ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Açık istihbarat ve Kurtlar Vadisi

Kürşat Özdemir

16 Mayıs 2013 Perşembe 08:56
  • A
  • A

Misina:”Mossad diğer ulusların güvenlik servisleriyle Kilowatt adlı uluslararası gizli bir gruba katılarak bağlantı kurmaktadır. Bu gruba İtalya, Belçika, Almanya, İngiltere, Lüksemburg, Hollanda, İsviçre, Danimarka, Kanada, Fransa, İrlanda ve Norveç gizli servisleri üye bulundurmaktadır. Mossad’ın ayrıca Portekiz, İspanya ve Avusturya ile de bağlantısı vardır. Bu ülkelerin birçoğunda Mossad’ın istasyonları çalışmaktadır. Bu istasyonlar genellikle İsrail konsolosluklarında “diplomasi” adı altında operasyonlarını yürütürler. (Dan Raviv, Yossi Melmon, Every Spy a Prince, sf.153-154)

İstihbarat örgütleri tarafından elde edilen istihbaratın yüzde 80’ni açık kaynaklardan yüzde 20’si ise gizli haber kaynaklarından elde edilen istihbarattır. Televizyon, radyo, gazete ve dergi haberleri, online haber ve blog siteleri, inceleme ve analiz raporları, konferanslar, haritalar, ticari veriler, fotoğraflar vb. istihbaratçılar tarafından haber toplamada faydalanılan açık kaynaklardır. Kurtlar Vadisi dizisi de yayınlandığı 10 yıl içinde milyonlarca seyirci için adeta açık bir istihbarat kaynağı görevi görüyor. Gazete ve derginin az okunduğu bu ülkede pek çok insan Kurtlar Vadisi aracılığı ile gündemi takip ediyor.

Kurtlar Vadisi’nin 10 yıllık başarısının sırrı da burada gizli sanki, gündemi yakından takip etmesi, kimi zamanda gündemi belirlemesi. Kurtlar Vadisi, Yeni Türkiye ve Selçuklu başlıklı yazımızda dizinin yeni sezonu başlarken bir suikasta kurban giden Aksaçlı’nın uluslararası bir KGT yapılanması hazırladığı ve başına Polat Alemdar’ı geçirmek istediği naib Eşref Bey tarafından açıklanmıştı. Dizinin ilerleyen bölümlerinde ise bahsedilen örgütlenmeye ait KGT elemanları Türkiye’ye çağırılmış ve İhtiyarlar’ın emri altında faaliyet göstermeye başlamıştı.

Hayranlarının dizinin başında yayınlanan uyarıya rağmen dizideki olayları gerçek hayata bağlamak gibi bir huyu var. En çok merak edilen sorulardan biri de “senaristler bu konuları nereden biliyorlar?” sorusu. Biz de bu konuyu merak edip geriye doğru açık haber kaynaklarında bir tarama yaptık. Konunun ilgililerinin merakını cezp eder diye düşünüyorum.

Paragraf:  Cihân-ârâ cihân içindedür arayıbilmezler

                   O mâhîler ki deryâ içredür deryâyı bilmezler

                                                          

                                                                           Hayali

 

Alper Tan – kanala.com.tr- 13.02.2012:“Emre Taner ve Hakan Fidan, ifade ettiğim stratejiyi hayata geçirme konusunda birbirlerinin devamıdırlar. Bugün Hakan Fidan, Türkiye’nin milli istihbaratının tepesindeki isimdir. Emre Taner ise emekli olduktan sonra, Türkiye’nin öncülüğünde yeni oluşturulmuş olan ve Cidde’de bulunan İslam ülkeleri istihbarat kurumlarının koordinasyonunu sağlayan merkezin başında bir buçuk seneden beri kritik bir görev yapmaktadır.”

Yeni Akit – 16.02.2012:MERKEZİ CİDDE'DE BULUNAN OLUŞUM

Türkiye'nin öncülüğünde birkaç yıldır oluşturulan ve merkezi Cidde'de bulunan İslam ülkeleri istihbarat kurumlarının koordinasyonunu sağlayan birimin başındaki isim ise eski MİT Müsteşarı Emre Taner. Özel Yetkili Savcı'nın hakkında yakalama emri çıkardığı Taner'in önümüzdeki haftalarda bu toplantılardan birini daha koordine edeceği ifade edildi. Cidde'de bulunan İslam ülkeleri istihbarat kurumlarının koordinasyonunu sağlayan merkezin başkanlığını yapan Türkiye adına bu faaliyetleri yürüten isimlerin Türkiye'de savcı takibatına uğrayacak olmasının yol açacağı en ciddi problemlerden birinin de, bu çalışmaların aksaması ihtimali olduğu vurgulanıyor.

BİRBİRİNE RAKİP İSLAM ÜLKELERİ BİR ARADA

Birimin merkezi Cidde'de olmasına rağmen İran'ın da merkeze üye olduğu ve periyodik toplantılar için üst düzey istihbaratçıların zaman zaman Suudi Arabistan'a gittikleri ve bilgi paylaşımında bulundukları kaydediliyor. Cidde'de bulunan İslam Konferansı Örgütü de bu merkeze fiziki destek veriyor. İslam Konferansı Örgütü'nü oluşturan ülkeler arasındaki siyasi rekabetin bu oluşuma engel olmadığına dikkat çekilirken, geçmişteki Arap-İsrail savaşlarında istihbarat eksiğinin ne denli facialara yol açtığının biliniyor olmasından ötürü bu ülkelerin söz konusu girişime sıcak baktıkları ve aralarındaki ihtilafları istihbarat paylaşımı söz konusu olduğunda unuttukları belirtiliyor.

TÜRKÇE KONUŞAN ÜLKELER İSTİHBARAT MERKEZİ

Aynı şekilde bizzat Hakan Fidan tarafından koordine edilen Türkçe konuşan ülkeler istihbarat merkezinin de Türkiye odaklı olarak kurulduğu ve işlediği belirtiliyor.Her iki uluslararası merkez, bölgedeki çok etkin ve yaygın olan ABD, Rusya ve İsrail istihbarat teşkilatlarına alternatif bir istihbarat ağı olarak görülüyor.

Tamer Korkmaz – Yeni Şafak Gazetesi – 21.02.2012:“Eski Müsteşar Emre Taner'in MİT'ten emekli olduktan birkaç ay sonra bir başka önemli göreve getirildiği kamuoyunda bilinmiyor.

2010 Eylül'ündenitibaren...

Türkiye'nin lokomotifliğinde Cidde'de hayata geçirilen ve İslam ülkeleri istihbarat kurumlarının koordinasyonunu sağlayan bir merkez var.

Emre Taner, o merkezin başında görev yapıyor”

Ergün Diler – Takvim Gazetesi – 24.09.2012:  “İngiliz Gizli Servisi tarafından kurulan, daha sonra ABD'nin ele aldığı ANKARA'daki sistem sadece rejimi koruyup kollamaktan ibaretti.

Osmanlı'nın elini uzattığı yerlerle ilgilenmeyi kimse aklından bile geçiremezdi. Devletin bütün kurumları DIŞ DÜŞMANA değil kendi VATANDAŞINA dönüktü! Emre Taner'le birlikte MİT, Teşkilat-ı Mahsusa'nın defterlerinde kayıtlı olan ve İstanbul'a bağlılığı tartışılmayan aileleri buldu. Hindistan'dan Yemen'e kadar uyuyan bütün hücreler uyandırıldı. 80 yıldır İngiltere'nin, Fransa'nın ve ABD'nin yaptığını şimdi Türkiye yapmaktadır. Yani Daha önce Batılı başkentlerde belirlenen "Ortadoğu'yu yöneteceklerin listesi" artık İstanbul'da yapılmaktadır. Tunus'un Bakanlar Kurulu listesinin Erdoğan'ın Beşiktaş'taki ofisinde yapıldığını unutmayın!”

Ayraç: Yukarıdaki haberlerde Eylül 2010 tarihinden itibaren Cidde’de İslam ülkeleri istihbarat örgütlerinin koordinasyonunu sağlamaya yönelik bir merkez kurulduğu ve bu örgütün eski bir Türk istihbaratçı tarafından yönetildiği iddia ediliyor. Peki bu süreçte Ortadoğu’da istihbarat alanında öne çıkan haberler neler? Yine açık haber kaynaklarına yönelelim.

Hürriyet Gazetesi – 13.12.2011 - Hizbullah ile CIA arasındaki ajan savaşında yeni bir dönemece girildi. Hizbullah, Lübnan’da gizli görevle çalışan 10 CIA ajanının kimliklerini kamuoyuna açıkladı.

El Manar televizyonunda Cuma akşamı yayınlanan programla Tahran hükümeti ve Hizbullah’ın İran ve Lübnan’da görev yapan CIA çalışanlarını ve kaynaklarını açığa çıkarma çabalarının son adımı oldu

Kanaltürk.com.tr – 24.11.2011 İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi Perviz Sururi, yakalanan 12 kişinin CIA hesabına casusluk yaptıklarının belirlendiğini söyledi.

 Ajanların asıl görevinin, İran'ın nükleer, askeri ve güvenlik alanındaki gelişmeleri hakkında bilgi toplamak olduğunu kaydeden Sururi, bu yolla İran'a darbe vurmak isteyenlerin girişimlerinin boşa çıkarıldığını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Radyosu Türkçe Servisi – irib.ir – 27.12.2012 CIA'nin başkent Riyad ve diğer bazı kentlerde büro açma girişimi ve aynı zamanda bu casusluk örgütünün Suudi Arabistan'ın yönetimine genç Suud prensleri aracılığı ile müdahale etmesi, Suudi Arabistan ümmet partisi tarafından büyük bir facia ve Suud hanedanı için büyük bir rezalet ve fiyasko şeklinde yorumladı.

Ydh.com.tr – 30.10.2012Lübnan İstihbarat Şefi Visam el-Hasan’ın CIA ile yakın işbirliği içinde olduğunu belirten es-Sefir gazetesi, ABD’nin Lübnan’daki samimi dostunu kaybettiğini öne sürdü. (…)Yazıda Arap ve Batılı kaynaklara dayanılarak “Visam el-Hasan, Amerika’nın Lübnan’daki müttefiki olarak CIA ile çok iyi bir işbirliği içerisindeydi. Bu yüzden onun öldürülmesi, Amerika’ya ve Avrupa’ya vurulmuş ağır bir darbe oldu. O kadar ki Beyaz Saray, Lübnan’a yönelik davranışlarını gözden geçirme zorunluluğu hissetti” ifadelerine yer verildi.

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Hayri Polat:03 Ağustos 2013, Cumartesi 13:55

  • - orxan musali:21 Mayıs 2013, Salı 00:18

    eger teskilati mahsusanin yarida biraktigi isi bu yeni teskilat yapiyorsa gercektende turklerin devri baslamistir..allah yardimcimiz olsun..turk ve musluman dunyasi icin hayirlis ugurlu olsun