ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Suikast Bulutu

Kürşat Özdemir

26 Ocak 2014 Pazar 19:58
  • A
  • A

“Dostun hasmından sakınsan gerek
Dostun dostunu dost tutsan gerek
Şu çift güruha bağlamayasın bel
Hasmın dostu, dostun hasmı engerek”

Nizamü’l-Mülk – Siyasetname

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 14 Ocak 2014 tarihli partisinin grup toplantısında 17 Aralık süreci ile birlikte iyice su yüzüne çıkan paralel yapı ile ilgili olarak “haşhaşi” benzetmesi yaptı. Bu benzetmenin ardından suikast, fedai, suikastçı vb. kelimeler gazete ve internet sitesi sayfalarını doldurdu.

Aslına bakılırsa uzun süredir gazete sayfalarından suikast haberleri eksik olmuyor ancak Türkiye’nin gündemi öyle hızlı değişiyor ki, kimsenin tek bir konuya odaklanma şansı yok. Biz de o yüzden şöyle birkaç aylık süreçte Türkiye ve çevresinde dolanan suikast bulutlarına bir bakalım istedik.

Başbakan Erdoğan’ın bugüne kadar pek çok suikast girişimine uğradığı sıklıkla dile getirildi. Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, suikast girişimlerinin sayısını 20 olarak verdi. 18 Eylül 2013 tarihli gazetelere yansıyan bir haberde de Ergenekon üyesi olduğunu belirten ve kendisine “Lodos” kod adını veren T.Y. isimli bir kişinin Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine gönderdiği 4 sayfalık mektupta Ergenekon terör örgütü tarafından 15 kişilik bir suikast timi kurulduğunu iddia ediyordu. Başbakan Erdoğan’a Reyhanlı saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyaret ettiği sırada suikast yapılmasına karar verildiğini ancak tim üyeleri arasında çıkan bir tartışma nedeni ile bundan vazgeçildiğini belirten T.Y suikast timinin hâlihazırda uygun bir ortam beklediğini ifade ediyordu.

Yeni yasama yılı başlamadan önce 25 Eylül 2013’te TBMM’de görevli polis memurlarına gündelik hayatta kullanılan sıradan eşyaların nasıl birer suikast silahı haline dönüşebildiklerine ve suikast durumunda neler yapılması gerektiğine dair eğitim verildi.

22 Kasım 2013’te Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bir operasyon sonucu İstanbul Pendik’te toprağa gömülü halde çeşitli suikast silahları bulundu. Çete lideri olduğu ileri sürülen bir şahsın evinin bahçesinde toprağa gömülü olarak bulunanlar arasında suikast silahı olarak bilinen kalem tabanca, anahtarlık şeklinde suikast silahı, el yapımı özel silahlar, Glock, Uzi, HS2000 gibi 75 adet uzun ve kısa namlulu tabanca yer alıyordu.

Hürriyet Gazetesi 8 Ocak 2014’te Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 13 Aralık 2013 tarihinde Yunanistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında bir suikast tehlikesi atlattığını yazdı. Yunanistan’da yayınlanan haftalık Parapolitika Gazetesi’ne dayandırılan habere göre Yunan istihbarat birimleri 8 Aralık’ta suikasta dair aldıkları istihbaratı değerlendirerek harekete geçmiş ve iki DHKP-C üyesine yönelik operasyon gerçekleştirmişti.

İlinti: Haberin yayınlandığı 8 Ocak günü Dışişleri Bakanı Davutoğlu iki önemli heyet ağırlamıştı. Davutoğlu aynı gün Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Fayez Amro ve beraberindeki heyeti ve Ankara'daki Afrika ülkelerinin Büyükelçileri ile bir araya geldi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 20 Aralık 2013 günü uygulama noktasında durdurulan bir araçta yapılan aramada suikast silahı olarak bilinen 1 adet Glock marka 9 mm çapında tabanca, 1 adet Browning marka 9 mm çapında tabanca, 3 adet şarjör, 39 adet 9 mm tabanca fişeği ele geçirildi.

30 Aralık 2013’te Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde 17 Aralık Operasyonu ile ilgili olarak düzenlenen basın açıklamasında konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım son derece önemli bir iddiayı gündeme taşıyordu. Yıldırım konuşmasında İsrail tarafından Türkiye’ye bir suikast timi gönderildiğini iddia ediyor ve şöyle diyordu; “Bu suikast timi hangi ülkeden gelmiş, bu suikast timinin yönlendiricisi hangi Yahudi kökenli biri, bunu kullananlar ve kullanılanlar kimler ve bu arada bunlara kapı açanlar kimler hepsini çok iyi biliyoruz. Kendimizi korumaya çalışıyoruz”

Tetik: İHH Başkanı Yıldırım’ın bu açıklamalarından iki gün sonra Yıldırım değil ama İHH bir itibar suikastı ile karşı karşıya kalıyordu. 1 Ocak 2014 günü Kırıkhan-Reyhanlı yolu üzerinde Hatay İl Jandarma Komutanlığı'na gelen ihbarı değerlendiren jandarma ekipleri bir yardım TIR'ını durdurdu. TIR’ın İHH’ya ait olduğu ve yardım malzemesi değil silah taşıdığı iddia edilerek İHH Suriye’deki El Kaide uzantısı örgütlerle irtibatlandırılmaya çalışıldı.

TBMM’nde gerçekleştirdiği konuşmalar ile sürekli gündemde kalmayı başaran CHP Milletvekili Kamer Genç 6 Ocak 2014’te Ankara’da bir trafik kazası geçirdi. Kazayı bizim için ilginç kılan ise Genç’in bu kazayı kendisine yönelik bir suikast girişimi olarak yorumlamasıydı. Kaza sonrası hastaneye kaldırılan Kamer Genç hastane çıkışında gazetecilere şu açıklamayı yapıyordu: “Otoyolda sol şeritte giderken bir araba sol arkadan arabama vurdu. Aracıma kasten vurulduğunu düşünüyorum. Bu konuda hiçbir kuşkum yok.”

Sağanak: 2014 yılının Ocak ayı suikast iddialarının hayli yoğunlaştığı bir ay oldu. 14 Ocak tarihli gazetelerde El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve bazı üst düzey Kürt yöneticilere yönelik suikast planladığı öne sürüldü. Örgütün suikast listesinde, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani, Peşmerge Gücü Komutanı Cebbar Yaver ve bazı üst düzey yetkililerin adlarının yer aldığı iddia edildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ülke genelinde eylem hazırlığında olduğu tespit edilen sol ve bölücü örgütlere İstanbul'da seri operasyonlar düzenliyordu. 15 Ocak’ta yapılan açıklamaya göre son üç haftada DHKP-C, MLKP ve PKK terör örgütlerine yönelik düzenlenen operasyonlarda eylem hazırlığındaki bir suikast timi yakalanmıştı.

16 Ocak 2014 tarihli sabah gazetesinde yer alan bilgilere göre istihbarat birimleri İHH Başkanı Bülent Yıldırım’a suikast düzenlemek amacı ile 5 kişilik bir timin Türkiye’ye giriş yaptığını tespit etmişti. Habere göre Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov tarafından görevlendirilen suikast timinin lideri Çeçen asıllı ancak başka bir ülke pasaportuna sahip Belzharayev M. idi.

Bit Yeniği: Rusya’nın Çeçenistan’ı işgali sırasında Çeçen direnişine destek verdiği bilinen İHH gibi bir yardım kuruluşunun başkanı olan Yıldırım’ın Çeçenlerden oluşan bir suikast timi tarafından öldürülmek istemesine ilk bakışta bir anlam vermek çok zor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz 30 Aralık 2013’te yaptığı bir konuşmada Yıldırım’ın kullandığı bir ifade önümüzü aydınlatabilir.

İHH’nın bazı muhabirler tarafından ‘Çeçen El-Kaidesi’ olarak nitelendirildiğini belirten Yıldırım İsrail’in de kendilerini tehdit unsuru olarak gördüğünü belirtiyordu. Bu noktadan hareket edersek Ocak ayının başlarında Rusya’nın iki kentinde meydana gelen ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bombalı eylemlerin emrini verdiği ileri sürülen Kafkasya Emirliği Emiri Doku Umarov’a bağlı Çeçenler’in bir kısmı da Suriye’deki iç savaşta savaşıyor. Suriye’de savaşan Çeçenler’in El Kaide’nin Suriye kolu olarak anılan IŞİD ile birlikte hareket ettikleri belirtiliyor.

Çeçenistan’ın Rusya yanlısı Devlet Başkanı Ramzan Kadirov, Rusya’daki patlamalardan sonra “Doku Umarov’u Soçi’deki olimpiyatlara kadar öldürmüş olacağız” açıklaması yapmıştı. Ramzan Kadirov’un İsrail’le ve İsrail gizli servisi ile ile sıkı ilişki içinde olduğu biliniyor. Kadirov bu ilişkilerini kullanarak Kudüs’te babası adına bir cami inşa ettiriyor. 2010 yılında Kadirov’un İHH ile ilgili MOSSAD’a istihbarat bilgileri paylaştığı iddia edilmişti.

İsrail’in Mavi Marmara olayı sonrasında kendisi için tehdit ilan ettiği ve üzerine ‘Çeçen El Kaidesi’ etiketi yapıştırılan İHH’nın başkanı Yıldırım, Kadirov’un sözde Çeçen ‘teröristler’ ile mücadelesi sırasında öldürülerek İsrail’in uluslararası karalama kampanyasına destek verilmiş olunacak, Rusya’nın da bu suikastın arkasında durması sağlanacaktı.

Hazır konu Rusya’ya gelmişken, yazımızı Türkiye-Suriye sınırından geçmeye çalışırken suikast silahı ‘Glock’ ile yakalanan Rus uyruklu iki kişinin haberi ile noktalayalım. 20 Ocak 2014’te bölgede görev yapan Mobil Yol Kontrol Unsuru tarafından durdurulan ve Rus uyruklu oldukları anlaşılan kişilerin üzerlerinde; bir adet "Glock" marka silah, yedi adet değişik cinste cep telefonu, üç adet mikro hafıza kartı ve bir adet taşınabilir bellek bulunmuştu.
 

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Kürşat Özdemir:27 Mart 2014, Perşembe 14:55

    Yazılarımızı yazete.com linkini kullanmak sureti ile sayfa ve bloglarınızda paylaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederim.

  • - mehmet arslan:27 Ocak 2014, Pazartesi 16:01

    kürşat abi senin yazıları facebookta sayfada paylaşamamda bir sakınca varmı(yazıların sonuna alıntıdır demek şartıyla)