ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı

YAZARLAR

Yüzyılın projesinde büyük eksik

Hamit Eteevrans

02 Nisan 2012 Pazartesi 12:54
  • A
  • A
hamit@yazete.com
twitter.com/HamitEteevrans


Küçüklüğümde Burdur-İstanbul arasında çok defa trenle seyahat ettim. Öyle bir tutkuydu ki, camdan bakıp, ‘büyüyünce ben de makinist olacağım’ derdim. Neredeyse bir günü bulan yolculuk, büyük hatıraları da hafızalarımızda dem bıraktı. Şimdi düşünüyorum da, yıllar geçti ve Türkiye’de trenle seyahat etmek çok daha hızlı ve güvenli yapılır hale geldi.
1925-1938 yılları arasındaki o dönemin atılımını yapmak yıllar sonra gerçekleşebildi.

Neden?

Peki, ama niye bu kadar geriden geldik? Biz de geçmiş yıllarda yapılan bu demir yollarını neden zamanla bir türlü geliştiremedik. Almanya’da Volkswagen fabrikasının içine bile tren girebiliyorken, biz neden olduğumuz yerde saydık ki? Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da güzel ülkemiz geride bırakıldı. Üstelik milyarlarca lira uçup gitti.
Kara ulaşımında nakliyata çok büyük paralar ödedik. Oysa bu hizmet trenle de yapılabilirdi. Hem de çok daha ucuz, güvenli ve rahat bir şekilde…

“Medeniyet dersinden bütünlemeye kaldık”

İstanbul’da nereye baksak bir Metro ya da Tramvay şantiyesi görüyoruz. Bu konuda ‘hiç tartışılmayacak teşekkürü’ hak ediyorlar diye düşünüyorum. Metrobüs ağı da yakın gelecekte İstanbullular’a büyük bir rahatlık sunacak. Şimdiki hali güzel ancak tartışılıp düzeltilecek yerleri var. Metrobüs’te ulaşım güvenliği ve rahatlığının tekrar oturulup planlanması gerek. Zira bazen bizler de dakikalarca kuyrukta kalabiliyoruz.
Metrobüs kapıları açılır açılmaz ‘hurra’ herkes birbirini ezecek duruma geliyor. ‘Medeniyet dersinden bütünlemeye kaldık’ denilebilir. Bu görüntüler bizlere yakışmıyor…

Ayrıca üst geçitler insanlara yetmiyor. Buna acil bir çözüm bulunmalı... Engelli vatandaşlarımız ve yaşlılarımızın geçitleri kullanabilmesi için ne olur bir adım atalım! Bir gün bizlerin de yaşlanacağını ve engelli olabileceğini unutmayalım!

Bir de aklıma takılan şu detayı da sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim. Yüksek Hızlı Tren hattının Köseköy- Gebze bölümünün temel atma törenine katılan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın sözleri beni bir hayli güldürdü. Sayın Müdürüm; nasıl bir açıklamaydı O…(!)
Müdür Bey, YHT hatlarındaki en büyük engelin ‘kuşlar’ olduğunu söyledi, söylemesine ama nasıl?

Karaman, yoğun kuş ölümlerinin yaşandığını belirterek, “Deneme seferlerine başladığımızda önümüze bir kuş problemi çıkacağını bilmiyorduk. Bu seferler sırasında kuşlar gelip trene çarpmaya başladı. Çözüm aradık ancak bulamadık. Dünya Demiryolları Birliği'ne sorduk. Onlardan bize gelen cevapta çözümün olmadığı, zamanla kuşların trenlere alışacağı ifade edildi. Biz de onlar alışana kadar hızı 150 kilometreye düşürdük, yavaşlattık ve sonra artırmaya başladık. Bu 6 ay sürdü. Şimdi alıştılar ve böyle bir sorun yaşamıyoruz” şeklinde konuştu.

AB’ye uyumlu kuşlar!

İlahi müdürüm, bunu bilmek için ille de Dünya Demiryolları Birliği’ne sormak mı gerek? Aynı sorun uçaklarda da yaşanmıyor mu ki? Diyelim ki sordunuz, peki ama bunu neden proje aşamasındayken yapmadınız ki? ‘Kuşlar alışacak-mış’, bu açıklamaya ne denir bilmiyorum ama yorumu sizlere bırakıyoruz.

Sanırım YHT uyumlu kuşların AB’ye uyumluluk sertifikasını verme zamanı geldi.

Ne de olsa EĞİTİM ŞART!
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.