ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Darbelerimiz el değmeden üretilmiştir

Kürşat Özdemir

29 Ağustos 2013 Perşembe 09:54
  • A
  • A

 

Fısıltı:“Daha kesin olarak belirtmek gerekirse, Latin Amerika’ya yapılan yardımlarda güttüğümüz temel amaç, gerekli olduğu yerlerde, Polis ve diğer güvenlik kuvvetleriyle birlikte, gereksinilen iç güvenliği sağlayacak yetenekte yerli askeri ve yarı askeri güçlerin yetiştirilmesine yardımcı olmaktır.” ABD Savunma Bakanı Robert Mc Namara – Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu – 1967

Çığlık:“Şuna inanıyorum ki ne Allende ne de iktidardaki partiler, bizim Silahlı Kuvvetlerimize ve genellikle Şilili Askeri adamların kafasına Kuzey Amerika’nın (ABD) ne kadar derinden nüfuz ettiğini anlamadılar.” Şilili General Prats - 1977

Amerikan Ulusal Güvenlik Arşivi, İran Başbakanı Muhammed Musaddık’ın askeri darbeyle devrilmesinin 60. yıldönümünde (20 Ağustos 2013) CIA’nın yerel işbirlikçilerin rol aldığı hükümeti devirme komplosu için TPAJAX kod adlı bir operasyon yürüttüğüne dair belgeler yayınladı.

Flashback:12 Eylül 1980 darbesini CIA Türkiye Masası Şefi Paul Henze’ye haber veren ABD diplomatı “bizim çocuklar işi bitirdi” diyordu. (M. Ali Birand – 12 Eylül 04:00) 12 Eylül günü öğleden sonra ABD Türkiye Büyükelçisi James Spain’i arayan Dışişleri Genel Sekreteri (daha sonra Dışişleri Bakanı) İlter Türkmen bir istekleri olup olmadığını soruyor, Spain’den “Demokrasiye en kısa sürede dönüleceğine dair net mesajlar verin” cevabını alıyordu. (Ufuk Güldemir – Kanat Operasyonu – Tekin Yay.)

Mısır’da, seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Mursi’yi silah zoru ile deviren ve kendi halkına sabah namazında silah doğrultan Mısır ordusunun yaptıkları ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e göre darbe değil, demokrasinin yeniden inşasıdır. Kerry, Pakistan'ın Geo News kanalına verdiği demeçte, "Mısır'ın kaosa ve şiddete sürüklenmesinden korkan milyonlarca kişinin ordudan duruma müdahale etmesini istediğini" söylüyordu.

ABD ve AB üyesi ülkeler Mısır’da yaşananlara darbe demekte zorlanıyordu. Oysa ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Mursi’nin danışmanı Essam el-Haddad’a “Bu iş bitti, istifa etmezse devrilecek” mesajı vermekte tereddüt etmemişti. (Taha Kıvanç – Yeni Şafak – 02.08.2013)

Başbakan Erdoğan’ın 20 Ağustos’ta gerçekleşen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var” açıklaması ne gariptir ki İsrail’den önce ABD’den yankı buldu. Artık çok iyi biliyoruz ama İsrail’in başına atılan taş Amerika’nın başını yarıyor, bir kez daha gördük.

Mısır’ı 30 yıl yöneten ve 2011’deki direniş hareketlerinde göstericilerin ölüm emrini vermekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hüsnü Mübarek, Mısır’ın yeni Firavun’u General Sisi’nin önderlik ettiği darbenin ardından 23 Ağustos 2013’te ev hapsinde tutulmak amacı ile serbest bırakıldı. Serbest kalışının ardından Mübarek, darbeyi öven ve destekleyen açıklamalarda bulundu. Mübarek, göreve geldikten sonra Enver Sedat’tan öğrendiği üzere bölgede İsrail ve Amerikan çıkarlarının yılmaz savunucusu olmuştu. Bu dönemde ABD dolarları Mısır’a akıyor, Mısır ordusu kurduğu şirketler ile ABD silah şirketlerinin en iyi müşterileri arasında yer alıyordu.

ABD, Mısır'a yıllık toplam 1,5 milyar dolar yardımda bulunuyor. 1948-2011 tarihleri arasında Washington'un Kahire'ye toplam yardım tutarı 71,6 milyar dolar bulmuş durumda. Darbenin ardından ABD “Dış Yardım Yasası”nda darbe yapılan ülkelere yardım yapılmasını yasaklayan maddeye rağmen Mısır’a yardıma devam etti.

Oysa 2012 yılında ABD Savunma Bakan Yardımcısı William Burns “MK olarak İsrail ile barış anlaşmasının şartlarına sadık kalacağınızı açıklayın, size Körfez’den 20 milyar dolar gelmesini sağlayalım” teklifini Müslüman Kardeşler rehberi Bedie’ye kabul ettirememişti.  (Taha Kıvanç – Yeni Şafak – 02.08.2013)

Flashback 2: 12 Eylül 1980 darbesinin ardından ABD – Türkiye ilişkileri iyiden iyice güçleniyordu. Hele de Türkiye’nin Kıbrıs Sorunu’ndaki en büyük kozu olan Yunanistan’ın NATO’ya dönüşü konusundaki veto hakkını kullanmaması ile birlikte Amerikan yardımı 1982 yılında 703 milyon 1983’de ise 768 milyon olmuştu.  

ABD Türkiye Büyükelçisi James Spain’e göre ABD – Türkiye 1980 Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde ABD’nin akıttığı yardımların Türkiye’nin Batı’dan kopmasını önlemekte büyük katkısı olmuştu. (Ufuk Güldemir – Kanat Operasyonu – Tekin Yay.)

Mısırda darbeyi gerçekleştirenler ve seçilmiş bir cumhurbaşkanının askeri darbe ile devrilmesini, hapse atılmasını hazmedemeyenler arasında bir mücadele devam ediyor. Türkiye’nin hemen her köşesinden Mısır’daki bu direnişe destek mitingleri, dualar yükseliyor. Ancak halen Mısır’da yaşananlara, sabah namazında kurşunlanan, meydanlarda pasif direniş sergilerken vurulup düşenlere rağmen ‘darbe’ diyemeyenler var.

Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya birçok ülkede darbe tezgâhlayan, sattığı silahların sivillere doğrultulmasından zerre rahatsız olmayan ABD’nin; Bosna’da, Kosova’da yaşanan toplu kıyımlara gözlerini kapayan Avrupa’nın Mısır’da Suriye’de yaşananlara karşı “vicdan” ile hareket etmesini beklemiyoruz. Ancak Türkistan’dan gelen kelam ile mayalanan Anadolu’dan böyle vicdansızların çıkmasını hazmedemiyoruz. 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.