ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Kurtlar Vadisi, Yeni Türkiye ve Selçuklu

Kürşat Özdemir

07 Mayıs 2013 Salı 23:19
 • A
 • A

Anahtar: "Aslında bir büyük bölgesel restorasyonun önünü açıyoruz. Bunu dediğimizde bize diyorlar ki 'Yeni Osmanlıcı'... Niye diyorlar biliyor musunuz? Birilerini, Balkanlar'daki ve Ortadoğu'daki bazı milletleri bize karşı kışkırtmak için. Osmanlı, Selçuklu, Artuklu, Mervani, Selahattin Eyyübi ile gurur duyarız, kim ne derse desin. Ancak şunu da sorarız. Bütün Avrupa sınırlarını kaldırıp bütünleşirken yeni Romacı, yeni kutsal Roma Germen İmparatorlukçu olmuyor da niçin biz 100 sene önce bir arada yaşayan halklar tekrar bir araya gelsin derken suçlanarak yeni Osmanlıcı ilan ediliyoruz. Onlar ne derse desin bütün şehirlerimiz, kentlerimiz kendi hinterlandı ile buluşacaktır" Ahmet Davutoğlu – Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı

AK Parti hükümeti ve özelde Başbakan Erdoğan ile dış politika yürütücüleri izledikleri dış politika sebebi ile Yeni Osmanlıcı olmakla suçlanıyorlar nicedir. Oysa bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu iddiayı yalanlıyor ve Yeni Osmanlıcılık ithamının komşularla sıfır sorun yaklaşımına zarar verdiğini söylüyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “ustalık dönemi” olarak nitelediği sürecin başlangıcı olan 30 Eylül 2012 tarihli Ak Parti 4. Olağan Büyük Kongresi’ndekarşısındaki heyecanlı partililerine şöyle sesleniyordu: “Bu büyük çınarın, Selçuklu çınarının, Osmanlı çınarının, Cumhuriyet çınarının gölgesinde kan yoktur. Bu çınarın gölgesinde ayrım yoktur, ayrımcılık yoktur. Bu çınarın gölgesinde zulüm yoktur, baskı yoktur, ötekileştirme yoktur. (…) Bizim yolumuz, Sultan Alparslan’ın, Melikşah’ın, Kılıçarslan’ın yoludur. Bizim yolumuz, Osman Gazi’nin, Fatih Sultan Mehmet’in, Sultan Süleyman’ın, Yavuz Sultan Selim’in yoludur.

(…) Anadolu’nun, Trakya’nın tozlu yollarında biz, üç-beş yılın hasretini değil, on yılların hasretini, hatta yüzyılların özlemini gördük. Selçuklu’nun, Osmanlı’nın bakiyesi üzerine kurulmuş bir Türkiye Cumhuriyeti’nde, milletimin, Selçuklu kadar aziz, Osmanlı kadar muhteşem bir medeniyet ruhunu talep ettiğini gördük.”

Bu konuşmada dikkat çekici nokta başbakanın üzerinde ısrarla durduğu Selçuklu vurgusu idi. Aynı kongrede 2023 hedefine 2071 hedefi de ekleniyordu. Türklerin Anadolu’ya gelişlerinin bininci yılı… ("2071'de Türkiye, Selçuklu'da, Osmanlı'da ulaştığı dereceye yeniden ulaşacak" Recep Tayyip Erdoğan – 17.12.2012) Aslında Selçuklu vurgusu çok daha önceden AK Parti’nin 2007 yılında açılan yeni genel merkezinde Selçuklu mimarisi ve sembollerinin kullanılması ile öne çıkmıştı.

Kesme İşareti: Selçuklu mimarisinde kullanılan 8 köşeli yıldız ile 6 köşeli Davut Yıldızı’nı birbirini karıştıranlar bunun üzerinden Ak Parti’yi İsrail yandaşlığı ile suçlayacak kadar işi ileri götürmüştü.

Başbakan Erdoğan “ustalık dönemi”nde yaptığı konuşmalarda sıklıkla Selçuklu’yu andı. Osmanlı ile birlikte Selçuklu’nun adını kullandı. Özellikle çözüm sürecinde Selçuklu vurgusu daha da artarak devam etti. 31 Mart 2013 tarihli MilleteHizmet Yolundakonuşmasında“Bizler, sıradan bir millet değiliz. Bizler, Büyük Selçuklu Devleti’nin, Osmanlı Cihan Devleti’nin bakiyesi üzerine kurulmuş, Selçuklu’nun, Osmanlı’nın mirasını, birikimini, en önemlisi de o ruh ve heyecanı yüreklerinde taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyız. Her işimizde, her hareketimizde, omuzlarımızda ve kalbimizde taşıdığımız bu ruh, bu miras ve bu misyon ile hareket etmek durumundayız.” diyen Erdoğan Ankara ve İstanbul’da uygulanan kentsel dönüşüm projelerinde özellikle Selçuklu mimarisi kullanılması yönünde talimat veriyordu.

 

Kilit: 2013 yılı Nisan ayındaLetonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Riga’da gazetecilerin yeni anayasadaki vatandaşlık tanımı ile ilgili sorusuna: "Osmanlı İmparatorluğu da, Selçuklu İmparatorluğu da tarihte Türk devletleri olarak bilinir. Ama ‘Bu Osmanlı'nın vatandaşlarının hepsi Türk'tür’ diye bir şey yok.” cevabını veriyor ve devletin başı da Selçuklu’yu işaret ediyordu.

Dikkat Kitap: Selçuklu, mimari ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül deyince Cumhurbaşkanlığı himayesi ile Konya Selçuklu Belediyesi tarafından yayınlanan ve kültür hayatımıza kazandırılan “Anadolu Selçuklu Eserleri Fotoğraf Albümü” adlı eseri anmamak vefasızlık olur. Konunun meraklılarının mutlaka edinmesi gereken bir kültür hazinesi olan bu eserin yeni basımını yaptığı için Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı tebrik etmek gerekir.

Sıçrama Tahtası: Kurtlar Vadisi Pusu’nun son bölümlerini izleyenler elbette Tapınak Şövalyeleri ile ilgili okumalar yapıyordur ama biz diziye yazımızın konusu üzerinden bakalım. Kurtlar Vadisi Pusu yeni yayın dönemine başlarken Aksaçlı bir suikaste kurban gidiyor Naip Eşref Bey Polat’a Aksaçlı’nın uluslararası bir KGT örgütlenmesi kurmak ve başına Polat’ı geçirmek istediğini söylüyordu. (Bu konuda ayrı bir yazı yazacağız.) İlerleyen bölümlerde yeni Aksaçlı’nın seçilmesi, çeşitli ülkelerde yetiştirilmiş (ki bu ülkelere de özellikle dikkat edilmeli) KGT elemanlarının çağırılması, İhtiyarlar arasındaki iktidar mücadelesi vb. pek çok olayı izledik. Bu noktada dikkat çeken unsur dizide de Selçuklu’ya ait sembollerin sıklıkla kullanılmaya başlaması idi.

İhtiyarlar heyetinin toplandığı tarihi mekânda ve Aksaçlı’nın hemen arkasında görülen yay, yine aynı şekilde Aksaçlı tarafından devletin stratejik kurumlarında bulunan bürokratlara gönderilen belgelerde gizlenmiş şekilde bulunan ok ve yay sembolü Büyük Selçuklu Devleti bayrağında da bulunmaktadır.

Aksaçlı Adil Bey’e karşı bir hamle ile Aksaçlı olan kişinin adının Sencer Bey olması da ilgi çekicidir. Sultan Sencer babası Melikşah ve dedesi Sultan Alp Arslan dönemlerinde çok iyi bir eğitim almış, Büyük Selçuklu Devleti’nde devlet sistemini geliştirmiş bir devlet adamıdır. Ne var ki Sultan Sencer dönemi sürekli mücadeleler ile geçmiştir, Sencer’den sonra devlet toparlanamamıştır ancak bir uç beyliği olan Osmanoğulları Selçuki temeller üzerinde yükselerek büyük bir cihan devleti haline gelmiştir.  

Kurtlar Vadisi’nde “Hoca” lakabı ile anılan daha önce İhtiyarlar heyetinde görev aldığını bizzat söyleyen Dışişleri Bakanı’nın, ordu içerisinde İhtiyarlar’a bağlı askeri yetkiliyi kabul ettiği makam odasının kapısında çift başlı kartal figürü bulunmaktadır. Çift başlı kartal figürü ok ve yay ile birlikte Büyük Selçuklu Devleti bayrağında yer aldığı gibi Selçuklu mimarisinde ve sanatında çokça kullanılan bir semboldür.

Dikkat Kitap: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türk Dış Politikası üzerine etkilerini inceleyen Gürkan Zengin’e ait “Hoca” isimli kitap hobileri arasında kitap okumak olmayanların ilgisini çekecektir. Kitap İnkılâp Kitabevi tarafından yayınlandı. 

Selçuklu hükümdarı Sultan Alp Arslan ile birlikte Anadolu’nun kapılarını açan Türkler Anadolu’yu Orta Asya’dan getirdikleri “kelam” ile mayaladılar. Horasan Erenleri de denilen alperenler tarafından Anadolu’nun her tarafında yayılan bu irfan geleneği sayesindedir ki Anadolu’daki Bizans etkisi kırılmış bir uç beyliği olan Osmanoğulları’na cihan devleti olma yolu açılmıştır. Denilebilir ki Selçuklu dönemi bir restorasyon dönemidir. 

Çatı: “Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte Türkiye ne yapacağını bilmelidir... bizim bu dostluğumuz idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz, onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür... İnanç bir köprüdür... Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli.” M.Kemal ATATÜRK - 1933, Çankaya Köşkü

YORUM YAZ
TOPLAM 4 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - guney19:19 Haziran 2013, Çarşamba 22:53

  tarihimizi bugunlere tasip yeni kusaklara sizingibi saglam kalemler anlatmali,cok guzelanlatiyorsun eline saglik

 • - Ev Sahibi:11 Mayıs 2013, Cumartesi 16:24

 • - kübra:08 Mayıs 2013, Çarşamba 13:31

  çok güzel bir yazı olmuş yüreğinize ve kaleminize sağlık.

 • - Ayhan ÖKSÜZ:08 Mayıs 2013, Çarşamba 10:26

  Bu umut verici ve yürekten yazınız için teşekkür ediyorum. Tüylerim diken diken oldu . Saygılarımı gönderiyorum.