ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Simge hazımsızlığı!

Hamit Eteevrans

01 Mart 2012 Perşembe 16:37
  • A
  • A
hamit@yazete.com
twitter.com/HamitEteevrans


Tarih kitapları 1977 doğumlu Tülay Lale’yi Türk Lirası(TL)’nın simge tasarımcısı olarak yazacak.

Büyük bir özveriyle, içerik ve manayı bir araya getiren genç tasarımcı, yakaladığı başarının yanı sıra adı ve soyadının baş harfleriyle de dikkat çekiyor.

Bu ne büyük tevakkuftur demeden kendimizi alamıyoruz.
Tülay Lale yani T.L, adeta Türk Lirası’yla özdeşleşmiş durumda…

Tüm güzelliğin tek bir noktada buluştuğu simge daha şimdiden aşağılanmaya başladı. Twitter ve Facebook adeta yıkılıyor...
Öyle ki bunu yapanlar da tanıdık bazı simalar… ‘Kimileri çok şık kemer tokası olur’ demiş…

Bu yorumu hiçbir yere sığdıramadık doğrusu… Yani bir yarışma düzenleniyor. Yarışmaya 8362 başvuru yapılıyor ve finale 7 tasarım kalıyor. 7 tasarımdan bir simge seçiliyor ve birisi kalkıp yerden-yere vuruyor, aşağılıyor. Başarıya atılan bir tokattan farkı yok bunun…

Böylesi bir yorum televizyon ekranlarında reyting rekorları kırdığı iddia edilen yarışma programlarındaki jüriler tarafından bile yapılmamıştır... ‘Çamur at izi kalsın’ mantığını artık bir kenara bırakalım… Türkiye’de kendi yaptığımız bu ve buna benzer eser, olgu ve yapıtları aşağılamak moda oldu.

Lütfen artık kendi bindiğimiz dalı kesmeyelim ve dünyaya kendimizi güldürmeyelim. Eleştiriler olmayacak mı? Elbette olacaktır ancak bu yapılan eleştiri değil hazımsızlıktır.

Bunun başka bir izahı olamaz…YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.