ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli

YAZARLAR

Bir mayıs olayları AKP’nin oylarını arttıracak

Mehdi Çetinbaş

01 Mayıs 2013 Çarşamba 23:32
  • A
  • A

     Her yıl 1 Mayıs yaklaştığında ortalığı bir gerilim kaplıyor. 1977 yılında meydana gelen, otuz beş insanımızın hayatını kaybettiği o elim olaydan sonra yıllarca Taksim 1 Mayıs kutlamalarına kapalı kaldı.

     Otuz küsur yıl kapalı kalan Taksim’e, geçmişte iktidar ortağı olan sosyal demokrat iktidarlar da izin vermediler. Otuz küsur yılı aşkın bir zaman kutlamalara kapalı olan Taksim meydanı, ilk defa AKP iktidarı döneminde gösterilere açıldı.

     AKP bununla da yetinmeyerek, 1 Mayısı  2009 yılında resmi olarak bayram ilan etti. Bütün bu gerçekler bilinirken , 2013 mayısında meydana gelen olayları iyi niyet eseri olarak değerlendirebilir miyiz? 2010-11-12 yıllarında hiç problemsiz olarak verilen izinlerle Taksim’de yapılan mitingler önümüzde dururken, bu yıl neden burada ısrar edilmiştir.

     Taksim meydanının görülen ve bilinen hali gözler önündeyken, burada miting yapma konusunda ısrar etmek iyi niyetle bağdaştırılabilir mi?

     Neymiş efendim; hükümet Taksim meydanını 1 Mayısa kapatmak için ilk adımı atıyormuş. Önümüzdeki yıllarda burada gösteri yapılmasına izin verilmeyecekmiş. Bunun için direniş yapılmalıymış.

     Bu tam anlamıyla bir niyet okumadır. İstanbul’ un en önemli mekanlarından biri olan, turizm merkezimiz Taksim için, milyonlarca dolar harcanarak düzenlemeler yapılırken , durumu çarpıtmak kime ne fayda sağlayacaktır.

    1 Mayısı fırsat bilerek bu eylemleri düzenleyenler, hükümeti yıpratabileceğini zannedenler acınası zavallılardır. Yüzlerini kapatarak polise saldıran marjinal guruplarla aynı karede görüntü veren CHP, bunun faturasını her zaman ödemektedir. Buna rağmen CHP akıllanmadan aynı eylemlere devam etmektedir.

     Televizyon kameralarının çektiği, işçilikle hiçbir alakası olmayan, kaldırım taşlarını sökerek parçalayan ve bunu polise fırlatan, etrafında gördüğü her nesneyi tahrip eden bu insanlarla aynı karede gözükmek size kaç oy kazandırır?

     Demokratik seçimlerde aldıkları oylar, istatistiğin binde birlik dilimine bile girmeyen anarşist gurupların yaptığı tahribatın sorumlusu kimdir? Bu konuda DİSK ya da  CHP ne kadar sorumluluk hissediyorlar.

     Geçen yıl DİSK kortejinin peşine takılarak mitinge katılan, Mecidiyeköy’den başlayıp, Nişantaşı’na kadar bütün bankamatikleri ve mağaza vitrinlerini kırarak eylem yapan anarşistlerin hesabını DİSK mi vermiştir.

     Şahsi kanaatim odur ki, Taksim kesinlikle ideolojik düşünce ekseninde yapılan hiçbir mitinge açık olmamalıdır.

     Günlük insan trafiğinin en yoğun olduğu bir bölgede bu mitingi yapmaya kalkmak, provokasyona davetiye çıkarmaktır. 1977 yılında yapılan miting de bir hataydı. Şayet bu miting açık bir alanda yapılsaydı , ihtimaldir ki ,kazancı yokuşunda sıkışarak ezilen ve havasızlıktan ölen insanlar belki de olmayacaktı.

     1977 provokasyonunu lanetlerken, o provokasyonun olabileceği ihtimalini bile bile, o insanları o alana sıkıştıran insanlar bunun hesabını vermişler midir? İşçiyi Taksim gibi her tarafı çevrili dar bir aşlana hapsederek miting yapmanın provokasyona bile bile çanak tutmak anlamına geldiğini bilmezler mi?

     İstanbul’un can damarı sayılan, önemli iş yerlerinin bulunduğu bir meydanda, sayısı on binleri bulan bir kitlenin kontrolü mümkün müdür? Maksat 1977 yılında hayatını kaybedenleri anmaksa, burada temsili bir tören yaparak daha geniş ve ferah alanlarda 1 Mayısı kutlamanın ne zararı var?

     Nevruz kutlamalarının yapıldığı ve hiçbir provokasyonun olmadığı Kazlıçeşme’de bu kutlama neden yapılmaz? İster izinli kutlama yapılsın, ister hükümet tarafından yasaklansın, her iki durumda da Taksim civarında iş yapan esnafın bir günlük ekmeğine mani olmuyor musunuz?

     Hükümet 1 Mayıs kutlamalarına karşı mıdır? Böyle bir iddiada bulunabilir miyiz? Neden başka şehirlerde bu tür olaylar meydana gelmiyor? Taksim’in sembolik anlamı olduğu konusunda ben de hem fikirim. Ancak bunun şekli Taksim ve çevresini marjinal gurupların esareti altına sokmak olmamalıdır.

     Bu bölgede meydana gelen taşkınlıkların hesabını ve faturasını tertip komitesi değil, hükümet ödemektedir.

     DİSK tabanını potansiyel bir seçmen olarak görüp peşine takılan CHP, tekrar söylüyorum yanlış yoldadır. İstanbul’da meydana gelen ulaşım başta olmak üzere, meydana gelen sıkıntıların sebebini hükümete ciro etmek için ,CHP’nin vereceği demeçler sivrisinek vızıltısı gibi kaybolup gidecektir.

     Hastaneleri bile kirli emellerine alet etmekten çekinmeyen marjinal guruplarla CHP arasında bir fark yoksa, CHP  bu durumun sonuçlarına da katlanacaktır.

     Yüz binlerce dolarlık villalarında oturan, taktığı gözlük bile bir işçi maaşına denk gelen, ayaklarındaki ayakkabıları bir servet eden sözüm ona bazı sanatçılar da bir mayıs kutluyorlar. Bu yaşadığımız rezaleti ekranlara çıkıp haklı gerekçelere dayandırmak istiyorlar. Bunu da bir çelişki olarak dikkatinize sunuyorum.

     Taksime yüz binleri toplamaya çalışan bu örgüt ,yasakları çiğnemek için kaç kişiyi sokağa dökebilmiştir. Marjinal guruplar,DİSK ve CHP  dahil olmak üzere eylemlere toplam birkaç bin kişi  katılmıştır. Halkın kahir ekseriyeti  ,İstanbul Valiliğinin Taksim’de miting yapılmaması kararına uyarak eylemlere katılmamıştır.

     Demir bilye atan sapanlar kullanan teröristlerle kol kola hareket eden CHP’nin ,çözüm sürecine karşı çıkmasını da düşününce ne yaman bir çelişki olduğunu düşünüyorum.

     Akıllarınca hükümeti yıpratmak için 1 Mayısı kullanan tatlı su kurnazları, bunun bir işe yaramayacağını bilmezler mi?

     İşte iddia ediyorum! İstanbul’da yaşanan 1 Mayıs olayları, AKP’NİN oylarını en az bir puan arttırmıştır. Yakında yapılacak anketlerde bunu açıkça göreceğiz. 

YORUM YAZ
TOPLAM 3 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - okumam:06 Mayıs 2013, Pazartesi 15:55

    a.kp nin yalakaları.size yazıklar plsun

  • - Misafir04 Mayıs 2013, Cumartesi 23:38

    senin gibi evirip çeviren yazarları esefle kınıyor Allaha havale ediyorum.

  • - tokat60:02 Mayıs 2013, Perşembe 16:02