ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu

YAZARLAR

Denktaş'ın tüyler ürperten son cümlesi!

Hamit Eteevrans

14 Ocak 2012 Cumartesi 11:32
  • A
  • A
Kıbrıs’ı ve Türk dünyasını öksüz bıraktı

Türk dünyası ve milleti çok önemli bir liderini daha kaybetti.
24 Ocak 1924’te Kıbrıs’ta başlayan yaşam serüveni yine aşık olduğu o topraklarda son buldu.

Siyasi yaşamında Kıbrıs için büyük mücadeler veren Denktaş, liderliğinin yanı sıra bir ağabey, bir babaydı… Elinden çok sevdiği fotoğraf makinesini ayırmaz, yakaldığı güzel kareleri ölümsüzleştirirdi.

Yurt dışına çıktığında ülkesini ve milletini hep başı dik bir şekilde temsil etti. Hiçbir doğrusundan ödün vermedi.

Hasta yatağında ettiği o son cümlelerini asla unutmayacağız. Tüyleri diken diken eden o cümleleri yürekte tarifi zor yaralar açtı adeta… Vatan ve milletine bağlılığını nefes alamayacak kadar zor durumda bile haykırdı.

Yoğun bakımda Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile diğer Rum liderlere, “Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir, Hristofyas' diye bağırdı ve evine gitmek istediğini söyledi ama evine tekrar gitmek nasip olmadı.

Koca cüssesinin içinde büyük yüreği vardı. En zor durumdayken bile eşi Aydın Denktaş için sürekli “Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar..” şarkısını söyledi.

Evet, koskoca bir tarihi ve çınarı kaybettik. Büyük tarihlerle dolu Kıbrıs’ı ve Türk dünyasını öksüz bıraktı.

Hayatını başından sonuna kadar Türklük’e ve Kıbrıs Türk'ünün bağımsızlık mücadelesine adayan Rauf Denktaş’ı unutmayacağız.

Ailesi, sevenleri ve Türk dünyasının başı sağolsun.

Ruhun şad olsun...

hamit@yazete.com
twitter.com/HamitEteevrans
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.