ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Savunma Sanayi test mi ediliyor?

Kürşat Özdemir

25 Aralık 2013 Çarşamba 11:17
  • A
  • A

 

Strateji:“Zoru henüz kolayken tasarla, büyüğü henüz küçükken yap. Dünyanın en zor işleri henüz kolayken gerçekleştirilmeli, dünyanın en büyük işleri, henüz küçükken yapılmalıdır. Bu nedenle bilgeler asla büyük olanı yapmazlar ve ululuklarına bu yolla ulaşırlar.” Sun Tzu – Savaş Sanatı

Türkiye’nin uzun menzilli füze alımı için Çin’le masaya oturması ABD ve NATO ülkeleri arasında Türkiye’ye karşı tepkilere neden olurken, 3 yıldır süren “genel maksat helikopteri” programında ABD ve İtalyan üreticileri arasındaki rekabette kazanan Amerikan Sikorsky oldu. Geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde nihai karar verilirken, 3,5 milyar dolarlık anlaşmanın bir ay içerisinde imzalanması bekleniyor. Anlaşmaya göre ASELSAN, helikopterin en kritik elektronik sistemi olan kokpiti tamamen milli imkânlarla üretecek. TAI de helikopterin kritik parçalarının ve gövdesinin üretiminde büyük rol oynayacak.

Türk savunma sanayi son yıllarda ülkenin bölgesel ve küresel stratejik hedefleri doğrultusunda önemli atılımlar gerçekleştirdi.  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan silahların modernizasyonu ve millileştirilmesini hedefleyen çalışmalar kapsamında, ATAK, ANKA, ALTAY, MİLGEM gibi çok önemli projelere imza atıldı.

12 Aralık 2013’te Türkiye’nin Çin’den hava savunma füzeleri almasına ilişkin gelen eleştiriler üzerine ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, "Fırsat verilirse biz de yaparız" açıklaması ile dikkat çekti. Her ne kadar savunma ve güvenlik uzmanları Türkiye’nin henüz bunu başarabilecek deneyim ve imkanlara sahip olmadığını belirtse de Ergeneman’ın açıklaması savunma sanayimizin özgüvenini göstermek açısından önemlidir.

Son yıllarda savunma sanayinde ortaya koyduğu yüksek performans ile dikkat çeken ASELSAN Ankara'da halen iki fabrikaya sahip. ASELSAN, Gölbaşı'nda kurduğu radar fabrikasını da Mart 2014’te hizmete açacak. Temelli'de satın alınan 400 dönümlük arazi üzerinde de hava savunma sistemi imalat ve test merkezi kurulacak.

Türkiye’nin İtalyan Augusto ile ortak ürettiği ilk milli helikopter Atak T-129, son test aşamasını geçerek Pakistan’ın ilgi alanına girdi. Pakistan lideri Navaz Şerif’in 16-18 Eylül 2013 tarihleri arasında Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında Şerif’e Atak’ın yetenekleri konusunda detaylı bir sunum yapıldı. Atak ile daha önce de Ürdün, Mısır gibi ülkeler ilgilenmişti.

Türk savunma sanayi açısından böylesine güzel gelişmeler gündemde iken, 7 Aralık 2013 tarihinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından imal edilen ilk yerli insansız hava aracı ANKA Batman’da test uçuşu dönüşünde düştü.

17 Aralık 2013Salı günü 11:00 sularında Ankara Gölbaşı ilçesi kırsalında Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapan Sikorsky S 70 tipi helikopter periyodik bakım sonrası eğitim uçuşu sırasında düştü.  Kazada 4 subayımız şehit oldu. Kaza ile ilgili açıklamada kaza nedeninin henüz belirlenemediği ifade edildi.

Ankara’daki kazanın ardından Mardin’in Ömerli ilçesinde de bir askeri helikopterin düştüğü haberi özellikle sosyal medyada hızla yayıldı. Kaza resmi kurumlarca doğrulanmazken, yerel kaynaklar helikopterin büyük bir patlama ile düştüğünü iddia etti.

Türkiye henüz şehit subayların acısını yaşarken, 23 Aralık’ta İzmir Alaybey Askeri Tersanesi’nde havuzda bakımda olan TCG DEĞİRMENDERE Römorkörünün havuzda "Dalış" esnasında henüz bilinmeyen bir nedenle sağ tarafa yan yatması sonucunda meydana gelen kazada 10 askeri personel şehit olmuş; 17 personel yaralı olarak kurtarılmıştı.

Ardı ardına gelen bu kazalar birçok komplo teorisini de beraberinde getirdi. Öne sürülen bazı teorilerde; savunma sanayimizin hızla yükselen başarılı grafiği, Türkiye’nin silah alımlarında ‘ortak üretim’ şartı öne sürmesi, alımlarda tek ülkeye bağlı kalmaksızın değişik alternatifleri değerlendirmesi kimi silah lobilerini harekete geçirmiş olabilir deniliyor.

Tutkal:Son günlerin yoğun gündemi arasında Twitter’da eski emniyet amiri ve Taraf yazarı Emre Uslu’nun attığı bir tweet hayli dikkat çekiciydi: “Denizlerde fırtına çıkar da Karadeniz tersanelerindeki gemiler Yalova’ya götürülürse İzmir sallanır:))” Uslu’nun bu tweeti İzmir’de yaşanan römorkör kazasından iki gün önce 21 Aralık’ta atmış olması ise sosyal medyada gündem oluşturdu.

emreuslu-gemi-twiti

Son yıllarda artan kazalar ile ilgili bir başka iddia ise, gelişen hava taşımacılığı ile birlikte silahlı kuvvetler bünyesinde görev yapan tecrübeli teknik personel ve pilotların ekonomik koşulları daha iyi olan özel havayolu şirketlerine geçmesi ile bu alanda bir zafiyet oluştuğudur. Bu iddialar resmi ağızlarca kabul edilmese dahi yabana atılacak türden değildir.

Ön görünüm:Yaşanan ve hepimizi derinden yaralayan kazalar ile savunma sanayimizin gelişimi arasındaki bağlantıyı irdelemeye çalıştığımız bu yazının ardından, özellikle 17 Aralık’ta peşi sıra yaşanan helikopter kazalarını bir sonraki yazımızda farklı açılardan inceleyeceğiz. 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.