ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Bu da zenginin zam protestosu!

Hamit Eteevrans

03 Nisan 2012 Salı 16:32
  • A
  • A
hamit@yazete.com
twitter.com/HamitEteevrans


Nisan ayını büyük zam sürprizleriyle açtığımız şu günlerde halkın psikolojisi iyice bozuldu. Benzin, elektrik ve doğalgazdan sonra şimdi de üniversiteler harekete geçti.
Bir babanın bana ulaşan acı feryadı yüreğimi sızlattı.

Söylediğine göre Asgari Ücret ile geçiniyormuş ve doğalgaz parasını ödemekte büyük sıkıntı çekiyormuş. “Evin ihtiyaçlarını karşılayamıyorken bir de yeni zam yapıldı, bu şimdi hak mı, biz nereye gidelim, hangi devlete el açalım, bize kim yardım edecek” şeklindeki sözleri çok ağrıma gitti.
Bu acının üzerinden çok geçmeden bir okuyucu da öyle bir fotoğraf gönderdi ki, ilk gördüğümde, ‘Bu fotoğraf acaba hangi devlet üniversitesinde çekildi?’ sorusunu sordum.

Mesajın detayına indiğimde ise bu üniversitenin Fatih Üniversitesi’nde olduğunu görünce şaşırdım. Yeni zamlı tarifeyi öğrencilerine duyuran üniversite yönetimi, öğrencilerin büyük protestosuyla karşılaştı.

Son gelen bilgilere göre üniversite yönetimi, devam eden öğrencilere yüzde 11, yeni kayıt yaptıracak öğrencilere de yüzde 21’lik yeni zammı uygulama kararı aldı.

Büyük arbedenin yaşandığı üniversitede, yetkililer öğrencilere sadece, “Haddinizi aşan hareketlerde bulunuyorsunuz. Kendinize zarar veriyorsunuz. Dilekçe yazın” ifadelerini kullandı.

Belki, Türkiye, 2011 yılının tamamında yüzde 8.5 oranında büyüyerek dünyanın Çin’den sonra en çok büyüyen ikinci ülkesi oldu.

Belki, Merkez Bankası’nın kasasında 91 milyar dolar var

Belki, Türkiye’nin dünyada her geçen gün itibarı büyüyor ama şimdi soruyorum herkese:

-Asgari Ücret ile geçinen bu baba ne yapsın? Kime gidip el açsın? Faturasını ödemezse doğalgaz sayacı söküp alınacaktır hiç şüphesiz veya farklı farklı yaptırımlara maruz kalacaktır.

-Türkiye bu kadar büyüyorken, neden vatandaşın gelir düzeyini dengeleme konusunda daha somut adımlar atılmıyor?

-Ve neden insanlar halen büyük güvensizlik içinde yarınına daha umutla bakamıyor?

-Vakıf üniversiteleri neye göre ve hangi mantıkla zam kararı alıyor? Bu kurumları denetleyen bir devlet kurumu yok mu?

Devlet mademki bu zam politikalarını ince eleyip sık dokuyor, yeni kararlar alıyor, o zaman ticarethane mantığıyla işletilen üniversitelerin de uyguladığı bu zam politikalarını incelemeye başlasın…

Maddi durumu iyi olduğu bilinen ve çocuğunu paralı üniversitelere yollayan kesim bile(maddi durumu kötü olan ve burslu okuyanlar hariç) böylesine sesini çıkartmaya başladıysa artık gerisini siz düşünün.

Ya parası olmayan ne yapsın?

El cevap: Eyvahlar olsun...

PROTESTODAN GÖRÜNTÜLERYORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.