ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Merkel’in mayosu Putin’in köpeği!

Kürşat Özdemir

02 Nisan 2013 Salı 11:00
  • A
  • A

Kutup Yıldızı: “(…) jeopolitik ve stratejik konumu itibariyle oldukça zor bir coğrafya üzerinde bulunan Türkiye için güçlü bir ekonomi, kusursuz bir dış politika ve caydırıcı bir askeri yapılanma şeklinde adlandırabileceğimiz çok sağlam üç ayağa sahip olmak bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu üç ayağın ifade edilen özellikleri içinse güçlü, dinamik, etkin, esnek, hareket kabiliyeti yüksek ve yaratıcı bir istihbarat yapılanmasına ihtiyaç vardır.” Emre Taner imzalı MİT’in 80. Yıl Açıklaması’ndan

1 Nisan tarihli ulusal gazetelerin manşetlerinde ve sosyal medya ağlarını gündeminde önce şaka olarak karşılanabilecek bir haber yer alıyordu: Alman Şansölye Merkel’in gençlik yıllarına ait çırılçıplak fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Söz konusu haberlerde Angela Merkel’in 18’li yaşlarında iki kız arkadaşı ile birlikte bir plajda çıplak olarak görüldüğü fotoğrafların dönemin Rus istihbarat ajanları tarafından çekilip arşive kaldırıldığı iddia ediliyor. Fotoğrafların bugün ortaya çıkması ise Güney Kıbrıs’a AB ve IMF tarafından zorla kabul ettirilen kemer sıkma politikalarından dolayı bankalarda parası bulunan Rus vatandaşlarının yaklaşık 15 milyar avro kaybetmesinin Rusya’yı kızdırmasına bağlanıyor.

Anahtar: İstihbarat servisleri, hassas vazifeler ifa eden kişiler, devletin gizlilik dereceli işlerini yürüten görevliler ve kamuoyunca maruf sayılan bireylerin mazilerine, siyasi teamüllerine, özel zevk ve ilgi alanlarına yönelik olarak istihbarat[1] çalışmaları yaparlar, biyografik istihbarat adı verilen bu bilgiler özellikle diplomaside önem taşır.

2005 yılında Almanya Başbakanı olarak seçilen Angela Merkel ilk yurtdışı gezisini ABD’ye yapmış, ikinci durağı ise 20-21 Ocak 2006 tarihlerinde Moskova olmuştu. Kendisinden önceki Alman Başbakanı Shröder Rusya lideri Putin ile olan sıcak ilişkisi nedeni ile eleştirilirken Merkel ziyareti öncesinde özellikle Rusya’nın Avrupa’ya karşı enerji kartını oynaması, İran ve insan hakları ile ilgili sert açıklamalarda bulunuyordu. Ziyaretin ilk günü Putin’in Soçi’deki konutunda gerçekleşecek Putin-Merkel buluşmasında Alman Şansölye’yi bir sürpriz bekliyordu: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in labrador cinsi köpeği Koni!

Karşılaştığı bu sürpriz karşısında Almanya Başbakanı Angela Merkel son derece tedirgin olmuş, bu hali Putin ile verdiği pozlara da yansımıştı. Kendisi de eski bir KGB ajanı olan Putin, biyografik istihbaratın önemini çok iyi biliyordu ve Alman Başbakanı’nın köpek fobisinden haberdardı. Bu sayede toplantı öncesi sert demeçler veren Merkel’in yerine ellerini dizinde kavuşturmuş ürkek bir Merkel fotoğrafı gelmişti.

Biyografik istihbaratı çetrefilli uluslararası sorunlarda bir anahtar olarak kullanan ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu konuda pek çok örneklerle dolu ABD diplomasi tarihinden ülkemizi ilgilendiren bir örnek verelim isterseniz. Yunanistan, 1974 Kıbrıs çıkarmasını bahane ederek, NATO’nun askeri kanadından çekilmişti. Amerika Yunanistan’ın Sovyet Bloğu’na kayabileceği endişesi ile bu ayrılık kararını düzeltmeye çalışıyordu. 17 Ekim 1980 günü Amerikan Hava Kuvvetleri’nin kendisine tahsis ettiği özel uçak ile Brüksel’den Ankara’ya hareket edenGeneral Rogers’ın çantasında son bir aydır sürekli yanında taşıdığı Atatürk’ün Nutuk’unun İngilizce nüshası ve Yunanistan’ın NATO’ya dönüşü planının taslağı vardı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonraki bir ay içinde 4. kez Ankara’yı ziyaret eden General Rogers, artık Devlet Başkanı sıfatı taşıyan Kenan Evren ile görüşmesine “Atatürk sağlığında Venizelos’la iyi ilişkiler geliştirmiş, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yüzyıllar boyu süren düşmanlığı sona erdirmişti.” sözleri ile başlıyordu. Kenan Evren’in tüm konuşmalarında özellikle bahsettiği Atatürk’ün Nutku’na sıklıkla atıflar yapılan görüşme sonunda Rogers istediğini elde etmiş, 1974’ten beri ne Ecevit’i ne de Demirel’i Yunanistan’ın NATO’ya dönüşüne onay vermeye ikna edemeyen ABD bunu hiçbir yazılı güvence vermeden sadece bir “asker sözü” vererek sağlamıştı.

Özellikle 28 Şubat sürecinde Türk Silahları Kuvvetleri ile iyi ilişkiler geliştiren ve bu dönemde ülkemizle pek çok askeri anlaşma imzalayan İsrail de biyografik istihbaratı etkin kullanan ülkeler arasında yer alıyor. İsrailliler, 2007 yılında İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ı planlanan programı dışında yaptırdıkları bir ziyaret ile hayli duygulandırmışlardı.  İsrail askeri yetkilileri Org. Büyükanıt’ın Birinci Dünya Savaşı sırasında Kudüs Cephesi’nde savaşan ve o topraklarda şehit düşen zabit dedesinin mezarını bulup onararak jest yapmışlardı.

Biyografik istihbarat sadece devletler ve istihbarat örgütleri tarafından kullanılmayabilir. Kimi zaman devlet içinde odaklanan “üst yapılar”, gizli oluşumlar da bu tür istihbarat faaliyetlerinde bulunabilirler. 17 Ekim 2006 tarihinde Mercedes marka makam aracı ile TBMM Çankaya kapısına yaklaşan Başbakan Erdoğan fenalaşarak şoföründen yavaşlamasını istedi. Araç hiç durmayarak en yakındaki Güven Hastanesi’ne 5 dakika içinde yetişti ancak danışmanı ve şoförü aynı anda araçtan inince makam aracının kapıları kilitlendi ve yaklaşık on dakika Başbakan araçta kilitli kaldı. Korumaların çevreden buldukları bir balyozla camını kırdıkları araçtan yarı baygın olarak hastaneye kaldırılan Erdoğan 9,5 saat hastanede kaldıktan sonra 'hipoglisemi' şokuna girdiği teşhisi ile taburcu edildi.

Başbakanın eski özel kalem müdürü ve bir dönem doktorluğunu da yapan dönemin AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez olayın ardından gazetelere verdiği demeçlerde, Başbakanın gizli şekeri olduğunu bildiklerini söylüyordu. Aynı Turhan Çömez için 2008 yılında Ergenekon Soruşturması kapsamında arama emri çıkarılmış ancak kendisinin yurtdışına çıktığı tespit edilmişti. Ergenekon Soruşturması’nda adı pek çok Ergenekon sanığı ile irtibatlı olarak geçen Turhan Çömez halen Londra’da yaşıyor, ismini değiştirerek doktorluk mesleğini sürdürüyor.

Ergenekon İddianame eklerinin yer aldığı 45 No'lu klasörde emekli Tuğgeneral Veli Küçük'te ele geçirilen evraklar arasında Başbakan Erdoğan'ın 2002 yılında Haseki Eğitim Hastanesi'ndeki akut gastroenterit tedavisine ilişkin belgeler yer alıyor. Belgeler arasında tüm yazışmalar, muayene defteri ve reçete fotokopileri bulunuyor.[2]

2010 yılında Zirve Katliamı Davası olarak bilinen davada ifade veren ve 2004 yılına kadar JİTEM için çalıştığını iddia eden Erhan Özen şu iddialarda bulunuyordu: “2001 yılında Başbakan Recep Tayip Erdoğan, AK Parti'yi kurma çalışmalarını yürütürken Üsküdar'daki evinin yanında bulunan fırında üstlerim tarafından işe başlatıldım. Üç ay boyunca mahallenin bütün bilgilerini rapor halinde üstüm olan Yusuf'a teslim ettim. Yusuf'la yaptığım görüşmelerden, Turhan Çömez'in de kendilerine Başbakan'ın evinin detaylı krokilerini verdiğini biliyorum. Yusuf'ta evin detaylı krokileri vardı. Mahallenin giriş çıkış bilgilerini de ben tutmuştum.”

Meraklısına Özel: 17.03.2008 tarihli gazetelerin genellikle iç sayfalarında küçük bir haber yer alıyordu: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fenalaştığı gün zırhlı otomobilin camı balyozla kırılarak kurtarıldığında ilk müdahaleyi yapan nöroloji uzmanı Fethiye Sümer Güllap (42), gribal enfeksiyon sonucu Erzurum’da hayatını kaybetti.

Dalgakıran: Özellikle Yunan basınında ve sosyal medyada Rus istihbaratı tarafından sızdırıldığı iddia edilen gençlik yıllarına ait çıplak fotoğraflarının yayınlandığı gün Alman Başbakanı Angela Merkel Paskalya tatilini geçirmek için eşi ile birlikte gittiği İtalya’da mavi mayosu ile görüntüleniyordu. Merkel’in mayolu fotoğrafları belki de bir istihbarata karşı koyma hamlesi olarak okunabilir: “O fotoğrafları umursamıyorum, alın bunları da yayınlayın!”[1] Gültekin AVCI –İstihbarat Teknikleri – Timaş Yayınları – Sf. 37

[2] http://www.kalemlervekiliclar.com/Thread-Erdogan-in-recetesi-Kucuk-te

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.