ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Para Piyasası Kurulu Toplantı özeti

Erkam Kıvrak

31 Temmuz 2013 Çarşamba 13:40
  • A
  • A

Bilindiği üzere, 23 Temmuz’da gerçekleşen PPK toplantısında, faiz koridorunun üst bandında 75 baz puanlık bir artışa gidilmiş, 6,5\% olan oran 7,25\% seviyesine çıkarılmıştı. 4,5\% olan politika faizinde ise herhangi bir değişikliğe gidilmemişti.

Dün bu toplantıya ilişkin özet raporlar yayınlandı. Toplantı özetinde, temel enflasyon göstergelerindeki ılımlı seyre rağmen gıda ve enerji fiyatlarındaki oynaklık ve baz etkileri nedeniyle kısa vadede enflasyonun dalgalı (volatile) bir seyir izlemesinin beklendiği vurgulandı. Bir diğer etken olarak da döviz kurunda son aylarda görülen oynaklık gösterilmişti. Bu nedenlerden ötürü, TCMB, enflasyonda Temmuz ayında bir artış beklerken Ağustos ayında belirgin bir düşüş tahmininde bulunmaktadır.

Toplantı özetinin bir diğer önemli noktası ise, ikinci çeyreğe ilişkin verilerin yurt içi talebin öngörüleriyle örtüştüğü ve bununla beraber olumlu bir gelişme sarf edildiğinin belirtilmesiydi.

Özet raporda, bir de dış ülkelerin politikalarının belirsizliğine dair riskler üzerinde durulmuş ve Türkiye’nin istikrarı açısından çok tehlikeli olduğu belirtilmişti.

Yabancı yatırımcıları en çok etkileyecek olan nokta ise, TCMB’nin fiyat istikrarını sıkıntıya sokacak bir durumda merkez bankasının devreye girebileceğini ve ek parasal sıkılaştırma önlemleri alabileceğini belirtmesi olmuştur. Bu hem Türk sermaye piyasalarını hem enflasyon oranımızı, hem de cari oranımızı etkileyecek bir karar olacaktır. Dolayısıyla çok ehemmiyetlidir. Elbette Temmuz ayı enflasyon oranı yakın takibimizde olacaktır.

Aslında özetin geneline bakıldığında, her zaman olduğu gibi çelişkili ifadelere rastlanmakta. TCMB, ne Türkiye ekonomisini, ne de yabancı yatırımcıyı tedirgin etmek istemediğinden bu tür çelişkiler ile karşılaşıyoruz.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.