ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur

YAZARLAR

Olur böyle şeyler…

Kürşat Özdemir

11 Mart 2013 Pazartesi 15:34
  • A
  • A

Replik: "Canımın içi böyle şeyler yalnızca romanlarda olur." (Cüneyt Arkın – Sıkı Dur Geliyorum – 1964)

Komplo teorilerine dayanan polisiyeler, Soğuk Savaş yıllarını anlatan casus ve “siyasi gerilim” romanları “meraklı” zihinler için bulunmaz nimettir. Pek çok edebiyatsever tarafından küçümsenen bu türden romanların oldukça ilginç müdavimleri de vardır; örneğin Sultan Abdülhamid iyi bir polisiye okurudur ya da eski ABD Başkanlarından Clinton…

Bu tür roman yazarları arasında yer alan Frederick Forsyth’in Tanrının Yumruğu adlı romanında Körfez Savaşı’nın perde arkasında Irak’ın “Tanrının Yumruğu” adı verilen süper bir silahı üretme çabasında olduğunu ve bu üretimin nasıl engellendiği anlatılır. Silahın üretilmesi aşamasında gerekli olan çelik Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden farklı malzemeler adı altında sipariş edilerek Irak’a sokulmaktadır.

Forsyth’in 1994 yılında yazdığı bu romanı aklımıza düşüren şey ise 10 Mart 2013 tarihli Habertürk Gazetesi’nin manşet haberlerinden biriydi: “Nükleer Operasyon”.  Nihat Uludağ’ın haberine göre “Hindistan ve Almanya’dan aldıkları nükleer malzemeleri İstanbul’da kurdukları 5 ayrı fason firma üzerinden “vana” ya da “musluk” adı altında İran’a gönderdikleri tespit edilen bir çeteye yönelik Türkiye ve Almanya’yı kapsayan bir operasyon düzenlenmiş ve 7 kişi tutuklanmıştı.

Aslında bu tarz haberler yeni değil, 10 Ekim 2012 tarihinde Güney Kıbrıs’ta İran uyruklu 45 yaşındaki Said Muhabbet İran’a kaçak yollardan askeri teçhizat götüren bir çeteye mensup olmak iddiası ile tutuklanmıştı. ABD, Güney Kıbrıs’tan Muhabbet’in kendilerine iade edilmesini talep etmiştir. Yine son bir yıl içerisinde ABD’nin nükleer programı nedeni ile ambargo uyguladığı İran’dan Türkiye’ye yüksek miktarda altın girişi olduğu ve bu altınların Kapalıçarşı kanalı ile bozdurularak kullanıldığı iddia ediliyordu.

Şimdi “merak” sahiplerinin yapacağı şey yakın zamanda İran üzerine yazılmış bir roman var mı, onu araştırmaktır. Biz yine de başta yazdığımız repliği tekrarlayalım: “Canımın içi böyle şeyler yalnızca romanlarda olur."

Kıymık: Böyle şeyler sadece romanlarda mı olur yoksa filmlerde, dizilerde de karşımıza çıkar mı? Belki bir yazımızda da Kurtlar Vadisi’nin kurgu ile gerçek arasındaki çizgiyi geçip geri geldiği bazı bölümlerini yazarız.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.