ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Allah kimseyi mülteci yapmasın

Mehdi Çetinbaş

15 Mayıs 2013 Çarşamba 11:52
 • A
 • A

Sizin çevrenizde Suriyeli mülteci var mı?

Ya da soruyu şöyle soralım; Suriyeli mültecilerle karşılaşıp, onlarla konuşma, ya da dertlerini dinleme imkanınız oldu mu?

Benim oldu! Üstelik ben mültecilerle ilk kez karşılaşmıyorum.

Daha önceleri yaşanan Bosna ve Çeçenistan dramları sırasında, kurulan komitelerde aktif olarak görev yaptım. Kafkas-Çeçen Dayanışma Komitesinin kurucusu ve başkan yardımcısı olarak on yıla yakın görev yaptım. O yüzden mülteci psikolojisini iyi bilirim.

Mülteci dünyası yıkılmış insandır. Bir anda kendisini yokluk içinde bulmuştur. Gelecekle ilgili planlar yapamaz. O, gününü kurtarmanın peşindedir. Sağlıklı düşünme mekanizmasını yitirmiştir. Bu yüzden sağlıklı kararlar veremez.

Mültecinin tek derdi, başını sokacağı bir dam ve karnını doyuracağı aştır. Mülteci paylaşımcı değildir.  Gelecek kaygısı ve aç kalma endişesi onu stokçuluğa iter. Aldığı yardımları fazla olsa bile saklar, paylaşmayı istemez. Bu tamamıyla olağanüstü dönemlerde insanlara has bir davranıştır.

Çeçen mülteci kamplarında, saklanan ve süresi geçtiği için bozulan gıda maddelerini attığımızı bilirim. Yine aynı şekilde üç tane gömleği varken, dördüncüsünü almak için sıraya giren mültecinin psikolojisini yaşamayanın bilmesi mümkün değildir.

Yazdığımız yazılarda anlattığımız konulara, oturduğu yerden rahat yorumlar yapabilen dostlara, biraz empati yapmayı öneririm. Bir insan, doğduğu, yaşadığı ve sayısız hatıralarının bulunduğu toprakları kolay kolay terk edebilir mi?

Bırakın yurdunuzu terk etmeyi, istem dışı bir yerden başka bir yere tayin edilmeyi bile hazmedemezken, mülteci olmanın zorluğunu varın siz düşünün.

Mültecilerin arasına sızmış el muhaberatın görevli ajanlarının bulunduğu su götürmez bir gerçektir.Sayısı yüz binlerle ifade edilen mültecilerin arasına sızan, birkaç yüz hain için tüm mültecilere aynı gözle bakamayız.

Savaş, insanoğlunun en vahşi yanını gösteren bir olaydır. Suriyeli ünlü mütefekkir Cevdet Said’in deyimiyle, savaş akılsız insanların işidir. Savaşın başladığı yerde akıl tatile çıkar. İnsanların birbirine kin ve nefretle saldırdıkları bir ortamda mantık arayamazsınız.

Suriye iç savaşında ise öncelikle mantığını kullanması gereken taraf, Esed güçleridir. Devlet ve yönetim, hiçbir zaman mantığını kaybedemez ve kaybetmemelidir de. Bir mahallede meydana gelen bir çatışma sebebiyle, o mahalleyi bombardımanla yerle bir ederseniz siz devlet değilsinizdir.

Bir ülkede eline silah geçiren herkes, kendi bölgesinde kurduğu milis güçleriyle başına buyruk vaziyette savaşıyorsa, bu durum,  bir yanıyla muhaliflerin örgütsüzlüğünü gösterirken, diğer yönüyle de rejimin iflasını göstermez mi?

Halk desteğini tamamen kaybetmesine rağmen, elindeki orantısız silah gücü ile ayakta kalmaya çalışan Esed rejimi, gün geçtikçe daha da zalim olmaya başlamıştır. Kontrolü kaybeden yönetim çılgınca hareketlere başvurmaktadır.

Reyhanlı provokasyonu ile amaçlanan şey tam anlamıyla gerçekleşmemiştir. Olayın hemen ardından sosyal medya aracılığıyla servis edilen resim ve görüntülerde, bu olayın bombalama ayağı dışında da, başka desteklerinin olduğu da gün gibi aşikardır.

Önemli ajanslar henüz haberi duyurmadan, yıldırım hızıyla twiter üzerinden yapılan yayınlar aslında çok büyük bir komplo ile karşı karşıya oluşumuzun bir ifadesidir.

Bombalar patladıktan çok kısa bir süre sonra, insanların büyük bir kısmı şoka girip şaşkınlık yaşarken, bir gurubun  organize olup, Suriyeli mültecilerin kaldığı bazı evlere saldırması ,ya da girişimlerde bulunması  bu olayın ayrıca planlanmış bir yönünün olduğunun da göstergesidir.

Almanya’daki Neonazileri eleştirirken,  Reyhanlı’da bazı kendini bilmez kimselerin sokakta gördüğü Suriyelilere saldırması ve onları darp etmesi bu toplum için büyük bir utançtır.

Değerli dostum gazeteci yazar Hakan Albayrak’ın söylediği gibi, eğer bazı Suriye vatandaşları kafaları taşla ezilerek öldürülmüşse, bu ayıbı temizlememiz çok zordur. Böyle bir eyleme katılanlar, bombaları patlatan vicdansızlarla aynı kategoride değerlendirilir.

Eğer böyle bir olay yaşanmışsa, ben de Hakan Albayrak gibi, bu insanlarla aynı ülkenin vatandaşı olmaktan dolayı utanç duyuyorum.

Bin bir zorlukla ayakta kalmaya çalışan, bize sığınan ve can güvenliğini bize emanet eden bu insanlara karşı yapılan hareketlerin,  bırakın Türk töresini , yamyamlık literatüründe bile yeri yoktur.

Olaydan sonra toparlanıp Suriye’ye geri dönmek isteyen “ Eğer öleceksek Suriye’de Esed’in bombalarıyla ölüp şehit olalım “ diyen mültecilerin psikolojisini ben çok iyi anlıyorum.

Türkiye tarih boyunca mazlumların sığınağı olmuştur. 1492 yılında İspanya’daki Endülüs Yahudilerine kadar uzanan şefkatli kollarımız, her zaman zora düşmüş insanların yanında olmuştur.

Bu gün kamplarda misafir ettiğimiz, Suriyeli mülteci kardeşlerimiz için çirkin ve kara propaganda yapanları, onların boğazından geçen bir lokma ekmeğe laf edenleri, Allaha havale ediyorum. O insanlara yapılan masrafları çok görüp, Türkiye’de binlerce issiz varken bu parazitleri niye sırtımızda taşıyoruz kabilinden laflar edenleri de vicdanları ile baş başa bırakıyorum.

Daha söylenecek o kadar çok şey var ki!

Beddua etmeye dilim varmıyor. Allah sizi ıslah etsin!

Son sözüm ve duam odur ki, Allah kimseyi mültecilikle imtihan etmesin.   

YORUM YAZ
TOPLAM 9 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - yılmaz doğan:22 Ekim 2013, Salı 20:08

  bosna ile hikaye bire e bir... silahsızlaşıtırılan millet sonra katleediliyor! sırplar da ayni yaptı!!

 • - ANADOLUYA CEVAP:16 Mayıs 2013, Perşembe 11:44

  O ZAMAN IRAKTA MÜSLÜMAN KADUNLARA TECAVÜZ EDİLİRKEN ABD ASKERLERİNE DUA EDEN BAŞBAKANINIZ DA MI DİN KARDEŞLERİNİ SATTI.

 • - ANADOLU:16 Mayıs 2013, Perşembe 06:13

  LAFIM ABUZER DENILEN KISIYEDIR

  DIN KARDESINI SATANIN NE BU ÜLKEDE NEDE ALLAH KATINDA YERI VARDIR.

 • - misafir:16 Mayıs 2013, Perşembe 00:25

 • - abuzer:15 Mayıs 2013, Çarşamba 22:54

  ülkesini satannın benim ülkemde yeri yoktur hepsi gebersin

 • - Eyyubi:15 Mayıs 2013, Çarşamba 22:13

 • - Vatandaş:15 Mayıs 2013, Çarşamba 22:01

 • - Hasan D.:15 Mayıs 2013, Çarşamba 16:53

 • - Heval Yalvaç:15 Mayıs 2013, Çarşamba 13:58