ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Çözüme evet koalisyonu

Mehdi Çetinbaş

08 Nisan 2013 Pazartesi 15:36
  • A
  • A

     Geçen cumartesi günü  Taksim Hill otelde “Çözüme Evet Koalisyonu” toplantısına katıldım. Kafkasya Forumu sözcüsü Kuban Kural’ın davetiyle katıldığım bu toplantıda, çözüme olan inancım bir kat daha arttı.

     Katılımcıların profillerine bakınca, bunun gerçekten de bir koalisyon olduğu açıkça görülüyor. Sunuculuğunu Balçiçek İlter’in yaptığı toplantıda, birbirine zıt düşünceler savunan insanların bir arada aynı hedefe kilitlenişlerine şahit oldum.

     Bir yanda İHH hukuk komisyonu başkanı, Başörtülü Avukat Gülden Dönmez, diğer yanda yazar Oya Baydar, sanatçı Zeynep Tanbay aynı dili konuşuyorlar. Ali Bayramoğlu, Ufuk Uras ve adını saymaya sütunların yetmeyeceği sayıda farklı kesimlere mensup yüzlerce insan, bir araya gelerek barışa olan inançlarını haykırıyorlar.

     Ortak söylemden çıkan mesaj; bu süreç sadece iktidarın inisiyatifine bırakılamayacak kadar hassas ve önemlidir.

     Barışa giden yol dikenlerle ve mayınlarla kaplıdır. Sivil oluşum olarak bizler çözüme evet diyerek, bu sürece olan desteklerimizi aleni olarak ortaya koymalıyız.

     Akil İnsanlar heyetinin belli olmasından sonra , muhalefetin tepkilerini ve yorumlarını doğrusu yadırgadığımı ifade etmek isterim. Bahçeli başta olmak üzere, birçok muhalif siyasetçi Akil İnsanlar listesini eleştirirken, işi hakarete vardıracak ifadeler kullanıyorlar.

     Sayın Devlet Bahçeli ,yıllardır kendisine başdanışmanlık yapan, Türkiye’de sosyal politikalar ve demokrasi konusunda  sayısız araştırmaları olan, uluslar arası bir üne sahip olan Vedat Bilgin  hocanın isminin de o listede yer aldığını bilmiyor olabilir mi?

     Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali, Vedat Hoca, çok kısa bir süre önce Bahçelinin politikalarını beğenmediğini ve bir danışman olarak sorumluluk altında kalmamak için MHP’deki bütün görevlerinde ayrıldığını ifade etmişti.

     Bildiğim kadarıyla Vedat Hoca MHP üyeliğinden istifa etmemiştir. Çok merak ediyorum; acaba Sayın Bahçeli, Vedat Bilgin’in Akil Adamlık önerisini kabul etmesini parti içi disiplin suçu olarak kabul edip ihracını isteyecek mi?

     Akan ve akacak kanın durdurulması için çaba gösterenlere karşı başlatılan yıpratıcı kampanya; bu terör oyununun köklerinin ne kadar derinde olduğunu gösteren ilginç bir örnektir.

     Çözüme evet koalisyonunda nasıl farklı kesimler  akan kanın durdurulması için bir araya gelmişlerse; aynı şekilde şiddetin devam etmesi ve kardeşin kardeşi öldürmeyi sürdürmesini, intikam alma çığlıklarıyla destekleyen, bir birlerine zıt ve geçmişte birbirlerine silah çeken kesimlerin bir araya gelmesi çok ilginçtir.

    Derin devlet tanımıyla somutlaştırmaya çalıştığımız gizli güç, kolay kolay pes edeceğe benzemiyor. İtalya’da toplumsal mutabakatla üstesinden gelinen, Gladyo adıyla bilinen derin güçler, ülkemizde sanılandan da daha güçlü bir yapıya sahiptirler.

     Hükümetin  siyasi bedel ödeme pahasına , altına girdiği sorumluluk, vatandaşlar olarak bizleri de ilgilendirmektedir. İster AK Partiye oy verelim, ister vermeyelim, şu anda yürütülen süreç partiler üstü bir konumda olmak durumundadır.

     Muhalefetin tavrından anlaşılacağı üzere, gelecek günler çok sancılı olarak geçeceğe benziyor. Şehit aileleri üzerinden yürütülmeye çalışılacak olan kampanyalarda, elden geldiğince provokasyonlar yapılacak. Akil insanların yapacağı toplantılara çocukları şehit düşmüş acılı aileler götürülerek, bunların acıları dile getirilip intikam çığlıkları atılacak.

     Çözüme evetin  karşılığı olarak, PKK yandaşlığı yaftasını yakıştıran çevreler, ateşle oynuyorlar. İnsanların sabırlarını zorlayarak adeta imtihana tabi tutuyorlar.

     Ben de kendi çapımda  ulusalcılar tarafından oluşturulan güdümlü  bindirilmiş kıtaların tacizişne uğruyorum. Hani bir söz vardır “demirden korkan trene binmez” derler.

     Biz de korksaydık bu trene binmezdik. Bütün engellere karşın “Çözüme Evet Koalisyonu” tarafından hareket ettirilen tren yola çıktı ve ilerlemeye devam ediyor.

     Habur süreci PKK’nın derinleri tarafından sabote edilmişti. Şimdiki çözüm süreci ise, ulusalcıları kullanan derinler tarafından sabote edilmeye çalışılıyor.

     Kim ne yaparsa yapsın, bu sürecin sağlıklı olarak yürümesi ve hedefe ulaşması gerekir.

     Başarılı olamazsak, yeni bir çözüm sürecinin gelmesini çok ama çook bekleriz.

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - SAVAŞÇI TÜRK:19 Nisan 2013, Cuma 01:21

    çerkesler en son konuşacak en son topluluklar bu topraklarda 150 seneniz doldu rusya sizin gibiler kiralık olan kendi vatanınızı geri veriyor defolun gidin topraklarınıza!