ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Dedikodular Başbakan’ı kanser eder

Hamit Eteevrans

13 Şubat 2012 Pazartesi 12:25
  • A
  • A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan ameliyatların durumu hakkında bilgi akışının yanıltıcı olması ve zamanında yapılamaması kamuoyunda bazı soru işaretlerin oluşmasına neden oldu.
Peki, ama bu bilgi akışı neden hızlı ve planlı bir şekilde yapılamıyor?
Organize olabilmek bu kadar mı zor?
Ya da ortada farklı hesaplar mı dönüyor?

26 Kasım’da sindirim sistemi operasyonu geçiren Başbakan Erdoğan için, ameliyat öncesi ve sonrasında bazı dedikodular yapılmıştı. İkinci operasyon öncesi ve sonrasında da benzer iddialar ortaya atıldı.

‘Başbakan kanser mi?’ Hükümet yetkililerinin zamanında yapmadığı açıklama, bu iddiaların türemesine, kamuoyuna yanlış bilgilerin yayılmasına neden oldu.

Aslında tek yetkili kişi Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın açıklama yapmasıydı ama öncesinde Bekir Bozdağ’ın yaptığı açıklama kuşkuları daha da arttırdı. Halk söylenenlere inanmak istemedi ancak geç yapılan açıklamalar halkın beyninde soru işaretlerin oluşmasına neden oldu.

Bu sözlerle yalanlandı ama…

Bekir Bozdağ aynı gün sabah saatlerinde, Başbakan Erdoğan’ın hastaneye kaldırıldığı şeklindeki iddiaların doğru olup olmadığını bu sözlerle yalanlamıştı. Bozdağ, “Bunlar doğru haberler değil. Sayın Başbakanımızın sağlığı gayet yerinde. Hastaneye kaldırılmadı. Bunlar fısıltı haberler, doğru değil. Sayın başbakanımızın sağlığı gayet yerinde. Bakanlar Kurulu toplantısının iptali de söz konusu değil" yanıtını vermişti.

Başbakanlık kaynakları bu iddiayı da doğrulamamıştı. İlerleyen saatlerde Başbakanlık'tan bir açıklama yapıldı ve Başbakan'a dün akşam sindirim sistemi operasyonunun ikinci aşamasının yapıldığı ve Erdoğan'ın sağlığının iyi olduğu belirtildi. Hemen ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan da açıklama geldi. Akdağ, Başbakan'ın son durumu hakkında bilgi verdi ve “önceki ameliyatla ilgili küçük bir işlem yapıldı, sağlık durumu gayet iyi” dedi.

Peki, ama ne gerek var bunlara?

Açıklamaların birbirinden kopuk ve geç olması halkın büyük tepkisine neden oldu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Erdoğan'ın durumuna ilişkin, “Maalesef Türkiye'de ortalığı karıştırmayı çok seven kesimler pireyi deve yapmayı pekiyi bilirler” dedi.

Tamam, ama kamuoyuna zamanında bilgi akışı olmazsa olacağı budur. Neden bu yorumların yapılmasına izin veriliyor ki…

Mademki, ameliyat olmuş o zaman zamanında açıklama yapılmalı ki insanlar yanlış düşünmesin…

hamit@yazete.com
twitter.com/HamitEteevrans

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.