ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Papa patriği neden kucakladı?

Kürşat Özdemir

22 Mart 2013 Cuma 09:28
  • A
  • A

Yangın Merdiveni:“Harb hiçbir zaman birden bire çıkmaz, yayılması bir anda olacak bir iş değildir. Bu nedenle düşman taraflardan her biri, diğeri hakkında daha çok ne olması, ne yapması gerektiğine göre değil; ne olduğuna, ne yaptığına bakarak bir hükme varır.” C.V. Clausewitz – Savaş Üzerine

Türkiye gündemi, hangi durakta duracağını yolcularının belirleyemediği bir hızlı tren gibi akıp gidiyor adeta. Bu hızlı gidiş, vagon penceresinden seyrettiğimiz manzaradaki bazı ayrıntıları kaçırmamıza sebebiyet verebiliyor bazen. Tıpkı geçtiğimiz günlerde Ergenekon Davası’nda savcının mütalaasının açıklanması ile gözden kaçtığını düşündüğüm bir kucaklaşma gibi. Bu neredeyse bin yılda bir olan hadise ne yazık ki gündemde beklendiği kadar yer bulamadı ama konunun meraklıları takip etmişlerdir.

Hıristiyan dünyası içinde bulunduğumuz ayda 266. Papa’yı seçti ve yeni Papa üç gün önce görevine resmen başladı. Papa’nın göreve geliş törenine İstanbul Fener Ortodoks Patriği Bartholomeos da katıldı ve Papa tarafından kucaklandı. Konunun uzmanı olmadığımız için uzun uzun tahliller yapacak durumda değiliz, amacımız belli başlı durakları belirterek trenin nereye gidiyor olabileceğine dair düşünmeye çalışmak.

Fragman Vol.1: Hıristiyan mezhepler tarihi ile ilgili okuma yapmak isteyenler, aynı zamanda bir Ortaçağ Uzmanı da olan Umberto Eco’nun Gülün Adı romanının ilk 100-150 sayfasından faydalanabilirler. Zaten buraya kadar sabredip okuyanlar devamında müthiş bir polisiye ile karşı karşıya kalacaklardır.

Şimdi maddeler halinde yol almaya başlayalım:

·                    16 Haziran 1054’te Papalık, Ayasofya’da tüm Doğu Kilisesi’ni ve Konstantinopolis patriğini aforoz etti. Patrik de Papa’nın temsilcisini aforoz ederek, kararı tanımadı. Bu ayrılık 1204 yılında Haçlı ordularının dönemin Konstantinopolis’ine girerek Doğu’daki dindaşlarını katletmesiyle düşmanlığa dönüştü.

·                    1945 yılında Dünya Bankası (Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası) kuruldu. Dünya Bankası’nın Papalık’ın dolayısıyla Vatikan’ın ekonomik açıdan korunması ve desteklenmesi amacı ile Cizvitler tarafından kurulduğu, bizzat kendi kaynaklarında iddia edilmektedir. Çünkü Cizvitler için önemli olan Papalık Makamı’dır. İsa’nın Askerleri adıyla da bilinen Cizvitler Papalık Makamı’nın korunmasını öncelikli görevleri olarak görürler.

Fragman Vol.2: Vatikan Bankası, İtalyan bankerler, mafya, Gladio, P2 Mason Locası arasındaki ilişkileri öğrenmek isteyenler, Philip Willan’ın Pınar Yayınları tarafından yayınlanan Kuklacılar kitabından okuyabilirler. Ancak şimdiden uyaralım kitaptakilerin Türkiye’deki Susurluk ve Ergenekon süreçleri ile bir ilgisi yoktur!

·                    24 Mart 1976’da CIA-Pentagon destekli General Jorge Videla'nın başında olduğu askeri cunta, Arjantin’de askeri darbe ile yönetime el koydu. O dönem Arjantin’deki Cizvit teşkilatının "yöneticisi" olan şimdiki Papa Bergoglio, askeri cuntayı eleştiren din adamlarını aforoz etmekle ve bunları CIA eğitimli ölüm mangalarına teslim etmekle ünlendi.

Zorunlu İniş:Aslında Katolik Kilisesi Arjantin örneğinde olduğu gibi sadece darbelere değil soykırımlara da göz yummuştur. Bu konuda ünlü yönetmen Costa Gavras’ın Amen filmi izlenmeye değerdir. Filmde II. Dünya Savaşı yıllarında Vatikan’ın Yahudi Soykırımı’na nasıl göz yumduğu ve Vatikan-Nazi gizli ilişkileri afişe ediliyor.  Yeni Papa Francis’in selefi 16. Benedikt’in de gençliğinde Alman Nazi Partisi gençlik örgütüne üye olduğunu ifade edelim.

·                    Papa 16. Benedikt 2006'da İstanbul'da Patrik Bartholomeos’la Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasında yakınlaşmayı öngören bir bildirge imzaladı. İki kilise arasındaki diyalogun sağlanması için “Teolojik Diyalog için Uluslararası Ortak Komisyon”u kuruldu.

·                    3 Kasım 2009’da ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüştü. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Obama’nın, bu görüşmede, “Ekümenik Patrik’in küresel liderlik rolüne ve İstanbul’da Rum Ortodoks Ruhban Okulu’nu yeniden açma girişimine verdiği desteği tekrarladığı” bildirildi.

Ayraç 1.:Obama’nın ilk döneminde yaptığı bu açıklama Rusya’yı rahatsız etmiştir. Çünkü Rus Ortodoks Kilisesi kendisini dünya Ortodokslarının hâmisi olarak görmektedir. Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril’in Ekümenik Patrik olarak kabul edilmesini arzu etmektedir.

·                    Tunus devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali'nin kardeşi Salih Bin Ali, 2010 Mayıs ve 2011 Ocak ayında 2 kez Vatikan'da Papa 16.  Benedikt'le görüştü. Mısır devrik lideri Hüsnü Mübarek'in yardımcısı Ömer Süleyman da, 2010 Aralık ve 2011 Temmuz'da 2 kez Vatikan'da Papa16.  Benedikt'le bir araya geldi.[1] Papa 16. Benedikt’in bu görüşmelerdeki amacı Arap Baharı’ndan duyduğu rahatsızlıktı. Bu tavır Vatikan ile ABD’nin Arap Baharı’na karşı bakış açılarının farklılıklarını da ortaya çıkardı.

·                    11 Şubat 2013’te Vatikan Devlet Başkanı ve Katoliklerin Ruhani Lideri Papa 16. Benedikt ilerleyen yaşı sebebiyle artık görevini yerine getirecek gücü kalmadığını söyleyerek istifa edeceğini açıkladı. 16. Benedikt son 600 yıl içinde istifa eden ilk Papa oldu. 16. Benedikt’in istifası farklı yorumları da beraberinde getirdi.

Menteşe: Papa 16. Benedikt’in Alman olması ve Arap Baharı gibi konularda Avrupa merkezli hareket etmesi, Vatikan Bankası ile ilgili yolsuzluk söylentileri, Vatikan’a karşı AİHM’de açılan kimi davalar, Vatikan gizli belgelerinin çalındığı iddiaları vb. konulardan dolayı Obama’nın 16. Benedikt’le ters düştüğü söylenegelmiştir.

·                    12 Mart 2013 Arjantin ile İngiltere’nin egemenliği konusunda 30 yıldır anlaşamadığı Falkland Adaları’nda yapılan referandumun sonuçları belli oldu. Yaklaşık 2 bin 500 nüfuslu Falkland Adaları’nda halka, “Adaların, Birleşik Krallık’ın deniz aşırı toprağı olarak kalmasını istiyor musunuz?” sorusu soruldu. Referandumda oy kullananların yüzde 99.8’i bu soruya “evet” cevabı verdi.

·                    13 Mart 2013 Çarşamba günü 16. Benedikt’in istifasının ardından yapılan Papalık seçiminde Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio Hıristiyan dünyasının 266. Papa’sı olarak seçildi. Bergoglio, eski Papa hayattayken seçilen ilk Papa olmasının yanı sıra, modern çağda Avrupa kıtası dışından seçilen, Francesco (Francis) ismini alan ve Cizvit tarikatından olan ilk Papa olarak tarihe geçti.

Teostrateji:İngiltere ve Arjantin arasında 200 yıla yakın bir süredir devam eden Falkland Adaları Sorunu İngiltere’nin emperyal vizyonunun bir yansımasıdır. Referandumda Falkland Adaları’nın İngiliz toprağı olarak kalması ve Arjantinli bir Papa seçilmesi teostratejik bir pazarlık olarak da yorumlanmaktadır.

·                    13 Mart 2013’te ABD Başkanı Barack Obama, Papa Francis'i yazılı mesajla kutladı. Obama, "İnsanların, barış, huzur ve güven içinde yaşaması için Papa ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum" dedi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de yeni Papa Francisco’yu kutladı ve kendisini İsrail’e davet etti. Peres, "Kutsal Papa sadece Katolikler için değil, hepimiz için önemli bir lider” şeklinde konuştu.

İncelik:Papa Francis’i tebrik eden neredeyse tüm mesajlarda – özellikle Putin ve İİT Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun tebriklerine bakılmalıdır – ortak nokta yeni Papa’nın dinler arası diyalog ve uzlaşmaya, dünya barışına katkı sağlaması üzerine kurulmuştur.

·                    19 Mart 2013 Salı günü İstanbul Fener Ortodoks Patriği Bartholomeos yeni seçilen Papa Francesco için Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda düzenlenecek göreve başlama törenine katıldı. Bu 1054 yılındaki ayrılıktan beri ilk kez gerçekleşen bir olaydı. İstanbul Fener Ortodoks Patriği Bartholomeos yaklaşık bin yıldır Vatikan’da papalık törenine katılan ilk Ortodoks ruhani önder kabul ediliyor.

·                    ABD Başkanı Obama resmi papalık ayini için Roma'ya giden, Başkan Yardımcısı Joe Biden liderliğindeki ABD heyetiyle birlikte yeni Papa Francis’e bir mektup gönderdi. Mektubun içeriği açıklanmadı.

·                    20 Mart 2013 Çarşamba günü İkinci dönem başkanlığının ilk yurt dışı gezisini İsrail'e gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin 65 yıldır İsrail'in en büyük müttefiki olduğunu belirterek, ''Yan yana duruyoruz, çünkü kutsal topraklara barış gelmeli'' dedi.

Kaide:İsrail Başbakanı Netanyahu ziyaret sırasında Obama’ya üzerine İsrail ve Amerikan bağımsızlık bildirgelerinin yan yana kazındığı, alanı 0.04 milimetrekare, kalınlığı 0.00002 milimetre olan altın kaplı bir nano-çip hediye etti. Asıl ilginç olan ise nano-çip’in üzerine konulduğu kaidenin milattan önce 1. yüzyıl ile milattan sonra 1. yüzyıl arasındaki 2. Tapınak Devri'ne ait bir Kudüs taşı olmasıydı.[2]

Ön İzleme: ABD Obama’nın ikinci dönem başkanlığı sırasında global dengeleri yeniden tesis etmek için askeri, ekonomik, diplomatik tüm kanalları kullandığı gibi anlaşılan Amerikan kıtasından çıkan Yeni Papa’dan da bu doğrultuda büyük beklentiler içerisinde… Bakalım Washington’daki hesap Ankara’ya uyacak mı?

 

 

[1] Takvim Gazetesi – Ergün Diler – 12 Şubat 2013 – Papa’zı buldular

2 http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=289571

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.