ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Çaycının yan çapraz bağları

Kürşat Özdemir

12 Mart 2013 Salı 13:34
  • A
  • A

Kriko:.Şebnem her gülümseyişinde tüm ülkeye çay ısmarlayayım.

Şebnem seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana.

(Murat Menteş – Korkma Ben Varım)

Çaycı deyip geçmemek lazım, evet! Çünkü gerek gündelik hayatımızda gerekse edebiyatımızda çayında çaycının da özel bir yeri vardır. Ama bugün edebiyattan bahsetmeyeceğiz. Çayı da yazıyı okurken içeceğinizi düşünerek çaycı üzerinde duracağız.

Yan Çapraz Bağlar: İmralı tutanaklarının basına sızdırılması ile ilgili tartışmaların geldiği son noktayı şöyle özetleyebiliriz: Başbakan Erdoğan’ın “sızdıranı onlar açıklamazsa biz açıklarız” çıkışının ardından BDP cephesinden tutanakların fotokopi çektirmek için kendisine verilen “çaycı” eliyle basına sızdığı iddiası geldi. Bakın şu “çaycı”nın ettiğine, hadi sızdırdın bari tutanakları kendince düzenlemeseydin, öyle değil mi?

Tutanakları “çaycı”nın sızdırdığı iddiası gündeme gelince nedense aklıma bir sürü çaycı üşüşüverdi. İlki yine tutanaklarla ilgili bir “çaycı”dı. 1960’lı yıllarda antikomünist yayınları basıp dağıtmak amacı ile MİT tarafından kurulan Fikir Ajans’ın çaycısı. Kendisini o yıllarda dağıtmak için dergi almaya ajansa gittiğinde gören Avni Özgürel, yıllar sonra Beka Vadisi’nde röportaj yaparken tanımıştı. Fikir Ajans’ın o yıllardaki “çaycı”sı Abdullah Öcalan şimdi İmralı’da…

Terör örgütünün başı “çaycı” olunca, elemanları da onun mesleğini devam ettiriyor herhalde. 1991 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Kara Kuvvetleri Komutanı Muhittin Fisunoğlu, 1. Ordu Komutanı İ. Hakkı Karadayı ve 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Hikmet Köksal denetimde bulunma amacıyla gittikleri İstanbul´daki 26. Zırhlı Birlikler Tugay Komutanlığında siyanürlü suikast girişimine maruz kaldı. Yemeklerine konulan siyanürden er karavanasından yemek yiyerek kurtulan komutanlar, çaycı (garson) erlerin getirdiği kahvenin renginden ve kokusundan şüphelenince suikast amacına ulaşmamıştı. Çaycı ve aşçı olarak suikast tertipleyen ve nizamiyeden kaçan erlerin PKK ile bağlantıları tespit edilmişti.

Anlaşılan terör örgütleri bu işi çok sevmişler. Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, ToyotaSA Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe’nin 9 Ocak 1996 tarihinde öldürülmesinin üç zanlısı bulunuyordu: Mustafa Duyar, İsmail Akkol ve Fehriye Erdal. Sabancı Holding’te “çaycı” olarak çalışan Fehriye Erdal’ın, iki tetikçi binaya soktuğu kameralarca tespit edilmişti. Üç suikastçı eylem sonrası yurtdışına kaçmışlardı. Fehriye Erdal’ı Sabancı Center’e “çaycı” olarak yerleştiren kişinin ise Susurluk Kazası’nda hayatını kaybeden  İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ olduğu iddia edilmişti.

17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay 2. dairesine Alparslan Arslan adlı saldırgan tarafından gerçekleştirilen saldırıda kullanılan Glock marka silahın Beyazıt Gedikpaşa'da çay ocağı işleten Mahmut Güzel tarafından Arslan’a verildi ortaya çıktı. Saldırıdan 7 yıl sonra ortaya çıkan bilgiyi veren kişi ise Güzel’in çay ocağında“çaycı” olarak çalışan Hikmet Asar’dı. “Çaycı” Asar’ın ifadeleri sayesinde saldırıya ilişkin bir muammada çözülmüş oluyordu.

BDP’nin sızma çaycısı bizi nerelere getirdi böyle?  Türkiye’nin çay kokulu derin koridorlarına şöyle uzaktan bir kez daha bakıp bahsi kapatalım. 9 Ocak 2013 tarihinde Paris'te öldürülen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in katil zanlısı Ömer Güney'in 2009 yılı başlarında Hausham kasabasında bulunan Türkspor derneğinin lokalinde “çaycı” olarak 6 ay kadar çalıştığı ve burada milliyetçi çevrelerle iyi ilişkiler geliştirdiği iddia ediliyor.

“Çaycı Operasyonu” ile tüm yöneticileri gözaltına alınan Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk de 1980’li yıllarda İstanbul Otogarı’nda “çaycı”olarak işe başlamış, daha sonra kurduğu otobüs firmaları aracılığı ile turizm sektöründe söz sahibi olmuştu. Galip Öztürk 6 cinayeti azmettirmek, polis ve savcılara rüşvet vermek gibi suçlamalarla tutuklu bulunuyor.

Yan çapraz bağların kopması yürümeyi engeller, büyük hasarlar meydana getirebilir. Gördüğünüz gibi “çaycı” deyip geçmemek lazım. İyi bir çaycının elinden çıkmış demli bir çay zenginleştirilmiş uranyum etkisi yapabilir.

Günün Bonusu: Galip Öztürk’ü otogar çaycılığından holding patronluğuna yükselten gücü merak edenler Metro Turizm’in logosuna dikkatli baksınlar.

Kaynakça

Apo ve Pilot – Necdet Pekmezci – Siluet Yayınları
http://www.stargazete.com/guncel/diger-cayci-da-pkkli-cikti/haber-532773
http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/11/28/suikast-silahinin-esrarini-cayci-cozdu
http://www.endiseli.org/detail/endiseli-/803/paris-suikasti-zanlisi-guney-almanyada-milliyetcilerle-arkadas-turksporun-caycisi
http://www.birlesikbasin.com/otogar-cayciligindan-holding-patronluguna-10488h.htm

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.