ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Yetti artık, darbe beklemekten vazgeçin...

Furkan Kaya

14 Eylül 2012 Cuma 08:00
  • A
  • A
İnanamıyorum.
Etrafa bakıyorum, herkes darbe edebiyatı yapıyor.
- Tekrar darbe olur mu?
- Darbeler nasıl önlenir?
- Gizli gizli darbe bekleyenler var.


Bir türlü kendimize güvenemiyoruz. Ortaya çıkıp " Hadi arkadaş, bundan sonra darbe olmaz. Eğer buna kalkışan olursa karşısında bizi bulur..." diyen sayısı çok az.
Sürekli bir kuşku... Hala yaşadıklarımıza, değişen Türkiye'ye alışamayanlarımız var. Hala yorumlarda, TV tartışmalarında "Asker şimdilik pusuda, günü gelince ayaklanacak..." diyenlere rastlıyoruz.

O zaman bu arkadaşlara bir haber vereyim.

Asker, Türkiye'deki değişimi ve dönüşümü çok yakından izliyor. Yıllar önceki darbelerin dahi hesabının sorulduğu bir dönemden geçildiğini görüyor. Darbe niyeti olmasa dahi, gidiş hakkında kuşku ve kaygılarını öne süren subayların dahi, nasıl ağır bir bedel ödediğinin farkındalar.
TSK, geçmiş dönemde siyasete karışmanın cezasını fazlasıyla ödediğinin farkında. Daha da ötesi, bugünkü Türkiye'nin eskisi gibi, kolaylıkla kışlaya dönüştürülemeyeceğini görüyor. Belki içlerinde bazıları hala darbe rüyası görüyor olabilir, ancak Genelkurmay’ı ve üst düzey komutanları aşabilmeleri artık imkansızdır.

Unutmayalım ki, bu ülke artık tek kanallı TV-Radyo ile yetinen, dışa kapalı ve “Höt!” denildiğinde evine kaçıp saklanan bir toplum değil. Bu topluma zorla bir şey yaptırmak artık mümkün değildir.

Tüm eksikliklere, PKK terörüne rağmen, bugünün Türkiye’sinde artık darbe olmaz.

Eğer birileri askeri göreve davet eder, asker de bu görevi emir sayar ve hareket geçerse; bu olasılığa karşı da bu ülkenin insanları başkaldırmazsa, meheldir bizlere...

Herşeyi biz biliriz, siz bu işten anlamazsınız!

Bu toplumun her konuda bir uzmanlığı var.
Herkes, herşeyi çok iyi biliyor.

Gazeteciliğin nasıl yapılacağını herkes nerden çok iyi biliyorsa? Siyasetçisinden askerine, üniversite öğretim üyesinden yargı mensuplarına kadar herkes gazeteci!
Sadece medyayla sınırlı değil.

Hepimiz birer teknik direktör gibiyiz. Hangi futbolcunun ne zaman çıkarılıp, hangisinin sokulması gerektiğini dahi biliriz. Spor gazetecilerinin herbiri bu işi Fatih Terim' den veya Aykut Kocaman' dan daha iyi bilir.
Hele bir de terör konusuna gelince durum daha da dramatikleşir.

Terörle mücadeleyi de hepimiz biliyoruz!
Kimse işin uzmanını dinlemiyor.
Ekonomiyi de biz daha iyi yönetiriz.
Demirel boşu boşu "Bu ülkeyi yönetmek çok güçtür..." dememiştir. Bunca yıllık deneyiminin bir özetini yapmış.
Bir mutfakta çok fazla aşçı olursa, ortaya çıkacak yemek hiçbir şeye benzemez.

Bugün gazetecilik yargılanacak...

Kendimi bildim bileli siyasetçilerimiz olsun, askerlerimiz olsun, veya yargıçlarımız olsun herkes gazetecilerden şikayetçilerdir. En sık duyduğum sözdür "Böyle gazetecilik olur mu, kardeşim?". Bu meslektekiler bilmez, meslek dışındakiler bilirler.

Herkesin bir gazetecilik düşüncesi vardır. Siysetçiler daha da farklıdır. Muhalefetteyken başka, iktidar olunca başka düşünürler. Şu veya bu şekilde hep şikayet ederler.
Bugün, gazetecilik cidden yargılanıyor.

Oda TV duruşması var.

Acaba Soner Yalçın ve arkadaşları gazetecilik mi yaptı, yoksa iktidarı devirmek için komplo mu kurdular?

Ben, silah ve terörü teşvik etmedikçe, gazetecinin tam fikir özgürlüğüne inanlardanım. Bu açıdan tarafım. Oda TV duruşmasını da bu nedenle önemsiyorum.

Melih Aşık özetlemişti, ben de ondan aldım. Soner Yalçın'ın savunmasını tekrar edelim.

“...Gazeteciliğin yargılandığı OdaTV davasında, 7 aydır beklenen TÜBİTAK raporu sonunda geldi. 339 sayfalık bu raporun tamamını okuyanlar net bir şekilde görecektir ki; 20 aylık tutukluluğumuzun nedeni komplo için üretilmiş virüslü dosyalardır.

yazının devamını okumak için tıklayın!
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.