ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Atatürk’ün CHP’sine yakışmadı!

Hamit Eteevrans

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:27
  • A
  • A
hamit@yazete.com
twitter.com/HamitEteevrans


CHP’de Demokrasi Şöleni’nin ilk günü tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. CHP Lideri, “Güzel bir kurultay yapacağız, demokrasi şöleni yaşayacağız” dedi ancak hiç de dediği gibi bir şölen göremedik…

Yeterli delege sayısı olmadığını iddia ederek, kurultay divanına dilekçe sunmak isteyen Mersin Milletvekili İsa Gök, bahsedilen sözde demokrasiden nasibini aldı ve salondan dışarı atıldı.

Dışarı atılırken de öyle görüntüler oluştu ki herhalde bu görüntüler asla zihinlerden silinmeyecek. Ceketi-gömleği çekilerek, tekme-tokat salondan atıldığını anlatan Gök, neden bu anti-demokrasi şiddetine maruz bırakıldı?

Gök’ün salondan çıktıktan sonra yaptığı açıklamalar ise CHP’nin geldiği son durumu özetler nitelikteydi…

Gök’ün yeterli delege sayısının bulunmadığını söylemesi mi yanlıştı, yoksa mevcut yönetimle CHP’nin giderek oy kaybettiğini haykırması mı? Yoksa halkın artık bu yapıya güvenmediğini dile getirmesi miydi yanlış olan?

Söyletmediler, engellemek istediler

Demokrasinin bahsedildiği ortamda anti-demokrasi bir fotoğraf karesi çekildi. Divan Başkanı en son mecbur kalarak Gök’ün dilekçesini kabul etti. Ama sonuç ne?

Bir vekil yaka-paça salondan dışarı atıldı. Bu görüntü hiç de hoş bir görüntü oluşturmadı.

Şimdi, ‘bu mu demokrasi?’ sorusunu sormak lazım… Kesinlikle değil… Adına ‘Demokrasi Şöleni’ konulmuş bir kurultayda bu görüntülerin oluşması orada demokrasinin ne kadar olduğunu göstermiş oldu.

Kılıçdaroğlu Başbakan’a özendi

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında bir şey dikkatinizi çekti mi? Başbakan Erdoğan’ın genellikle kullandığı o söze vurgu yaptı. Neydi o söz? Mehmet Akif Ersoy’un, “Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu” sözünü Kılıçdaroğlu da, “Zalimin hasmıyım diyor Mehmet Akif, ama severim mazlumu diyor” şeklinde yorumladı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında üretkenlik ve yeni bir şey göremedik açıkçası…

Her zaman neyi söylediyse aynı şeyleri yine tekrar etti. Parti içi sorunları konuşmak, sorunları çözecek kriterleri konuşmak yerine, yine Başbakan Erdoğan’a yüklendi.

Sözün özü, Atatürk bugünkü CHP yöneticilerini görse kesin çok üzülürdü. Bu günkü yöneticiler ise CHP binasının önünden asla geçemezlerdi…

Atatürk’ün CHP’sine bu görüntüler hiç yakışmadı.


İŞTE BÖYLE ATILDIİKİNCİ GÜNDE DE SUSTURDULAR

Her iki raundu Kılıçdaroğlu aldı almasına ama muhalifler seslerini yeteri kadar duyuramadı. Çünkü önleri kesildi.
Sav ve Baykal her ne kadar da 'ev sahibiyiz' deseler de kurultaya ikinci günde de katılmadı. İsa Gök ise kurultayı kendisine ayrılmış yerde izledi.

İsa Gök, kendisine değiştirilmesini teklif ettikleri tüzük maddeleri üzerinde söz hakkı verilmemesini eleştirerek, 'Bu, kınanacak bir durumdur. Bu, yeni CHP mantığının, hukukun bittiğinin ispatıdır' dedi.
Bakalım Haziran gibi yapılması planlanan olağan seçimli kurultayının sonucu ne olacak?

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.