız, zamanı gelir ondan zevk almaz olur.

     Ak parti böyle bir durumu önceden kestirebildiği için, parti tüzüğüne üç dönem şartını koyarak, bizce çok başarılı olan bazı bakanlarını geçici de olsa siyaset sahnesinden çekmektedir.

     Buna karşılık muhalefet ne yapmaktadır? Özellikle Devlet Bahçeli defalarca başarısız olmasına rağmen, tutkal ile yapıştığı koltuğunda oturmaya devam etmektedir.

     Kılıçtaroğlu için aynı şeyleri söylemek belki erken ancak, hani bir tabir vardır ya. “Görünen köy kılavuz istemez “ Kılıçtaroğlu bu güne kadar gösterdiği performansla ana muhalefet görevini taşıyacak çapta bir karizmaya sahip olmadığını göstermiştir.

     Diyeceğimiz odur ki, Ak Partinin on ikinci yılında da iktidarın alternatifsiz olarak tek adayı olmasındaki yegane sebep, muhalefetin çapsız ve yetersiz olmasıdır.

     İktidarın eleştirilecek bir çok yönünü gören insanlar, bunun karşısında daha iyi bir alternatif göremedikleri için, şayet Ak partiye oy veriyorlarsa, bu durum muhalefet için acınası utanılacak bir durumdur.

     Geçmişte devlet imkanları ile şişirilen ve imtiyazlı gazetecilik yapanların karın ağrılarını az çok anlıyorum. O eski ihtişamlı günlerini hasretle andıkları ve aradıkları muhakkak.

     Bu ulusalcı muhteremlerin anlamadığı tek şey, artık maymun gözünü açmıştır. Geçmişte masa başında hazırlayarak servis ettikleri haberler bayatlamış ve etkisini yitirmiştir.

     Ak Parti yönetiminin en iyi yaptığı şey, gazetecilik maskesi altında derin devlete maşalık yapan insanların gerçek yüzünü ortaya çıkarmasıdır.

     Kendi varlıklarını devlet için vazgeçilmez olarak görenler için, aklıma Abdülhamit Han’ın Sadrazamı Mithat Paşa ile ilgili bir anektot geldi.

     Meşrutiyetin güçlü sadrazamı Mithat Paşa zamanla öyle bir gurura kapılır ki, kendisini her şeyin üstünde görür, tabiri caizse halk benim arkamda diyerek padişaha fırça atmaya bile yeltenirmiş.  

     Abdülhamit, Paşayı görevden alır ve sürgüne gönderir. Rivayet olunur ki, Paşa vapurla sürgüne giderken sık sık kaptan köşküne çıkarak kendisi için İstanbul’da ayaklanmanın başlayıp başlamadığını sorarmış                                       

     Bizim hazretler de bu halkın kendileri ile ilgili güzel hisler beslediklerinden öylesine eminler ki, Paşa gibi hayal aleminde yaşıyorlar.

     Ulusalcılara tavsiyem, biraz bu halkın içine girsinler. Geçmişte hizmetlerine karşılık edindikleri o kaşanelerinden çıkıp normal hayatı da bir zahmet gözleyiversinler.

     İnsanı sadece midesini doyurmak peşinde koşan bir varlık olarak algılayanlar, asgari ücretli insanların kahir ekseriyetinin neden Ak Partiye oy verdiğini anlayamayacaklardır.

     Türkiye solu ve ulusalcıların en büyük problemi insanımızı ve onun değerlerini anlama sorunudur.

     Yakın gelecekte de anlayacaklarını sanmıyorum.

 

   

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.