ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

İsrail’in küçücük hediyesi…

Kürşat Özdemir

27 Mart 2013 Çarşamba 14:30
  • A
  • A

Yaşam Destek Ünitesi: “Burada bir husûsu arzedeyim. Bu büyük Osmanoğlu, bu efsanevî Osmanoğlu, bu İ’lâ-yi Kelimetullah üzere halkedilmiş olan Osmanoğlu… İ’lâ-yi Kelimetullah kendisine verilmiş olan Osmanoğlu  ve alınmamış olan Osmanoğlu… Verilmiş de alınmış değil; buna bilhâssa işâret ederim. Aklımızı başımıza devşirelim; bu emânet onlara verilmiş fakat alınmamıştır. Bunu gönlünüze nakşediniz. Gönlünüze menkuş hâle getiriniz. Bu emânet verilmiştir, alınmamıştır. Min tarafillah’dır. Min tarafillah kaldırılabilir. Min tarafillah kaldırıldığına dâir bir işâret yok.” İ. Fethi Gemuhluoğlu – 22 Kasım 1975 – Dostluk Üzerine konuşmasından…

Elektrik Ark Kaynağı: ABD’nin 44. Başkanı Barack Obama’nın İsrail’i ziyaretine dair haberler, ziyaretin son gününde gelen “İsrail Mavi Marmara Olayı’ndan dolayı Türkiye’den resmen özür diledi” haberleri ile gölgede kaldı. İsrail’in özrü ve özür sonrası ile ilgili pek çok uzman isim konuşuyor ve tahminlerde bulunuyor. Biz Obama’nın İsrail’i ziyaret eden beşinci Amerika Başkanı olarak gerçekleştirdiği bu ziyarette aklımıza takılan bazı ayrıntılara bakacak ve “gri hücreleri” harekete geçirmeye çalışacağız.

ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail ziyaretinde, Kudüs’te İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte düzenlediği basın toplantısı öncesi Obama'ya "ilginç" bir hediye verildi. Aslında daha Obama İsrail’e gelmeden önce İsrail makamları verilecek hediyeyi basına duyurmuştu.

Diplomaside semboller her zaman önemlidir. Hele ki bahsedilen İsrail ise semboller ayrı bir anlam taşır. Bir ABD Başkanı’nın İsrail’i ziyaretinde atılan her adım, söylenen her söz planlı ve hesaplı kitaplıdır. Öyleyse İsrail Başbakanı Netanyahu tarafından ABD Başkanı Obama’ya hediye edilen üzerine İsrail ve Amerikan bağımsızlık bildirgelerinin yan yana kazındığı, alanı 0.04 milimetrekare, kalınlığı 0.00002 milimetre olan altın kaplı nano çipin ve nano çipin üzerine konulduğu II. Tapınak Dönemi’ne ait Kudüs taşının anlamı ne olabilir?

Technion Russell Berrie Nanoteknoloji Enstitüsü tarafından yapılan nano çip ile ilgili İsrail Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu hediye “iki ülke arasındaki güçlü ve derin bağları, İsrail halkının binlerce yıllık geçmişini ve İsrail'in günümüzde Ar-Ge konusundaki liderliğini" sembolize ediyor.

Bu açıklamayı biraz anlamaya çalışalım; 4 Temmuz 1776 tarihli Kongre’de On Üçüncü Amerika Birleşik Devletleri’nin oybirliğiyle kabul ettiği Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi, Onüç Koloni'nin Büyük Britanya Krallığı'ndan ayrı olarak bağımsızlıklarını ilan ettiklerini bildiriyordu.  Bildirgede “Tüm insanların eşit yaratıldığını, Yaradanları tarafından kendilerine devredilemez hakların verildiğini ve bu hakların Yaşam, Özgürlük ve Mutluluğa Erişme haklarının bulunduğu gerçeklerinin apaçık ortada olduğunu kabul ediyoruz” deniliyordu.

Filistin bölgesindeki İngiliz Mandası’nın sona ermesinden bir gün sonra 14 Mayıs 1948 tarihinde David Ben-Gurion’un okuduğu İsrail Bağımsızlık Bildirgesi ile İsrail devletinin kurulduğu ilan ediliyordu. Bildirgede, “İsrail toprağı Yahudi halkının doğum yeridir. Burada onların ruhları, dinleri ve ulusal kimlikleri oluştu. Burada onlar bağımsızlığa ulaştı, ulusal kültürleri ve evrensel değerleri oluştu. Burada onlar kutsal kitaplarını yazıp dünyaya bağışladılar” ifadeleri yer alıyordu.

1922 yılında Kahire’de İngiliz Koloni Sekreteri olarak bulunan Sir Winston Churchill eline aldığı bir cetvel ile Ortadoğu haritasını çizmeye başlamıştı. İngilizler, Fransızlar, Ruslar ve bir dereceye kadar İtalyanlar 1920'lerde haritaları yeniden çizerken fiziki sınırlar ile aslında Osmanlı Devleti egemenliği altında huzur içinde yaşamış insanların zihinlerine de sınırlar çiziyordu. Çizilen bu sınırlar ile birlikte özellikle İngiltere uzun yıllar Ortadoğu üzerinde söz sahibi olmayı başarmıştı. Ta ki ABD bölgeye el atana kadar, 2006 yılının Temmuz ayı sonlarında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Kudüs'te İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşmesinden kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, yeni bir Ortadoğu için zamanın geldiğini söyleyecekti.

Kestirme: Nano çipin üzerinde yan yana yerlerini alan bağımsızlık bildirilerinin ortak noktası İngiltere gibi görünüyor. ABD ve İsrail, ikisi de bir bağımsızlık bildirisi ile devletleşmiş, bağımsızlık bildirilerini okuyanlar ülkenin liderleri olmuşlar ve en önemlisi her iki devlette İngiltere’ye karşı, İngiltere ile beraber kurulmuş. Her iki bildirideki benzer kavramları ise zorlama bir yorum ile birbirine bağlamak elbette mümkün!

Peki 2013 yılında Obama’nın İsrail ziyaretinde bu iki bildirinin yan yana gelmesinin anlamı nedir? Arap-İsrail Savaşı’ndan beri Ortadoğu bölgesini birlikte şekillendirmeye çalışan ABD-İsrail tandeminin pişirdiği aşa 1 Mart 2003’ten beri su katan bir Türkiye var. Gazze’ye yardım götürmek üzere Türkiye’den yola çıkan ve uluslararası sularda İsrail devlet terörüne maruz kalan Mavi Marmara gemisi ile ilgili olarak Türkiye’nin özür, tazminat ve ambargonun kaldırılması taleplerini uluslararası platformda dillendirmesi ile İsrail’in bölgede yalnızlaşma süreci bambaşka bir hal almıştı.

Bölgede gitgide yalnızlaşan ve politika üretemeyen İsrail, tüm kozlarını Suriye’de Esad rejiminin devamı için harcıyordu. Ne var ki Suriye’de de işler İsrail’in umduğu gibi gitmedi, beklenmedik şekilde Esad sonrası için tüm yollar Türkiye’nin Suriye’de etkili olacağını gösteriyor. Böyle bir ihtimal ise İsrail için fiziken olmasa bile zihnen Türkiye ile sınır komşusu olmak demek.

Obama'nın ikinci dönemindeki ilk yurt dışı gezisini Tayland, Vietnam, Burma'ya yaparak diplomatik olarak yeni dönemdeki hedef bölgesini Asya-Pasifik olarak ilan etmesi, bu bölgede ise Çin ile ciddi bir rekabete girmesi artık ABD’nin Ortadoğu’da askeri maceralar peşinde koşmasını engelliyor. Obama yönünü Pasifik’e çevirirken İsrail ziyareti ile birlikte bölgedeki hemen hemen tüm aktörlere dokunacak işler ve açıklamalar yaptı. İsrail’in İran ve Suriye’de yaşadığı sıkıntıları net şekilde gören Obama İsrail’in bir “barış süreci”ne ve “ilişkilerini düzeltmesi” gerektiğine inanıyor.

 İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi ve diğer taleplerini kabul ettiğini açıklaması ile Obama’nın Kudüs’e ayak bastığı sıralarda, 25 Ocak devriminden bu yana ilk kez bir İsrail Dışişleri yetkilisi ve heyetinin Mısır’ın başkenti Kahire’yi ziyaret etmesi birlikte okunmalıdır. Netanyahu nano çipin üzerine yan yana yerleştirdiği bildirgeler ile ABD’ye “kaderimiz ortak, bölgede beni yalnız bırakma” mı demek istiyor?

Poyraz: 16 Mart 2013 tarihinde Rusya’nın Baltık Filosu’na ait 3 savaş gemisi Beyrut Limanı’na demirledi.Rusya Savunma Bakanlığı tarafından gemilerin Beyrut'a, stokların yenilenmesi ve mürettebatın dinlenmesi amacıyla demir attığı ifade edildi. Ancak ilgi çekici nokta Rus savaş gemilerinin daha önce bu işlemler için Suriye’nin Tartus Limanı’nı tercih etmesiydi. Rus savaş gemileri ilk kez Lübnan’ın Beyrut Limanı’nı kullanıyordu.

22 Mart 2013’de Lübnan Başbakanı Mikati ani bir kararla istifa ettiğini açıkladı. Mikati istifası gerekçesini net bir şekilde açıklamaktan kaçınarak ülkesindeki ekonomik ve siyasi krizleri sebep olarak gösterdi. Mikati, Arap dünyasında başını Suudi Arabistan ve Katar’ın çektiği Suriye karşıtı cephenin karşısında yer alıyor, Suriyeli muhaliflere Lübnan üzerinden yapılan yardımları engellemeye çalışıyordu. Mikati’nin ani istifasının Obama’nın İsrail ziyaretine denk gelmesi “ilginç bir tesadüf” olarak nitelendirildi.

Kaide: İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Obama’ya verdiği hediyeye ile ilgili bir iki hususa daha bakıp yazıyı neticelendirelim. Nano çipin üzerine yerleştirildiği taşın (kaidenin) II. Tapınak Dönemi’ne ait bir Kudüs taşı olduğunu daha önce belirtmiştik. Yahudi tarihinde II. Tapınak Dönemi, Babil Sürgünü sonrası M.Ö. 375 yılında Perslerin Babil İmparatorluğu'nu istilâ ederek yönetimi ele geçirdiği ve Pers Kralı Sirus’un, Yahudi halkının tekrar Filistine dönmesine müsaade ettiği döneme işaret ediyor. Bu dönemde Filistine dönen İsrailoğulları 70 yıl önce yıkılan I. Tapınağın mütevazi bir kopyasını tekrar inşa ettiler ve Tevrat bilgini ve kahin Ezra liderliğinde, Yahudi bilginlerin yazılı ve sözlü anlatımları ile Tevrat’ı tekrar yazdılar.

Bu noktada nano çipte yazan İsrail Bağımsızlık Bildirgesi’ndeki şu ifadeleri tekrar hatırlayalım; “Burada onlar bağımsızlığa ulaştı, ulusal kültürleri ve evrensel değerleri oluştu. Burada onlar kutsal kitaplarını yazıp dünyaya bağışladılar

2012 yılının başlarında 16 ABD istihbarat ajansının yayınladığı "İsrail sonrası bir OrtaDoğuya Hazırlık" başlıklı 82 sayfalık bir incelemede ABD eski Dışişleri Bakanı Kissenger: “10 yıl içinde (2022) artık İsrail olmayacak” tespitinde bulunuyordu.

İsrail “itibarını ve gururunu” ayaklar altına alıp Türkiye’den özür diledi ve talepleri kabul etti. Bu özür İsrail bir barış ortamı oluşturmak, bölge aktörleri ilişkileri yumuşatıp yeniden güç kazanmak ve en önemlisi Suriye’de Esad sonrasına kendini hazırlamak istiyor şeklinde yorumlanabilir.

Talaş: Nano çiple ilgili son bir ayrıntı, çipinTechnion Russell Berrie Nanoteknoloji Enstitüsü tarafından yapılmış olması. Yahudi bir bilim adamı olan Russell Berie adına ABD’de kurulmuş olan Russell Berrie Vakfı’nın ve İsrail devletinin finansal katkıları ile kurulan enstitü özellikle nano teknoloji alanında dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışan Yahudi bilim adamlarını bünyesinde toplamayı hedefliyor.

2011 yılında ABD Başkanı Barack Obama’ya yakınlığıyla bilinen Center For American Progress (CAP) adlı düşünce kuruluşu “Korku Şirketi” (Fear Inc.) başlıklı Amerika’da İslamofobi konulu 6 aylık rapor yayınladı. Raporda İslam karşıtı dezenformasyon faaliyetlerini destekleyen kuruluşlar arasında 3. sırada yer alan The Russell Berrie Foundation adlı kuruluşun çok sayıda Yahudi yardım kuruluşunu desteklediği belirtilirken, Yahudi asıllı Daniel Pipes tarafından yönetilen Middle East Forum’a da 273 bin dolar aktardığı hatırlatılıyor.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.