ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Yetmez ama Ergenekon

Kürşat Özdemir

12 Ağustos 2013 Pazartesi 00:08
  • A
  • A

 

Otağ:“Şarktaki <<Ergenekon>>dan çıktık, ne tuhaftır ki, garptaki  <<Ergenekon>>a girdik!”

İsmail Hami Danişmend – Büyük Doğu  - 21 Ekim 1949

5 Ağustos 2013 tarihinde mahkeme Ergenekon davasında 275 sanık hakkındaki kararını açıkladı. 2007 yılında Ümraniye’de bir gecekonduda bulunan el bombaları ile başlayan süreç verilen karar ile ‘şimdilik’ sonuçlanmış görünüyor. Türk siyasi hayatının en önemli davalarından biri olarak kabul edilen Ergenekon davasında çıkan kararlar her ‘siyasi’ davada olduğu gibi toplumun her kesiminde farklı bir yankı buldu.

Başlangıçta devlet içinde örgütlenmiş, devletin imkanlarını kullanarak, kimi sivil unsurların da dahil olduğu yasadışı eylemlerde bulunan bir çeteye yönelik olarak başlayan süreç zamanla ortaya çıkan darbe belgeleri ve dokümanlar ile birlikte bir anda hükümeti devirmeye yönelik darbeye teşebbüs davası halini aldı.

Tam da bu nedenledir ki, Ergenekon davası ile birlikte darbe girişimi, darbeye yönelik organizasyonlar ve faaliyetler yargılanmış ve mahkum edilmiştir. Artık her on yılda bir darbeler yolu ile Türkiye’nin önünü tıkamak isteyenler, siyaseten elde edemediği başarıyı Türk ordusunu kullanarak elde etmeye çalışan siyasetçiler, darbe dönemlerinde oluşan puslu havada kesesini dolduranlar bir değil birkaç defa düşünmek zorunda kalacaktır.

Ergenekon davası bu yönü ile faydalıdır ancak yeterli değildir. Çünkü Ergenekon adı verilen yapıyı sadece bir darbeye teşebbüs organizasyonu olarak görmek bizi doğru yöne götürmez. Bu noktada belki de Ergenekon süreci ile büyük benzerlikler gösteren İtalya’daki Gladyo davasına göz atmak yolumuzu aydınlatabilir.

Gladyo, 2. Dünya Savaşı döneminde NATO tarafından Amerikan ve İngiliz gizli servisleri ve özel kuvvetleri eli ile İtalya’nın Sovyet Bloğu tarafından işgaline karşı kurulmuş ‘görünmez bir orduydu.’ Asıl amaç ülke işgale uğrarsa silahlı direniş ve sabotajlar ile işgale karşı koymaktı. Daha sonraları ise ülkede darbeler tertipleyen, sağ ve sol terörü yöneten bir organizasyon halini aldı.

Gladyo 1964 yılında De Lorenzo öncülüğünde başarısız bir darbe denemesi yapmış, benzer bir girişim Piazza  Fontana olaylarının hemen ardından 1970 yılında Tora Tora  Operasyonu adı altında planlanmıştır. 1960’dan 1987’e kadar geçen süre zarfında Gladyo tarafından desteklenen veya planlanan terörist saldırılarda toplam 491 kişi ölmüş ve 1181 kişi yaralanmıştır. (UTSAM Gladyo Raporu, 2009)

1972 yılında öldürülen üç İtalyan jandarması ile ilgili davayı 1984 yılında tekrar açarak Gladyo soruşturmasını başlatan ve 7 yıl süren soruşturma sonunda İtalya’da Gladyo’yu bitiren adam olarak efsane haline gelen savcı Felice Casson, “Türkiye’deki Gladyo dünyadaki Gladyolar içinde en etkili ve karmaşık olanı” tespitinde bulunuyordu. (Sabah, 28 Nisan 2008) İtalyan Gladyosu’nun 1 numarası eski Cumhurbaşkanı Francesca Cossiga’da Casson’un bu tesbitine katılıyor ve Türk Gladyosu’nu “en ketum Gladyo” olarak nitelendiriyordu.

İtalya’daki Gladyo operasyonları ile Ergenekon soruşturması arasında ortaya çıkanlar arasında ciddi benzerlikler ve ilişkiler bulunmaktadır. Bu nedenledir ki Ergenekon davası faydalı ama yeterli değildir. Türkiye’nin yaşadığı tüm buhranlı dönemlerde Ergenekon örgütünün atası olarak kabul edilen Seferberlik Tetkik Kurulu ve Özel Harp Dairesi’nin izini görmek mümkündür. Ergenekon davasının bu nedenle genişlemesi ve geriye doğru gitmesi kaçınılmazdır. Ne var ki soruşturma ve dalgalar sonucunda 2003 -2004 yılları arasında planlandığı ancak dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün dirayeti sayesinde teşebbüs aşamasında kalan Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven darbe planlarının ortaya çıkışı ile Ergenekon davası zihinlerde belli sınırlar içinde kalmıştır.

Bu haliyle bile verilen mahkumiyet kararlarının ağırlığına bakıldığında böylesine ciddi bir organizasyonun sadece Türk silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesinden üst düzey subaylar ve onlarla ilişkili bazı sivil kişiler ile sınırlı olduğunu düşünmekte mümkün değildir. Her darbenin bir finansmana ihtiyacı vardır, oysa Ergenekon davasında darbenin finansmanına ilişkin gözaltına alınan kimse bulunmuyordu. Öyleyse darbe planlarının finansörleri halen dışarıda denilebilir.

Yeniden İtalya’ya dönecek olursak, savcı Casson’un yürüttüğü soruşturma sayesinde bugün ortaya çıkarılmış şekliyle İtalyan Gladyosu devletin en tepesindeki siyasetçilerden (Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil) tetikçilere, finansörlerden televizyon yıldızlarına, vatansever askerlerden fanatik katillere varıncaya kadar, farklı ve normal şartlar altında birbiriyle bağlantısız olacağı düşünülecek çok sayıda üyenin oluşturduğu bir şebeke olarak nitelendirilebilir. (UTSAM, 2009)

İtalyan Gladyosu’nun 622 çekirdek elemana bağlı yaklaşık 15.000 civarında elemana, 139 adet yer altı silah deposuna sahip olduğu tespit edilmiştir.  622 çekirdek eleman ise ABD ve İngiliz gizli servislerince eğitilmiştir. (Seferberlik Tetkik Kurulu’nun çekirdek kadrosunda yer alan 16 subayın 1948’de ABD’de askeri eğitim aldıklarını hatırlayalım.)

Tüm bu bilgiler ışığında tekrar edelim ki, Ergenekon davası Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından son derece kritik öneme sahiptir. Bugün gelinen noktada 275 kişi hakkında verilen kararlar ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir. Ancak kamuoyunun Ergenekon yapılanmasını doğru anlaması için 12 Temmuz 1947’de imzalanan Türk-Amerikan Yardım Anlaşması’ndan başlayarak ABD’nin devletin kimi askeri, istihbarat ve güvenlik kurumlarına ve daha da önemlisi siyasetçilerin zihinlerine nasıl sızdığını görmek gerekir.

Dikkat Kitap:Uzun yıllar Roma’da İtalya’daki gizli örgütler, terör eylemleri ve faili meçhul cinayetler ile ilgili çalışan İngiliz gazeteci Philip Willan’ın ‘Kuklacılar: İtalya’da gladyo terörü’ adlı kitabı ülkemizde Pınar Yayınları tarafından 2009 yılında yayınlandı. Konunun meraklıları için İtalyan Gladyosu ve Gladyo davası ile ilgili kronolojik ve derinlikli bilgiler içeren bu kitabı şiddetle tavsiye ederim. 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.