ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

2019 Seçimlerine Hazırlanmaya Başlayın

Mehdi Çetinbaş

08 Nisan 2014 Salı 17:12
  • A
  • A

Seçimler bitti halen itirazlar son bulmuyor. Sayısı onlarla yada yüzlerle ifade edilen oy farklarında yapılan itirazları bir nebze anlayışla karşılarım. Ancak oyların yeniden sayılması tarzındaki itirazları hangi parti yaparsa yapsın hiçbir mantığı yoktur.

Türk seçim sistemi, aslında uygulama olarak dünyanın en güvenli seçim sistemlerinin başında geliyor. Gerek sandık kurullarında, gerekse seçim kurullarında siyasi parti temsilcileri yer alır. Bunun dışında siyasi partiler, istedikleri kadar sandık müşahidi görevlendirebilirler.

Seçim kanununda yapılan son değişiklikte, Ak Partinin teklifiyle bütün il ve ilçe seçim kurullarına yüksek çözünürlü tarayıcılar alınmıştır. Sandık sonuç tutanakları bu tarayıcıdan geçirilerek eş zamanlı olarak sisteme entegre siyasi partilere ve YSK’ya gönderilmektedir.

Bu sisteme göre, seçimi siyasi partiler yapıyor, sayıyor, tutanakla kayıt altına alıp YSK’ya teslim ediyor. Sandık sonuçları ile ilgili tutanakları talep eden görevli siyasi parti temsilcilerine, sandık kurulu bir kopya vermek zorundadır.

Organize olan siyasi partiler, bu tutanakları birleştirerek seçim sonuçlarını önceden rahatlıkla bulabilir. Kendi ellerindeki tutanaklarla bunları karşılaştırarak bir hata varsa kolaylıkla tespit edebilir.Hal böyle iken, neden bitmek tükenmek bilmeyen itirazlarla zaman kaybediyoruz. Kurul tarafından sayılan ve tutanakla kayıt altına alınan sonuçların bir kopyasının da parti temsilcileri tarafından alınabildiğini düşünürsek, acaba hile nasıl yapılabilir.

Siz siyasi parti olarak, sandık kurularının resmi tutanaklarının bir nüshasına sahipseniz, bunları tarayıcıdan geçirilerek yayınlanan YSK tutanaklarıyla karşılaştırıp hata olup olmadığını rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Son seçim kanununa göre tutanaklarla ilgili bir hile yapmanız çok zordur. Şayet hile yapılacaksa bu ancak geçersiz oylar sayesinde yapılabilir. Geçerli bir oyun geçersiz sayılması suretiyle yapılabilecek bir hile de çok kolay yapılabilecek bir şey değildir.

Sandık kurulu ve hatta izleyiciler huzurunda yapılan sayımda,itiraz durumunda, geçerli ya da geçersiz oylar kurul üyelerinin yarıdan bir fazlasının kararı ile alınır. Bu durumda da böyle bir hata yapma ihtimali oldukça zayıftır.

Oy farkının çok küçük olduğu yerlerde itirazı normal bulabiliriz. Bu durumda da zaten geçersiz oylar yeniden sayılır. Büyüteçle bakılarak mühür incelenir ve karar ona göre verilir.

Son seçimler, sandıklardan cumhuriyet tarihinin en fazla geçersiz oyunun çıktığı seçimler olarak tarihe geçecektir. Geçersiz oyların büyük bir kısmı, hatta yüzde seksenden fazlası, belediye başkanlığı zarflarının içinden muhtar pusulasının çıkması sebebiyle olmuştur. 

Yukarıda saydığım detayları göz önüne aldığımızda; sorarım size nasıl hile yapacaksınız. Seçimler öncesi ortalığı hile yapılacak diye ayağa kaldıranlar,peki sayım sırasında kaçınız sandık başında bulundunuz. Ya da desteklediğiniz siyasi partiye müracaat ederek müşahitlik görevi aldınız.

Ankara’da seçim yapılmış, AKP görevlileri bütün sandık tutanaklarının bir kopyasını elde ederek seçim sonuçlarını geçersiz oylar dışında tam olarak tespit etmişler. CHP ise; Twiter, Facebook gibi sanal ortamlarda duyuru yaparak tutanak toplamaya çalışıyor. Allah aşkına böyle ciddiyetsiz bir partiye ülke ya da şehir teslim edilir mi?

Neymiş efendim; oyları yeniden sayalım. Altı bin küsur tutanakta hata var diyorlar. Seçim kurulu getir diyor elindeki sandık kurulu tutanağının kopyasını; elimde orijinali yok… Uydurma internet ortamından derlenmiş tutanak kopyalarını seçim kuruluna kabul ettirmek istiyorlar. Nasıl olsa seçim kurulu babalarının uşağı; saysın oyları değil mi?

Tekrar iddia ediyorum; eksikleriyle birlikte Türk seçim sistemi dünyanın en iyi sistemlerinden biridir. Sistem kurgu olarak siyasi partilerin denetiminde işlemektedir. YSK burada sadece nezaretçi konumundadır. Oyları sayan ve tutanakları düzenleyen seçim kurulu değil, siyasi parti temsilcileridir.

Seçim kurulunun görevi, sandık kurulu tutanaklarını birleştirmek ve yapılan itirazları değerlendirmektir. Seçim sonucuna itiraz edenler, somut deliller sunmak durumundadır. Ben itiraz edeyim; onlar yeniden saysın mantığı burada işlemez.Seçimlerde YSK kararları nihai kararlardır. Bunun itiraz makamı yoktur. AYM ya da AİHM gibi kurumlara yapılacağı söylenen şikayetler artistik hareket, ya da kendi iç bünyesini tatminden başka bir şey değildir.

Seçimin baş denetçisi YSK’nın tespit edemediği ihlali, AYM ya da AİHM mi tespit edecek? Pek ihtimal vermiyorum ama,buralardan siyasi mülahazalarla alınabilecek bir ihlal kararı ile ortalık karıştırılmaya çalışılacaktır.

Türkiye’de yapılan seçimler, zaten Avrupalı gözlemcilere açıktır. Bu güne kadar Avrupalı gözlemcilerden en ufak bir ihlal haberi duymadım.

Demokrasi, sandık sonuçlarına saygıyı ve hazmı gerektirir. Bazen bir oy, bazen on oy, bazen de İstanbul’da olduğu gibi yüz binlerce oyla seçimler kazanılır ya da kaybedilir.

Seçimlerde hangi parti olursa olsun sandık sonucuna saygı göstermek durumundadır. En çok yaygaranın koparıldığı Ankara’da; her ilçede ve YSK’da CHP temsilcisi mevcuttur. Verilen kararlarda onların da onayı vardır.

Sırf insanların gazını almak için kimse şov yapmaya kalkmasın. Büyük ittifaka rağmen Mansur Yavaş Ankara’da seçimleri kaybetmiştir.

Melih Gökçek bizzat kendi ağzıyla bu seçimlerin kendisi için son seçim olduğunu ifade etmiştir. Yani sizin anlayacağınız 2019 seçimlerinde Melih Gökçek yok!

Benden söylemesi şimdiden çalışmaya başlayın!

2019 seçimleri yeni bir umuttur. 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.