ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Günah keçisi Çeçenler

Mehdi Çetinbaş

20 Nisan 2013 Cumartesi 08:24
  • A
  • A

     ABD Boston bombacılarının milliyeti ile ilgili ilk bilgiler gelince, doğal olarak benim de telefonlarım çalmaya başladı. Gelen haberler iki bombacının Çeçen asıllı iki kardeş olduğu noktasında birleşiyor.

     Gelelim doğal olarak aranmamızın sebebine: Malum 1999 yılında başlayan ikinci Çeçen savaşı sırasında ,Türkiye’de oluşturulan Resmi Kafkas ve Çeçen dayanışma Komitesinin başkan yardımcısı olarak beş yıl görev yaptım.

     Bu görevim sırasında da tabi olarak devlet yetkilisi Çeçen liderler başta olmak üzere, yüzlerce hatta binlerce Çeçen mülteci ile muhatap olma durumunda kaldık. Bu nedenle Çeçenistan ya da çeçenler ile ilgili bir olay olduğunda akla gelen ilk isimlerden oluyoruz.

     ABD’de meydana gelen bombalama eyleminin ardından Çeçenlerin isminden bahsedilmesi , benim için sürpriz olmadı diyebilirim. Eylemcinin milliyeti, Çeçen değil de herhangi bir Müslüman ülke mensubu olarak da verilebilirdi. Normal Hristiyan bir Amerikalı, dünya ticaret merkezini bombalar ve yüzden fazla masumu öldürür. Bu olay her ne hikmetse bireysel bir eylem olarak görülür.

     Seksen yıl komünizm ve ateizmim pençesi altında inin inim inletilen ve dini değerleri neredeyse sıfırlanan zavallı Çeçenler radikal dinci olarak anılırlar. Bu yaman çelişkiye hiç kimse de dönüp bakmaz.

     Türkiye’deki ajansların haberi veriş şekilleri de beni de çok düşündürdü. "Bombacı Çeçeler Türkiye üzerinden mi gitti" şeklinde atılan başlıklarla sanki bir şeyler ima edilmeye çalışılıyor.

     Bu yazıyı yazdığım sırada olay daha çok sıcaktı. Önsezilerim bu işin altında çok büyük çapanoğullarının aranması gerektiği şeklinde. Açıkçası üniversitedeki polisle çatışmayı bilemiyorum ama, bombalama eylemini bu gençlerin yaptığına pek ihtimal vermiyorum.

     Rusya’da birinci ve ikinci Çeçen-Rus savaşlarında, 250 bini aşkın insan hayatını kaybetti. Toplam nüfusu bir milyonu biraz aşan Çeçenlerin neredeyse dörtte biri Ruslar tarafında katledildi. Buna rağmen Çeçenler, Rusya’da sivillerin bulunduğu yerlerde bu tür kalleşçe eylemler yapmadılar.

     Rusya’da  sivil halka zarar verme eylemlerini çok rahat yapabilme imkanına sahip olan  tecrübeli Çeçen eylemciler, geçmişte bu yola başvurmazken, Çeçen direnişi tecrübesi olmayan , ABD’de öğrenci, sıradan Çeçenlerin bir maratonu kana bulamalarının bir mantığı yoktur.

     Bu insanların Türkiye üzerinden ABD’ye gidip gitmediklerini de bilmiyoruz. Velev ki gitmiş olsalar bile, Çeçenlerin Türkiye üzerinde ABD’ye gitmelerinden daha doğal ne olabilir. Türkiye’de sayısı milyonlarla ifade edilen bir Kafkas camiası vardır. Türkiye’de 1864 yılında Ruslar tarafından vatanından sürülmüş elli binden fazla Çeçen yaşamaktadır.

     Son Çeçenistan işgali sırasında yurdunu terk eden Çeçenlerin tamamına yakını ,canlarını kurtarmak için Türkiye’ye sığınmışlardır. Bu gün Türkiye’de yaşayan mülteci Çeçenlerin problemi, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle büyük oranda çözülmüştür.

     Derme çatma kamplarda zor şartlar altında kalan mülteciler, devlet koruması altında ev hayatına geçirilmişlerdir. Kocaeli’de  İlimtepe mevkiinde sosyal konutlara yerleştirilen Çeçenlerin, bir yıl boyunca her türlü ihtiyaçları devlet tarafından karşılanarak Türk vatandaşlığına geçirilme işlemleri yapılacaktır.

     Türkiye’de yaşayan Çeçenlerin tamamına yakınının pasaport, ya da seyahat belgesi sıkıntıları vardır. Yani sizin anlayacağınız çoğunun elinde geçerli pasaportları yoktur.

     Önemli Türk iş adamlarının bile, bin bir zorlukla alabildikleri ABD vizelerinin, iki Çeçen genci tarafından nasıl elde edildiği sorgulanması gereken bir husustur. Eğer ajanslar doğru yazıyorsa, aylık 2500 dolar burs kazanarak ABD de eğitim hakkı elde eden bir Çeçen’in, bu tür bir eyleme bulaşmasının sebeplerinin de detaylı olarak incelenmesi gerekir.

     Dünya basını geçmişte de Çeçen haberleri ile ilgili büyük sabıkalara sahiptir. ABD’nin Afganistan’da Taliban ve El kaide militanlarına karşı 2001 yılında düzenlediği operasyonda sayısı yüzlerle ifade edilen Çeçen savaşçının Cenk Kalesi’nde ABD askerleri ile savaştığı ajans haberlerinde veriliyordu.

     Operasyon bitti .ABD yakaladıklarını Guantanamo üssüne götürdü. Ne hikmetse burada savaşan Çeçenler ile ilgili hiçbir haber gazetelerde yer almadı.

     Aradan bir ya da iki sene geçtikten sonra, İstanbulda’ki ABD konsolosu ile bir toplantıda karşılaştım. Olaya Besim Tibuk da şahittir. Kendisine Afganistan’da Taliban’ın yanında savaşan  Çeçenlerden Guantanamo’da  kaç tutuklu var diye sordum.

     Konsolosla aramızda ilginç bir konuşma geçti.

    - Bizim Guantanamo esirleri arasında Çeçen asıllı kimse yok.

    - Peki harekat sırasında Cenk Kalesinde ABD askerlerinin Çeçenlerle çarpıştığı yazılıyordu.

    - Bizim öyle bir beyanımız olmamıştır.

    - Türkiye’deki gazeteler, sizin ajanslarınızın verdiği haber olarak manşete çekmişlerdi.

    - O haberler bizden değil, Rus haber ajanslarından geliyordu.

     Konsolos Guantanamo’da iki Rus vatandaşının tutuklu bulunduğunu, bunların da kesinlikle Çeçen uyruklu olmadığını söyleyerek konuşmasını bitirip izin isteyerek yanımızdan ayrılmıştı.

     Bu ve buna benzer birçok olayda, maalesef Çeçenler için vur abalıya misali karalayıcı haberler yapılmaktadır. Suriye’de çok miktarda Çeçen’in Muhalifler safında çarpıştığı yalanı gibi.

     Yüzlerce yıldır sürülen, itilen kakılan, onuruyla oynanan Çeçen toplumunu günah keçisi yapmaktan vazgeçelim. Biraz da onların yaşadıkları dram ile ilgilenelim.

     Olayı yakından takip etmeye devam edeceğiz.  Bu pilav daha çok su kaldırır.

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - masum cecen kardesler:28 Temmuz 2013, Pazar 03:15