ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Sadece 1,41 TL’cik

Hamit Eteevrans

30 Aralık 2011 Cuma 15:13
  • A
  • A
2012’de uygulanacak Asgari Ücret zam oranları Bakan Çelik tarafından açıklandı.

5 milyon kişi gelecek zammı pür-dikkat bekledi. Aslında büyük bir zam oranı beklenmiyordu. Zaten açıklama da pek heyecan verici olmadı.

İlk altı ay için 42 liralık zam, günlük 1.41 liraya tekabül ediyor.

Yani harca harcayabildiğini, al alabildiğini, yaşa yaşayabildiğini…

Komik ya, çok komik!

Bu kadar zamla ne yapılır ki? 1,41 lirayla 2 simit bile alınmaz.

Toplum büyük bir kaos içinde. Her ne kadar durum güzel gözükse de vatandaşın cebinde para yok.

Günü kurtarma politikalarıyla yaşamaya çalışanlar, ayın başı gelmesin diye dua ediyor.

Neden mi? Çünkü maaşlarını aldıklarının ertesi günü ellerinde para kalmıyor. Bu parayla kiralarını mı, faturalarını mı, alış-verişlerini mi ya da çocuklarının ihtiyaçlarını mı karşılaşın?

Karşılayamıyor maalesef… Kendilerine bile bakamıyorlar.
Gelir-gider dengesi nasıl bir mekanizmayla işliyor.

Faturalara ödediğimiz vergilere yapılan zamlarla, Asgari ücrete yapılan zam oranlarıyla ne kadar dengede? Bu işte bir dengesizlik yok mu? Bu terazinin artık demir bileği kırıldı, kırılacak. Vatandaş artık nefes alamaz duruma geldi.

Onların da hakkı değil mi ki güzel yaşamak, eşlerine ve çocuklarına bakmak, sosyal hayatı yaşamak? Olmuyor maalesef...

Veto geldi!

Emekli milletvekillerine gece yarısı yüzde 100 zam yapılma kararı alınıyor, asgari ücretle geçimini sağlayan nice ailelere ise 2012’de toptan yüzde 12.37’lik artış veriliyor.
Bu nasıl bir vicdandır, bu nasıl bir adalettir soruyorum yetkililere!

Allah’tan Cumhurbaşkanı Gül, emekli milletvekillerine yapılan yüzde 100’lük zammı öngören yasayı veto etti. Yoksa kriz daha da büyürdü.

Şimdi soruyorum yetkililere ve empati kurmaya davet ediyorum herkesi… Asgari ücretle geçinmek zorunda olsaydınız bu parayla ne yapardınız?

Yüzünüzdeki ifadeyi tahmin edebiliyorum. Kara kara düşünmeye başlar, gözlerinizi şöyle bir süzer cevap bile veremezdiniz. Çünkü yaşamadınız ki bilseniz…

Asgari ücrete yapılan artışın enflasyonun üzerinde olduğu söyleniyor söylenmesine ama vatandaş şimdiden kara kara düşünmeye başladı.

Olan yine vatandaşa oldu. Olan yine garibana oldu.

İşte Asgari ücreti yapılan o artış!

Halen 16 yaşından büyük bekâr bir işçi için yaklaşık brüt 837, net 659 lira, 16 yaşından küçükler için brüt 715, net 572 lira olarak uygulanan asgari ücret, 2012’nin ilk altı ayında 16 yaşını dolduranlar için net 701.1 lira, ikinci altı ay için de net 739 liraya çıkarıldı. Buna göre, ilk altı ay için aylık 42 lira, günlük de 1.41 lira zam yapılmış oldu.

16 yaşından büyükler için aylık brüt ücret ilk 6 ay için 886.50 lira, ikinci 6 ay için 940.50 TL olarak belirlendi. Bekar bir işçi için aylık net ücret ilk 6 ay için 701.14 lira, ikinci 6 ay için 739.80 TL olacak.

16 yaşını doldurmamış işçiler için aylık brüt ilk 6 ay için 760.50 lira, ikinci 6 ay için 805.50 lira olarak tespit edildi. Bu kesim için de aylık net ücret ilk 6 ay için 610.94 lira, ikinci 6 ay için ise 643.15 lira olarak uygulanacak.

hamit@yazete.com
twitter.com/HamitEteevrans
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.