ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Günlerden bir gün 17 aralık

Kürşat Özdemir

30 Aralık 2013 Pazartesi 13:14
  • A
  • A

Kokpit:“Akıllı kişi farklı şeyler arasındaki benzerlikleri, benzer şeyler arasındaki farkları görür.” İmam Gazali

17 Aralık 2013tarihi Türkiye siyasi tarihi için unutulmayacak günlerden biri olacaktır sanırım. O gün başlatılan ve kamuoyuna ‘rüşvet ve yolsuzluk’ soruşturmaları olarak sunulan operasyonun tüm ayrıntıları er geç ortaya çıkacaktır. Ancak sanıldığının aksine yazımızın konusu bu değil!

17 Aralık günü sabahın erken saatlerinde yaşanan gözaltılar ile ülke gündemi alt üst olmuşken, saat 11.00 sıralarında Ankara Gölbaşı yakınlarında bir askeri uçağın bakım sonrası eğitim ve test uçuşu sırasında düştüğü haberi geldi. Henüz bu kazanın ayrıntıları netleşmemişken, bu kez de haber sitelerinde Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Kutluca köyü yakınlarında askeri bir helikopterin düştüğü belirtiliyordu. Bu haber resmi yetkililerce doğrulanmazken, yerel kaynaklar kazanın olduğunu iddia ediyordu.

Bu iki kaza haberinin hemen ardından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Girne Lapta yakınlarında KKTC Tarım Bakanlığı’na ait ilaçlama helikopteri elektrik tellerine çarparak düştüğü ve  Fransız pilotun yaralı kurtulduğu açıklandı. Yaklaşık 3 saat içinde 3 helikopter kazası haberi hiç de normal sayılabilecek gibi görünmüyordu. Kimi haber siteleri bu yönde başlıklar atsalar da gündem o denli bir enformatik bombardıman altındaydı ki kimsenin bunları düşünecek zamanı yoktu.

17 Aralık günü düşen helikopter sayısı aslında bunlarla sınırlı değildi. Dünyadaki haber ajanslarına düşen iki helikopter kazası daha vardı. Afganistan’ın güneyinde Zabil eyaletinde NATO’ya ait UH – 60 Blackhawk tipi helikopter düşmüş, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bünyesinde görev yapan 6 ABD askeri ölmüştü. Helikopterin çatışma sonucu değil teknik arıza nedeni ile düştüğü açıklandı.

Japonya’da  iseTokyo – Miura kenti yakınlarında Amerikan Donanması’na ait bir helikopter düştü. Uçağın düşüş nedeni henüz bilinmiyor.

Çatışmaların eksik olmadığı Afganistan dâhil yaşanan kazaların hiç birinin çatışma veya saldırı nedeniyle değil de teknik sebepler ile yaşanmış olması işi daha da ilginç hale getiriyor.

Kerteriz:Filistin'deki Hamas hükümetinin Dini İlişkiler Bakanı İsmail Radwan, Mesleki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde katıldığı etkinlikte, İsrail'in, El Aksa Camii'ni yapay deprem saldırısı ile yıkmaya çalıştığını iddia etti.

 İsrail Haberleşme ve Savunma Bakanı Gilad Erdanda, Ekim ayında yaptığı bir konuşmada, İsrail'i şiddetli bir depremin beklediğini ve olası depremde en az 7 bin İsrail vatandaşının ölebileceğine dikkat çekmişti. (13 Aralık 2013 - Hamas: İsrail, El Aksa'yı yapay depremle yıkacak!) 

O gün yaşananlar sadece helikopter kazaları ile sınırlı değildi elbette. Kayıtlara göre 17 Aralık’ta dünya genelinde toplam 143 deprem faaliyeti gözlemlenmiş. Türkiye’de o gün kaydedilen en büyük deprem ise saat 10:53’te Çankırı Çerkeş merkezli olarak 3,4 büyüklüğünde gerçekleşmiş. Genelkurmay Başkanlığı resmi sitesinde yapılan açıklamada Ankara Gölbaşı yakınlarındaki helikopter kazasının saat 11:00 sularında gerçekleştiği belirtiliyor. Çerkeş – Gölbaşı arası ise yaklaşık 157 kilometre…  Aynı gün kaydedilen ikinci büyük deprem ise 3.0 büyüklüğünde ve merkez üssü Akdeniz olarak tespit edilmiş. (Kaynak: Kandilli Rasathanesi)

Aborda: 8 Kasım 2013günü sabahı Haiyan Süper Tayfunu Filipinler’in Cebu eyaletini yerle bir etti. 2013 yılında dünyada görülen en güçlü tayfun olarak nitelendirilen Haiyan, ülkeyi terk ettiğinde arkasında bıraktığı manzara şöyleydi:  5700 ölü, 26 bin yaralı, 1700 kayıp, 1 milyon 200 bin hasarlı, 590 bin yıkık ev, felaketten etkilenen 15 milyon kişi, 5.5 milyon işsiz, 200 bin kişilik yardım kampı, yok olan 65 bin hektar pirinç tarlası…

Haiyan Süper Tayfunu sonrası pek çok yabancı internet sitesinde tayfunun HAARP teknolojisi ile oluşturulmuş bir tür yapay felaket olduğu iddiası yer aldı. Buna delil olarak da tayfun döneminde çekilmiş uydu ve meteoroloji görüntüleri gösterildi. Filipinler’in aynı bölgesinde son 3 ay içerisinde 7.1 büyüklüğünde bir de deprem yaşanmıştı.

Tekrardan 17 Aralık gününe dönecek olursak, en son büyük patlamanın 1992 yılında görüldüğü İtalya’daki Etna Yanardağı o gün yeniden faaliyete geçmişti. Yanardağda meydana gelen patlamalar nedeni ile Catania Havaalanı uzun süre uçuşa kapatıldı.

Aynı gün Filipinler Mayon Yanardağı ve Endonezya’da en son 1994’te patlayan Merapi Yanardağı ile Sinabung Yanardağı da tekrar harekete geçti.

Yine aynı hafta içerisinde ABD’deki Yellewstone’un altındaki süper volkanda, Rusya’nın Kmaçatka bölgesinde bulunan üç yanardağ, Klüçevskiy, Şiveluç ve Karımskıy’de volkanik hareketlilik kaydedildi. Bu yanardağların bir kısmı  Uluslararası Volkanoloji ve Arziçi Kimyası Birliği (IAVCEI) tarafından yürütülen bir insiyatif olan Decade Volcano Projesi içerisinde yer alıyor.

Peki, dünyanın çeşitli köşelerindeki bu volkanları tetikleyen, iklim değişikliklerine ve depremlere sebebiyet veren, helikopterlerin elektronik sistemlerini bozabilen bir teknoloji mümkün mü? Evet, mümkün!

HAARP Projesi(Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı) adı verilen ve ana fikri Sırp asıllı Amerikalı ünlü fizikçi Nikola Tesla tarafından geliştirilen teknoloji ile bugün bu saydıklarımızın dışında pek çok başka şeyler yapmak mümkün. 1990’lu yılların başında Pentagon tarafından başlatılan ve Alaska’da kurulan bir üste faaliyet gösteren HAARP tarafından iyonosfer tabakasında bulunan partiküllerin aşırı ısıtılması ve yüksek eletromanyetik dalgaların belli bir noktaya odaklanması ile büyük bir enerji ortaya çıkarılıyor.

Bu teknoloji ile yapılan kimi deneyler sırasında füzelerin yön değiştirdikleri, bazı bölgelerde deprem etkisi, haberleşme aygıtlarında bozulmalar vb. gibi sonuçlar görülmesi ve bu sırada bir ABD uçağının düşmesi sonucunda deneylere son verildiği iddia edilse bile ABD’de dâhil dünyanın pek çok yerinde bulunan ve HAARP muhalifi olan saygın bilim adamları bu teknolojinin bir silah olarak kullanıldığı görüşünde birleşiyor.

Sonuç Yerine: 17 Aralıktarihinde başlayan siyasi operasyonların etkileri nasıl ki halen devam ediyorsa, dünyanın atmosferinde düzenlenen operasyonun etkileri de devam ediyor. En son 28 Aralık günü saat 17.21 sıralarında merkez üssü Akdeniz Doğu Baseni olarak tespit edilen 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem en yoğun şekilde Antalya ve ilçelerinde hissedildi.

Depremler güneye doğru iniyor, bakalım İsrail Haberleşme ve Savunma Bakanı Gilad Erdan’ın bahsettiği büyük deprem Kudüs’u vuracak mı?

YORUM YAZ
TOPLAM 3 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Kürşat Özdemir:06 Ocak 2014, Pazartesi 13:21

    Yazılarımızı yazete.com'un linkini vermek sureti ile kullanabilirsiniz...

  • - mesut gürbüz:05 Ocak 2014, Pazar 17:22

    bu yazıyı alıntıdır ibaresi bulunmak kaydıyla paylaşmamız mümkün mü başka bir sitede yani izin veriyormusunuz kürşat bey...

  • Resul Tiryaki - Resul Tiryaki:30 Aralık 2013, Pazartesi 18:40